fbpx

Kuchyňa je centrom každého domova. Ako si vybrať vhodnú kuchynskú linku?

Ako si vybrať vhodnú kuchynskú linkuKuchyňa je centrom každého domova, miestom, kde varíte a jete, zabávate sa, zhromažďujete sa, rozprávate sa a možno dokonca aj pracujete. Ako si vybrať vhodnú kuchynskú linku?

Nová kuchyňa je veľká investícia a mala by sa vybrať dôsledne, aby vám slúžila niekoľko rokov. Jednou z prvých vecí, ktorú zákazníci urobia, keď uvažujú o kúpe alebo renovácii kuchyne je, že sa začínajú pozerať na hotové kuchyne. Správny výber kuchyne je však viac aj o iných faktoroch, nielen o vizuálnom dojme.

Ako si môžete nájsť tú správnu kuchynskú linku, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám? Čo všetko treba zobrať do úvahy? V nasledujúcom článku vám prezradíme niekoľko tipov, ktoré by vám mohli uľahčiť výber novej kuchyne.

Ktoré prvky kuchyne treba zohľadniť pri výbere kuchynskej linky?

  • Štýl kuchyne
  • Povrchová úprava linky
  • Farba
  • Praktickosť kuchyne (zásuvky, skrinky, vitríny, stojany na víno a pod.)

Ako si zvoliť ten správny štýl?

Vybrať celkový štýl pre vašu kuchynskú linku môže byť skutočnou výzvou, najmä pri dnešnom množstve možností. Ak viete, čo sa vám páči, no neviete si vybrať alebo sa rozhodnúť, tu je niekoľko faktorov, na ktoré by ste mali myslieť, skôr, ako sa rozhodnete:

  • Architektúra. Váš kuchynský štýl by mal odrážať štýl vašej celkovej domácnosti. To znamená, že si treba uvedomiť v akom štýle je zariadený celý byt (tradičný, minimalistický, vidiecky a pod.)
  • Usporiadanie. Máte otvorenú kuchyňu, s ostrovom? V tvare U alebo L? To, ako máte postavený obytný priestor, ovplyvní aj výber štýlu.
  • Aké spotrebiče máte alebo chcete. Požadované spotrebiče, ktoré máte alebo by ste chceli mať, by taktiež mali pasovať do vašej novej kuchynskej linky. Tak sa môžete vyhnúť neskorej rekonštrukcií kuchyne.
  • Váš osobný vkus. Určitý štýl sa môže hodiť k vašej domácnosti, no nemusí vyhovovať vám. Zvážte, preto, ako môžete k takémuto štýlu zakomponovať jednotlivé prvky, aby kuchyňa zodpovedala vašim predstavám.

Ako si vybrať vhodnú kuchynskú linku: Príklady kuchynských štýlov

Tradičný

Pokiaľ ide o štýl, pojmu „tradičný“, odkazuje na nadčasový vzhľad. Maľované skrinky so sklenenými dverami, biele dlaždice, oblúky, ozdobné lišty s priemyselnými prvkami, spotrebiče a svietidlá v retro štýle.

Vidiecky

Celkový vzhľad a dojem kuchyne v štýle vidieku môže byt zariadený od prírodného a organicky rustikálneho až po modernejší vzhľad. Charakteristickým znakom je vyvážená funkčnosť a pohodlie kuchyne, ktoré ponúka napríklad otvorené police, široké umývadlá, veľký kuchynský ostrov alebo stôl, vintage kľučky.

Ako si vybrať vhodnú kuchynskú linku - vidiecka

Moderný

Definície pojmu „moderná kuchyňa“ sa veľmi líšia, ale existuje niekoľko prvkov, ktoré prevládajú vo všetkých rozsahoch bez ohľadu na to, čo považujete za moderné. Ide o elegantnú sofistikovanost‘ a efektívny minimalistický vzhľad. V modernom štýle môžete kombinovať materiály, hrať sa so starými a novými, zahrnúť prvky iných štýlov, aby ste si vytvorili kuchyňu, ktorá odráža vašu osobnosť. Vysoko kvalitné materiály sú ústredným prvkom modernej kuchyne, ako napríklad exotické dreviny, nehrdzavejúca oceľ a všetko, čo kričí luxusom.

