Sú aj iné cesty, ako sa dostať k cieľu. Ale kým máme klapky na očiach, tak to nevidíme…

LekcieLekcie na tých najnečakanejších miestach…

Niekedy dostaneme lekcie na tých najnečakanejších miestach. Ak sme vnímaví a pochopíme, čo nám život práve ukazuje, môžeme sa z každej situácie niečo naučiť.

Stojím v reštaurácii pred dverami toalety, ktoré zdobí panáčik v sukni, a čakám. Keď na mňa konečne príde rad, vojdem do miestnosti 2 × 2 metre. Automaticky pozriem vpravo a skontrolujem, či je vedľa wc toaletný papier. Zisťujem, že tam JE aj NIE JE. Je totiž zatvorený v plastovej skrinke s priehľadným krytom, z ktorého by sa mal vyťahovať cez úzky otvor naspodku. Z otvoru sa však vytiahol a zostal uväznený vo vnútri.

Nejako to pôjde!

To pre mňa predsa nie je problém, hovorím si, a pustím sa hľadať riešenie. Plastová skrinka nemá viditeľné úchytky. Ale ten papier sa tam predsa musel nejako dostať. Ak išiel dnu, pôjde aj von! A tak hľadám. Skúšam ho otvárať zhora aj zdola. Sprava aj zľava. Kurnik šopa, musí to nejako ísť! Chvíľu plastové veko tlačím a chvíľu ho ťahám. Skúšam z každej strany. Stále nič. Ani sa nepohlo. Trochu sa bojím, aby som ho nezlomila. Hlavne s citom, hovorím si. Ono to pôjde. Musí….

Figu! Nemusí. Ani po piatich minútach som sa k papieru nedostala. Rezignovane som urobila krok dozadu a poobzerala som sa. Moje nervy! Na opačnej strane bola vedľa umývadla úplne rovnaká skrinka, ibaže s funkčným vyťahovačom papiera. Usmiala som sa. Tramtadadá! Problém vyriešený!

A takto to je aj v živote

Niekedy sa tak ponoríme do riešenia nejakého problému, až nás úplne pohltí. Vidíme pred sebou jedno jediné riešenie, koncentrujeme sa len na jeden spôsob, ako svoj cieľ dosiahnuť. Snažíme sa, bojujeme, tlačíme na pílu. Veď my to zvládneme! To dáme! No ono sa nám to akosi nechce podriadiť. Nedarí sa nám získať, čo sme chceli spôsobom, ktorý sme si zvolili. Sme z toho frustrovaní, nahnevaní, smutní. Nenaplnili sa nám očakávania.

A pritom je to také jednoduché. Stačí poodstúpiť. Pozrieť sa na veci inak, z iného uhla pohľadu. Vidieť celý obraz. Často potom zistíme, že existujú aj iné riešenia. Sú aj iné cesty, ako sa dostať k cieľu. Ale kým máme klapky na očiach, tak to nevidíme. Lebo jedno jediné očakávané riešenie pohltilo celú našu pozornosť.

  • Hovorí sa, že problém sa občas vyrieši sám, ak ho prestaneme riešiť. Tak to skúsme.
  • Občas nechajme veci plynúť, nebojujme.

A riešenie sa nám možno ponúkne samo.

Martina Janková

Autorka je blogerka

Korektúry: Katarína Málková

Pozrite si aj rozhovor s Lerim Švecom

Mohlo by vás zaujímať