Akosi sme sa za tie tri roky uzavreli a odišli sme OD SEBA. Ako sa k SEBE vrátiť vďaka domácim masážam?

Kurz domácej masáže

Vyštudovala som omylom chemickú priemyslovku. Pôvodne ma lákalo fotografovanie, herectvo a byť kaderníčkou. Školský pedagogický poradca, krútiac prstami, všetko zamietol. Moja (toto oslovenie ma odvtedy neskutočne irituje), dievka moja, máš známosti? Na herectvo ani na fotku sa nedostaneš. A na kaderníčku si príliš múdra. Tak som chemička, čo vie názvy prvkov a ný, natý, itý, ičitý. A tma.

Takže som pracovala skoro celý život prevažne v službách.

Najdlhšie ako fotolaborantka. To bolo okrem práce so smradľavou vývojkou v tme aj o inom. Farebné videnie sa mi zišlo pri úprave fotiek neskôr pomocou PC. Fotenie k tomu takisto patrilo. Človeka usadiť, naštelovať, naviesť na prirodzenosť a na nežmurknutie. Taká fotka, ako sme so smiechom vraveli, by bola fajn v pase do spacieho vozňa. Takže spraviť dobrú fotku technicky, aj k spokojnosti klienta, je kumšt. Posledné roky sa venujem masážam. Nie, nie je to o jednom kurze a potom len o plnení kešene.

Zaujíma ma ľudské telo, dovzdelávam sa a vždy budem.

A… každú prácu milujem. Pokiaľ sa stratí tento aspekt, ustúpim a idem ďalej.
Dnes je situácia taká, aká je. Nemrnčím nad týmto vývojom, aj táto situácia je potrebná. Tí, ktorí sú ochotní ju prijať, môžu len posilniť seba samých. Napredovať. Porozmýšľať, čo na pracovnom trhu chýba. Mať vervu byť v tom, čo robím, najlepší, počúvať všetkými zmyslami. A robiť to naplno.

Trh služieb sa preriedil.

Nájsť naozaj kvalitnú masáž je hľadaním ihly v kôpke sena. Nájsť fotografa medzi toľkými, čo si myslia, že vlastniť mobil s fotoaparátom ich k tomu plne oprávňuje. Áno, všetci potrebujeme tie papieriky s ochranným pásikom. A po poslednom roku tak dvojnásobok, aby sme si mohli dovoliť. Kúpiť knihu alebo kvalitné párky. A keď chceme kvalitu, musíme ju aj osobne vytvárať. A potom aj tie papieriky prídu.

Akosi sme si za tie tri roky zvykli. Uzavreli sa do seba. A aj od seba sme odišli.

To sa zrkadlí aj na našom fyzickom a duševnom zdraví, čo si budeme navrávať. Mnoho z nás trpí bolesťami chrbta a zaháňa ju tabletkou, alebo zázračnou masťou z lekárne. Sme takí dopletení, že sme uverili aj tomuto. A pritom nám chýba úplne niečo iné. Pohladenie, dotyk. Ľudský, empatický, liečivý dotyk. Venujem sa masážam vyše 13 rokov. A čo-to som pri klientkach pochopila. Aj keď prídu bez úsmevu, zhrbené, odchádzajú s letmým úsmevom na perách a je im akosi ľahšie aj na duši.

Áno, masáž má vplyv nielen na fyzické telo, ale uvoľňuje psychické tlaky, detoxikuje od nahromadených starostí. Viem, počítame, hrkoceme, žiaľ, mincami, ktoré strácajú hodnotu zo dňa na deň. Aj ja.

Preto som sa rozhodla spraviť kurz domácej masáže…

Ako sa k sebe vrátiť vďaka domácim masážam?

Nenaučíte sa tej profesii, nie som Arabela, nemám zázračný prsteň. Kiežby. Ponúknem vám však pár hodín oddychu v krásnom prostredí nášho priestoru plného skvelej vône, obrazov, pohody. A k tomu vás naučím základy domácej masáže.

Moja učiteľka masáže mi povedala krásnu vetu, keď som stresovala, že si nepamätám presné postupy, hmaty. Chytila ma za ramená, jemne mnou zatriasla. Je jedno, aký hmat kedy zaradíš, len ho musíš robiť odtiaľto. A zaklopala mi na srdce. A verte, že to funguje.

Nemyslím si, že som najlepšia masérka.

Ale vnímam každého klienta ušami, rukami, mysľou. Vnímam reakcie na moje dotyky. Nič nie je dôležitejšie. Len zas vnímať. Kurz domácej masáže plánujem na 18. februára. Je to sobota. V pokoji si upracte, navarte a potom budeme relaxovať, debatovať, filozofovať, masírovať. Ku kurzu dostanete moju knižočku, napísanú mnou a fyzioterapeutom Jožkom Švecom. Tá vás bude viesť, keď budete doma masírovať partnera, dieťa, mamu, otca.

Kurz domácej masáže 18. 2. 2023, čas 13 – 20 hod. Domáce občerstvenie, pitný režim, oleje, uteráky, plachty budú k dispozícii. Miesto konania: Refreš, Holíčska 36, Bratislava. Cena 45 eur.
Kapacita 6 plus moja osoba. Mail: vanerkova@gmail.com

Ďakujem Martine Valachovej, že zaradila do magazínu tento text. Aj takto, cez kurzy, sa snažím zaradiť späť do života po mozgovej porážke…

Kvetoslava Vanerková – link na FB https://www.facebook.com/kvetoslava.vanerkova

Autorka je (aj) spisovateľka a blogerka

korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/ 

Mohlo by vás zaujímať