Rustikálny

V „rustikálnej kuchyni“ sa vyskytuje množstvo dreva a kameňa, ktoré sa v dizajne bežne používa. Používajú sa zaujímavé detaily, ktoré pripomínajú remeselnú zručnosť, ako sú napríklad nedokončené povrchy, police, vintage kúsky z lešteného dubu. Pokiaľ ide o rustikálny štýl, v skutočnosti to znamená jednoduchosť a praktickosť so silným využitím prírody, ktorá pripomína interiéry chatiek.

Priemyselný

„Priemyselný“ alebo industriálny štýl sa vyznačuje vysokými stropmi, veľkými oknami a tehlovým vzorom. Dizajn vytvára drsný, ale vysoko moderný dojem. Priemyselná kuchyňa, ponúka otvorený priestor s použitím drsných a štruktúrovaných materiálov, ako sú tehly, kovy, drevo alebo cement.

Shabby Chic

Štýl shabby chic sa vyznačuje tým, že pôsobí útulne a príjemne. Ak máte radi staré dekoratívne prvky, starý nábytok, podlahy a skrinky, kvetinové vzory z päťdesiatych rokov, vybielené drevo či pastelové farby, tento štýl sa vám bude páčiť.

Podľa čoho si vybrať materiál kuchyne?

Ďalšie dôležité rozhodnutie, ktoré je potrebné urobiť. V tomto prípade ide o jednak povrch kuchynskej linky a materiál. Máte na výber rôzne možnosti – lesk, matnosť alebo lakovaný povrch.

Materiál kuchynskej linky

Výber kuchynskej linky a dosky závisí od spôsobu využitia kuchyne. Niektoré materiály sú robustnejšie ako iné, preto je potrebné myslieť na každodenné práce a zvyky, aby ste si vybrali správne. Pracovné plochy sa nepretržite využívajú, či už na prípravu alebo podávanie jedál, preto je dôležité zvoliť materiál, ktorý odolá pravidelnému a intenzívnemu tlaku hrncov, panvíc, riadu, čistenia. Treba klásť dôraz nielen na jej vysokú odolnosť, ale aj hygienickosť povrchu a nenáročnosť údržby. Popremýšľajte nad kombináciou rôznych materiálov.

Tip: Odporúčame vám návštevu obchodných domov, ktoré ponúkajú kuchynské linky a na vlastnej koži si vyskúšať a ohmatať jednotlivé povrchové úpravy. Taktiež nezabúdajte zvážiť váš rozpočet a to, koľko ste ochotní investovať.

Ako si vybrať vhodnú kuchynskú linku

Masívne drevo

Drevo má svoje miesto v tradičných i moderných kuchyniach. Prírodný materiál, ktorý prispieva k príjemnej atmosfére a svojím vzhľadom miestnosť opticky hreje. Pri správnej úprave je jeho povrch veľmi hygienický, no aby dobre zvládol teplo aj vlhkosť, je potrebné ho ošetrovať olejmi.

Umelé kamene

Nenasiakavé kompozity a technické kamene patria k najobľúbenejším a na trhu ich nájdete v rôznych variáciách, ktoré sa odlišujú zložením.

Sklo

Sklenené dosky zaručujú vysokú odolnosť aj lesk, pretože sa kalia až pri teplote 650 °C. Zaujímavé efekty docielite, ak si takúto sklenenú dosku necháte podsvietiť, alebo ak sa sklo objaví aj na kuchynských dvierkach.

Keramika

Keramické panely sa vyznačujú vysokou odolnosťou najmä proti mechanickému poškodeniu a vysokým teplotám. Sú nenasiakavé, preto sa dajú ľahko, rýchlo a jednoducho čistiť.

Laminát

K najpoužívanejším materiálom patria laminátové dosky. Výhodou je široké spektrum motívov, pričom k najčastejším voľbám patria imitácie dreva, kameňa či jednofarebné alternatívy. Ich nevýhodou je, že vzniknuté poškodenia, napríklad poškrabanie nožom, nemožno odstrániť.

Betón

Z betónu si môžete nechať vytvoriť samotnú kuchynskú dosku, ale aj celý kuchynský ostrov. Vybrať si môžete z viacerých farieb a troch povrchových štruktúr.

Prírodný kameň

Prírodný kameň pôsobí elegantne a svoje miesto si nájde nielen v tradične zariadenom interiéri. Prírodný kameň, jeho kresba i farebnosť sú originálne a vzor sa nikdy neopakuje. Pri výbere konkrétneho kameňa dobre zvážte jeho vlastnosti. Pred mramor, ktorý je mäkký a nasiakavý, uprednostnite radšej žulu alebo kremenec.

Nehrdzavejúca oceľ

Antikorová kuchynská doska môže síce na prvý pohľad pôsobiť chladne, perfektne sa však hodí do moderných kuchýň v industriálnom alebo minimalistickom štýle. Materiál je hygienický, preto sa zvyčajne používa v rôznych gastronomických prevádzkach.

Farba kuchyne

Vybrať ideálnu farbu do kuchyne môže byť totiž ťažšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Výber farby do kuchyne by mal byt‘ podľa vašich predstáv a s tým, čo je vkusné a moderné. Ktoré farby sa páčia vám a ktoré by sa hodili do vášho kuchynského interiéru. Kuchyňa však nie je samostatná jednotka, preto by mala farebne ladiť aj so zvyškom celého interiéru.

Biela

Najpopulárnejšou farbou bola vždy biela, a to vo všetkých kuchynských štýloch. Dýcha z nej čistota a sviežosť a je tiež nadčasovo elegantná.

Zelená

Zelená patrí k najpozitívnejším farbám a podporuje kreativitu, čo by ste napríklad mohli využiť pri varení. Poskytne vám rovnováhu a v zelenej kuchyni sa môžete väčšinou cítiť dobre. Zelená sa dá veľmi dobre kombinovať s odtieňmi hnedej, kde môžete využiť napríklad prírodný prvok dreva.

Modrá

Modrá má svoj pôvab, no na druhú stranu sa vyznačuje aj chladom a údajne potlačuje chuť k jedlu. Takže určite nelaďte do modra celú kuchyňu a jedáleň. Výhodou modrej farby je to, že opticky zväčšuje priestor, čo môžete využiť ak máte menšiu kuchyňu.

Žltá

Žltá farba je pre kuchyňu možno skutočne tou najideálnejšou farbou, pretože je to farba slnka a prináša do interiéru radosť, život a pozitívnu energiu. Navyše má žltá schopnosť osvetľovať priestory, a preto sa hodí najmä do tmavšej kuchyne, do ktorej sa nedostáva príliš slnečného svetla. Skvele sa kombinuje s hnedou farbou.

Červená

Červená je ohnivou a energickou farbou. Patri však ku farbám, ktoré opticky zmenšujú priestor, preto ju radšej využite ak máte väčšiu kuchyňu.

Skladovanie

Dobre organizovaná kuchyňa vyžaduje správne skladovanie. A to znamená, že v kuchyni je potrebné zostaviť ten správny mix zásuviek, skriniek na riad a malých spotrebičov, špajzu správnej veľkosti či otvorené police. Majte na pamäti pohodlie a efektívnosť, ale myslite aj na vaše osobné preferencie. Napríklad ak veľa varíte, možno budete potrebovať viac ako iba jednu zásuvku na panvice a hrnce. Otvorené police sú ďalšia skvelá voľba pre predmety, ktoré často používate ako kuchárske knihy, šálky na kávu a podobne.

Na záver

Ako si vybrať vhodnú kuchynskú linku? Aj keď je možné kuchyňu renovovať, upraviť alebo rekonštruovať ihneď, bude to zmena na dlhší čas. Investícia do novej kuchyne nie je lacná a vy určite chcete, aby bol výber správny a, aby vám vydržala. Preto by ste si mali nájsť čas a ubezpečiť sa, že ste si svojim výberom istí. Zohľadnite všetky faktory, ktoré sme vám v článku ponúkli ako aj vaše financie, aby ste boli so svojou voľbou spokojní. Pretože kuchyňa nie je len miestom pre príjemné stolovanie, ale väčšinou aj srdcom celého domova.

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať