Zbalený kufor, pas a panika z vojny nič neriešia. Depresie a úzkosť úspešne liečim už roky.

Zbalený kufor, pas či panika z vojny nič neriešia. Depresie a úzkosť úspešne liečim už roky.

Psychiatrické ambulancie sú plnšie, ako kedykoľvek predtým. Svoje na tom, urobila pandémia a izolovanosť ľudí a aj aktuálny konflikt na Ukrajine. Preto som si na rozhovor pozvala psychiatričku, MUDr. Janu Feldmarovú, ktorá už 26 rokov pomáha ľuďom žiť naplnený život.

Psychické choroby tu boli a sú. Treba ich liečiť. Nie je to hanba…

Mňa osobne veľmi prekvapila informácia, že psychické choroby sú z veľkej miery dedičné. Lieky, ktoré sú dnes k dispozícii nie sú návykové a správne nastavená liečba vie človeku pomôcť veľmi rýchlo a vo veľkej miere už po roku sa vie pacient liekov postupne „zbaviť“.

V rozhovore sme sa bavili aj o tom, že veľa ľudí (vrátane jej klientov), má dnes pripravené kufre a pasy, ale aj auto s plnou nádržou pripravené pred domom. Podľa pani doktorky, najhorší radca je panika.

Viac v rozhovore, ktorý má ambíciu vniesť nádej a optimizmus a ponúka aj konkrétne odpovede a riešenia nielen pre tých, ktorí cítia, že potrebujú pomoc, ale aj pre rodinu a priateľov takýchto ľudí. Pretože psychická choroba postihuje nielen samotného pacienta, ale vplýva  aj na fugovanie rodiny či firmy.

Ak by tento rozhovor mohol pomôcť ďalším ľuďom, podeľte sa oň zdieľaním.

Pripravila: Martina Valachová

Kamera: Dominik Besler, Adrián Szelle
Za poskytnutie priestorov a pohodlné kreslá ďakujeme: JASNA DESIGN

Mohlo by vás zaujímať