fbpx
Lucia Čopíková: Ženy vs. pivo

Jednoducho PIVO+ŽENA = NIKDY!!! S týmto vedomím som vyrastala. Ale prišla zmena…

Odjakživa som mala pocit, že pivo patrí výlučne iba mužom. 

Môj otec pil pivo, dedo pil pivo, otec mojej kamarátky pil pivo a aj jej skoro dospelý brat pil už pivo. Na stavbe u susedov všetci muži pili pivo a nie len jedno. Chalani v meste mali v rukách pivo, muži na vlakovej stanici stáli s pivom v ruke a oduševnene sa rozprávali. Pivo, ako sa vraví, tieklo potokom.

Každá debata mužov skončila vetou:,,Preberieme to pri pive.”

Ženy v mojom okolí pivo nepili. Aspoň čo si pamätám. Moja starká kupovala starkému pivo vždy, keď išla na nákup, hoci sama ho nikdy nepila. Mamu som tiež nikdy pivo piť nevidela.
Keď som sa raz starkej spýtala, prečo ona pivo nepije,vysypala na mňa X dôvodov prečo nie.

Pivo podľa nej smrdí, po vypití už jedného piva sa musí chodiť častejšie na WC, ako vy by vyzeralo keby Ona-žena pila pivo z fľašky, čo by na to povedali jej kamarátky, po pive sa musí vždy grgať a to vôbec nejde po tichu. Pekne nahlas ako jeleň. Je horké a vždy studené, čo podľa nej nie je dobré na hrdlo a v cukrárni ( kaviarne vtedy vo veľkom množstve neexistovali), kam ona chodila so svojimi kamarátkami pivo nepredávali. Z piva sa rýchlo opiješ a ako veľmi zle sa vracia, keď ti pena ide až z nosa 😂🤦🏼‍♀️atď.

Jednoducho pivo+žena = nikdy

A s týmto vedomím som vyrastala. Pokiaľ som na gymku nespoznala baby, ktoré pivo pili a chutilo im. Samozrejme pili ho aj z iných dôvodov (rýchlo sa dostať do nálady, za málo peňazí).
Ja zvedavec, som ho skúsila tiež …a potvrdili sa slová mojej starkej!!! Až na pár výnimiek.

Úprimne, chuť piva ma neočarila a tým pádom skončilo aj moje pitie piva.
Ale!!! Len do mojich 33 rokov. Presťahovali sme sa do krajiny piva- Bavorska, kde je najviac pivovarov (cca 360) z celého Nemecka. Tu pije pivo asi každý.  Už 16 ročným tu predajú pivo. Na samom kroku sú tu,, Biergarten” kde pijú pivo všetci, samozrejme okrem detí. Ale aj tehotné ženy si tu dajú pivko.

Pivo sa tu pije na litre a to doslovne, veľké čapované pivo tu znamená 1 liter a malé 0,5 litra

Držia sa tu hesla:,,Kto nepije pivo, nemôže byť zdravý.“ A oni chcú a chcú byť zdraví a aj sú zdraví ako repa. Aj čašník, ak vie, že ste cudzinec vám ponúkne hneď pár druhov pív od rôznych pivovarov. Ak odmietnete, neodradí ho to, ponúkne vám ďalšie nápoje z piva, kombinované s nealkoholickými nápojmi …napr. už iste vám známy Radler.

Kto nepozná, pivo s citrónovou limonádou, žiaden Sprite. A takých podobných mixov je naozaj niekoľko.

Ja som začínala piť pivo vo forme Radleru, pretože citrónová limonáda prerazila chuť piva.

Ale to len dovtedy, pokiaľ sa ma jedného dňa moja suseda Bavoráčka od kosti nespýtala, že prečo nepijem čisté pivo ,ale kazím si ho tou ,,sr..čkou”. Vysvetlila som jej, že mne pivo nechutí čisté, je pre mňa horké alebo má divnú pachuť. Ona sa na mňa usmiala, tým jej typickým srdečným úsmevom a povedala:,,no jasné cudzinka” , ale hneď na to ma ubezpečila, že Ona ma to pivo naučí piť

Pri jej spotrebe piva, som sa naozaj trosku vystrašila (nie je žiadna alkáčka), ale našťastie nebol dôvod.

O pár dní ma pozvala k nej domov. Ako vždy, ma privítala s úsmevom na tvári a poslala ma hneď do jedálne. V jedálni na stole boli nastavané pivové fľaše a naozaj ich nebolo málo.

Bože, ako som sa zľakla. Toto všetko budem musieť s ňou dnes vypiť. V momente sa mi vybavili všetky dôvody od starkej, prečo nepiť pivo ( hlavne ten posledný, s tou penou v nose).
Keďže ma už suseda pozná a videla môj strach v očiach, hneď mi vysvetlila, že nie je to tak, ako to vyzerá. Síce, že otvoríme všetky fľaše, ale nevypijeme ich.
Budeme robiť degustáciu pív z nášho regiónu a ja si určite nájdem aspoň jedno, ak nie viac, ktoré mi bude chutiť a nebudem si ho musieť viac kaziť dochucovadlami.

Tak sme začali…

Nebudem vám presne popisovať chuť a pachuť tých pív, ale záver tohto príbehu je, že naozaj som si našla 3 druhy piva, ktoré čapujú všade, ale dajú sa kúpiť aj vo fľašiach. Až teraz chápem, o čom je to pitie piva.
Chladné pivo, orosený pohár/fľaša, vôňa , dúšok, chuť lahodného moku a potom? Ten hlasný jelení grg,ktorý opisovala starká…

Lucia Čopíková

Mohlo by vás zaujímať