Limitovaná kolekcia obrazov takmer zaniknutých slovenských párt 

Limitovaná kolekcia obrazov takmer zaniknutých slovenských párt

Kostol Klarisky na Klariskej ulici 1 v Bratislave je miesto, kde si môžete bezplatne prezrieť výstavu slovenských párt. Ide o unikátny projekt fotografov Ľubomíra Saba a Zuzany Sénašiovej, maliarky Sarah I. Avni a etnologičky Kataríny Chabrečekovej, ktorého zámerom je pomocou moderného umenia reprezentovať a spájať kultúru, tradičné hodnoty a históriu Slovákov, ako aj národnostných menšín žijúcich na Slovensku a atraktívnym spracovaním ich priblížiť aj súčasnej generácii.

Výsledkom sú originálne obrazy, ktoré unikátnym spôsobom spájajú fotografiu, facepainting a umeleckú maľbu.

S autormi pripravujeme rozhovor a veríme, že čoskoro vám diela a aj zámer prinesieme v reportáži. Zatiaľ pre informáciu vyberáme z ich webovej stránky PARTY21art.com 

„Doposiaľ autori vytvorili 42 originálnych obrazov a zároveň „vzkriesili“ a zdokumentovali 42 párt zo všetkých regiónov Slovenska. V priebehu 2 rokov navštívilo už viac ako 300,000 ľudí 30 výstav a prezentácií po celom svete: Brusel, Berlín, Bratislava, Viedeň, Praha, Pyeongchang, Ottawa, New York, Washington, Košice či Brno. Vďaka tomuto úspechu sa pripravuje ďaľších 20 výstav doma aj v zahraničí.

Jedinečnosť projektu rovnako podčiarkuje módna prehliadka historických párt a krojov, na ktorej modelky „doslova“ vystupujú z obrazov, ako aj originálne skomponovaná hudba, ktorá kombinuje pôvodnú ľudovú hudbu s prvkami aktuálnych moderných žánrov. Od roku 2018 projekt Party v 21. storočí reprezentuje slovenské umenie a kultúru pod oficiálnou značkou Slovenska GOOD IDEA SLOVAKIA.“

Zdroj: Foto zo stránky PARTY V 21 STOROČÍ
KOSTOL KLARISKY – otvorenie výstavy. Foto: HENRIETA Valková

Výstava potrvá do 8. septembra a vstup na ňu je bezplatný. Ak sa budete prechádzať Bratislavou, limitovaná kolekcia obrazov takmer zaniknutých slovenských párt môže byť výborný tip na pripomenutie si našej histórie. Do Klarisiek sa určite oplatí zájsť. A možno aj s priateľmi zo zahraničia.

Martina Valachová
Za tip a fotografie ďakujeme: HENRIETA Valková

Volanie o pomoc - hľadáme možno vás

Pridajte sa k nám a začnite žiť zdravo

Mohlo by vás zaujímať