Liečba tichom ako to funguje

Liečba tichom? Vyskúšajte, ako to pomáha a funguje.

Liečba tichom? Vyskúšajte, ako to pomáha a funguje

Ticho je v dnešnej modernej dobe pomerne vzácnym potešením a jeho prekvapivo vysokou cenou je naše zdravie. Našťastie existuje niekoľko vecí, ktoré môžeme pre lepšiu ochranu nášho zdravia a ochranu pred hlukom urobiť.

Hluk je definovaný ako nežiaduci zvuk, ktorý obsahuje fyzickú zložku, to znamená zvuk ako taký, a fyziologickú zložku – okolnosti, kvôli ktorým je tento zvuk nežiaduci. Prečo je ale tak dôležité vedieť si vychutnať ticho?

Ticho lieči a mnohí ho preto používajú na premýšľanie a meditáciu. Pomáha znížiť krvný tlak a srdcovú frekvenciu. Vie zlepšiť váš spánok, vďaka ktorému máte potom ráno a cez deň viac  energie. Ticho tiež môže zmeniť niektoré hormóny v tele a znížiť hladinu adrenalínu a kortizolu.

Aké sú negatívne účinky hluku?

Okrem poškodenia sluchu má hluk všeobecný vplyv na celkové ľudské zdravie. Jedným z  najzávažnejších účinkov vystavenia tela hluku je zvýšené riziko kardiovaskulárnych chorôb u ľudí, ktorí sú dlhodobo vystavení určitej hladine hluku.

Hluk je stresujúci, najmä ak nad ním nemáme kontrolu.

Naše telá potom produkujú stresové hormóny ako adrenalín a kortizol, ktoré menia zloženie krvi, ako aj štruktúru stien krvných ciev, ktoré sa stávajú menej elastickými, a to už za jednu noc v hlučnej miestnosti.

Ďalším dôležitým dôsledkom znečistenia prostredia hlukom je rušenie spánku. Spánok je aktívny mechanizmus na zotavenie tela, pripravuje nás na ďalšiu fázu bdelosti. Ticho v spálni je tiež kľúčom k tomu, čo vedci nazývajú „ hygiena zdravého spánku“. A náš sluchový systém je strážca, ktorý neustále monitoruje vonkajšie prostredie a identifikuje potenciálne hrozby, aj keď spíme. Preto hluk v spálni sťažuje rýchle zaspávanie, a to aj napriek tomu, že ste si uľahli do pohodlnej manželskej postele.

Čo môžete urobiť pre zlepšenie vášho zdravého prostredia?

Po prvé, ak si myslíte, že niektoré zvuky od susedov sú príliš hlasné, nemlčte a zakročte. Je to vaše plné právo a pri dlhodobom zaťažení hlukom to platí aj mimo hodín nočného kľudu. Ak by to nepomáhalo, vyriešiť by to mohla kvalitná akustická pena, vďaka ktorej si ticho vychutnáte plnými dúškami.

Vysvetlite tiež deťom, že hluk ich zdraviu škodí a že ak teraz počúvajú hlasnú hudbu, môže to ohroziť ich sluch v budúcnosti vo vyššom veku.

Aj neustále požiadavky moderného života na našu pozornosť kladú značné bremeno na prefrontálnu mozgovú kôru, ktorá sa podieľa na myslení, rozhodovaní a riešení problémov.

Vďaka tomu sa vyčerpajú naše zdroje pozornosti, stávame sa roztržitými a psychicky unavenými a môžeme mať problém sústrediť sa, vyriešiť problémy a prísť s novými nápadmi.

Avšak podľa teórie obnovy pozornosti môže mozog obnoviť svoje konečné kognitívne zdroje, keď sme v prostredí s nižšou úrovňou zmyslového vstupu ako obvykle. Napríklad v tichu, ktoré nájdete pri prechádzke v prírode.

Aj spálňu môžete presunúť na najtichšie miesto v dome.

Správne izolované steny vášho domu modernou zvukovou izoláciou komfort ešte zvýšia. Alebo pri hľadaní prenájmu alebo kúpe domu uprednostnite miesta, ktoré sa nachádzajú v pokojných oblastiach. Navštívte miesto svojho budúceho bydliska v rôznych denných hodinách a opýtajte sa susedov na to, aká hlučná je konkrétna oblasť.

Pomôcť môžu aj koberce, knižnica alebo hustejšie závesy na oknách, ak vám prekáža hluk z ulice. Tak na to myslite a niektorý z našich tipov pri vytváraní interiérového komfortu využite.

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať