fbpx

Len človek, ktorý ovláda umenie myslieť dopredu, získava slobodu, ktorá je teraz neskutočne v kurze.

Čo je to psychologická vojna - Jozef ČuhaSmrádoček, ale teplučko?

Prečo ľudia milujú istoty, aj keď ich to nikam nevedie alebo ničí? Najväčšou istotou je neistota. Asi mnohí z vás s týmto výrokom nebudú súhlasiť. Preto aj volia strany, ktoré istotu, ako hlavný bod svojho programu, propagujú.

Položme si však jednu základnú otázku: Čo myslíte, ako dlho trvá vaša istota zamestnania?

Moja odpoveď je, že tri, nanajvýš šesť mesiacov. To je totižto doba trvania výpovednej lehoty. A potom čo? Šokujú ma informácie, podľa ktorých vraj banky preferujú pri hypotekárnych úveroch hlavne štátnych zamestnancov, vojakov, policajtov, úradníkov a podobne. Istota splácania úveru je vraj vyššia. No, možno je to pravda. Ale aj tam platí zákon o výpovednej dobe.

Ďalšie príklady: Kto z vás si je istý vzťahom, priateľstvom, peniazmi, zdravím alebo, a to najviac, životom?

Prečo teda tak lipneme na istotách? Lebo sme pohodlní! Vyhovuje nám „sladké ničnerobenie“, nemať ciele a nepracovať na sebarozvoji, spoliehať sa na niekoho a na niečo, poslúchať nariadenia, príkazy, byť poslušní autoritám, mať istotu, že to s nami myslia dobre, veď…

Pozrite sa na súčasný svet.

Aké úžasné istoty sme mali. A čo sa stalo? Stratilo sa pohodlie a hry. Život sa ukázal v pravej tvári. Zrazu sa musíme postarať sami o seba, o svoju rodinu, možno priateľov, zrazu sme v ohrození, istoty sa stratili, ale my ich naďalej hľadáme inde a nie v sebe.

Neexistuje istota.

Iba istota toho, že všetkým z nás sa raz život skončí. Ale pokiaľ žijeme, pokiaľ sme tu, na tejto planéte, pokiaľ vieme ovplyvniť stav nášho bytia, tak to robme. My sami, nespoliehajme sa na vonkajšie podmienky.

Žime tu a teraz, každé naše terajšie rozhodnutie ovplyvní našu budúcnosť.

Viem, že sa rozhodnete správne. Podľa vás správne. Ale potom neste aj zodpovednosť. Istota vášho rozhodnutia a zodpovednosti má povahu vášho fyzického stavu, mentálnej výbavy, emocionálnej odolnosti a duchovnej stability. Tieto štyri oblasti sú zdrojom vašej istoty. Na ne sa treba spoliehať, na nich pracovať. Toto je vaša budúcnosť.

Len ten človek, ktorý ovláda umenie myslieť dopredu, získava slobodu, ktorá je práve teraz tak neskutočne v kurze.

Život je sila, je energia.

Táto sila by sa mala vždy využívať len na pozitívne ciele a nikdy nie na ničenie, ale na vlastnú sebarealizáciu, teda na posilnenie všetkých pozitívnych vlastností a na úsilie dosahovať dobro. Dobro je – konať dobro.

„Pracujme pre budúcnosť, lebo v nej budeme žiť“. (Nikolaus B. Enkelmann)

Jozef Čuha

Kto je Jozef Čuha?

Psychológ, ktorý sa venuje vzdelávaniu v oblasti riadenia a vedenia, osobnostného rozvoja, koučingu, manažmentu, leadershipu, psychoterapii,  psychodiagnostike a poradenstvu v oblasti personálneho, biodromálneho a vzťahového života.

„Najväčším zdrojom mojich vedomostí stále zostáva kontakt s ľuďmi, ich príbehy a skúsenosti, z ktorých sa stále učím.“

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: 

https://www.facebook.com/Corectus/

 

Ako bude vyzerať rok 2022? 

Mohlo by vás zaujímať