Kým nebudeme vedieť, čo tá vakcína naozaj robí z dlhodobého hľadiska, nepohneme sa. Hovorí kardiologička

Je to zlyhanie zdravotníctva: Spoveď kardiologičky Gandalovičovej o ignorovaných dôsledkoch „tečky“.

Čo sa deje v ordináciách lekárov, kde pacienti končia s následkami? Prečo títo pacienti musia lietať od čerta k diablovi a ich zdravotný stav sa nemení?

„Je to naozaj niekedy číre zúfalstvo, pretože neviem, ako týmto ľuďom pomôcť,“ hovorí v novom rozhovore kardiologička Jana Gandalovičová, v ktorej ordinácii po „čekej tečke“ končí veľa ľudí so zdravotnými následkami postihujúcimi rôzne časti v tele.

Lekári, ktorí sa snažia nájsť riešenie pre týchto ľudí, sú už vyčerpaní počtom pacientov a neradostnými prognózami.

České ministerstvo zdravotníctva sa napriek rastúcemu množstvu dôkazov a štúdií, ktoré ukazujú, že zďaleka nie na každého mala „bodka za c.vidom“ dobrý vplyv, tvári, akoby žiadne následky nemala. A minister dokonca presadzuje súbežnú liečbu dvoch ochorení súčasne.
Lekári pomáhať chcú

„Potrebujeme centrum, kam by títo pacienti s ťažkými následkami mohli prísť, kde by sme ich multidisciplinárne vyšetrili a snáď našli spôsob, ako zlepšiť ich stav,“ hovorí Jana Gandalovičová, ktorá si zároveň uvedomuje, že bodkovacia mašinéria stále beží a bude ťažké pohnúť sa vpred. Vyzýva preto svojich kolegov lekárov, aby sa aspoň čo najviac sieťovali a vymieňali si informácie, najlepšie v súkromí a anonymne. „Pre nás lekárov je normálne, že chceme pacientovi pomôcť, a to, čo sa tu v posledných rokoch deje, nie je medicína v tom zmysle, ako by sa to malo robiť,“ komentuje…

Celý rozhovor si pozrite priamo tu

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať