Kyberbabička Masako Wakamiya vo veku 84 rokov naprogramovala počítačovú hru Hinadan. Ona sama!

Kyberbabička

Vo veku 84 rokov napísala svoju prvú počítačovú hru! Je považovaná za najjstaršieho programátora na svete. Príbeh, ktorý ukazuje, že vek dnes nemusí byť absolútne žiadny limit! Vášeň dokáže prekonať čokoľvek.

Masako Wakamiya bola už staršia žena z Japonska, ktorá po smrti svojej matky zostala úplne sama. Uvedomila si, že bude sa to bude iba zhoršovať a v určitom momente jej pomôže zostať v kontakte s ľuďmi iba digitálna technológia. Rozhodla sa ju preto skúsiť. Zvládnutie takýchto, z nášho pohľadu elementárnych zručností, ako správne zapnutie a konfigurácia počítača jej trvalo … 3 mesiace! Nevzdávala sa. Potom sa to však už len zlepšovalo a učila sa nové a nové veci.

Vo veku 84 rokov vytvorila hru Hinadan…

Ona sama naprogramovala počítačovú hru! Jej cieľom je usporiadať bábiky oblečené v tradičných japonských kostýmoch v správnom poradí. Dnes je Masako najstaršou programátorkou na svete a svoje schopnosti zdokonalila na takú úroveň, že sa jej hra v roku 2017 konečne objavila na AppStore. K dnešnému dňu sa jej aplikácia stiahla vyše 200-tisíc krát a je hodnotená ratingom 4,9 s mimoriadne dobrými komentármi.

Po vytvorení hry sa Masako rozhodla využiť doteraz nadobudnuté schopnosti na dobrý účel a začala medzi svojou generáciou popularizovať nové technológie. Jednou z najväčších výziev, ktorým dnes ľudstvo čelí, je digitálne vylúčenie starších ľudí. Pre nedostatok základných digitálnych zručností sú často odsúvaní na úplný okraj spoločnosti. Je našou povinnosťou im pomôcť.

Aj keď nie všetci starší ľudia majú silu a schopnosti ako Masako, vždy ich môžu podporiť iní.

Nenechajme našich seniorov samých v divočine digitálnej džungle.

Nepoznajú jej pravidlá a dnes v nej nemajú šancu prežiť.

Ako ukázala Masako, aj starší ľudia dokážu prenášať hory, pokiaľ dostanú takúto šancu!

Pripravil: Miroslav Sopko

Miroslav Sopko je spoluautor projektu EDUvolúcia a predseda správnej rady vznikajúcej Nadácie EDUvolúcia.  Jeho životným cieľom je, aby každé dieťa zažilo radosť a nadšenie pri vzdelávaní a budovaní svojho jedinečného potenciálu. Linky: https://www.eduvolucia.sk/ | https://www.miroslavsopko.sk/

Foto: Gericarepharm.com a preložené od Macieja Kaweckého

Mohlo by vás zaujímať