Majitelia reštaurácií sú zúfalí! Môžu byť aj s celým personálom zaočkovaní, a aj tak nič nezmôžu…

Ktoré reštaurácie môžete navštíviť a čo potrebujete podľa semaforuVýhražné správy, agresívne reakcie zákazníkov, negatívne emócie. Majitelia reštaurácií sú zúfalí!

Kamila Slašťanová Trávničková vedie menucka.sk. Na svojom profile uvádza:

Práve som mala telefonát od nahnevaného a zúfalého majiteľa reštaurácie na východe Slovenska v oranžovom okrese. Včera mal 50% pokles tržieb. Dnes, namiesto plnej reštaurácie, mal na obed úplné prázdno. A k tomu výhražné správy, agresívne reakcie zákazníkov, negatívne emócie. Reštaurácia funguje v režime OTP, ktorý si, samozrejme každý, kto chce ísť podľa pravidiel, vyberie, keďže obmedzenia sú rovnaké ako v prvom režime. A v treťom režime je zákaz interiéru a terasa len pre max. 10 osôb!

Zaočkovaných ľudí v cieľovej skupine zákazníkov majú len 10%.

Ostatní zrejme nie sú ochotní chodiť sa kvôli obedom, prípadne posedeniu na terase, testovať. Takže reštaurácie prichádzajú o zákazníkov, o tržby, o radosť z práce. Prichádzajú aj o možnosť v aktuálnej výbornej epidemickej situácii niečo zarobiť a vykryť straty z predošlých vĺn. A samozrejme, pripraviť sa na ďalšie.

Všetko sa to deje bez akejkoľvek kompenzácie za pokles tržieb. Dokonca ani na pracovné miesta už nieje možné v júli a auguste čerpať štátnu pomoc, aká bola možná od marca 2020 do júna 2021.  JE TOTO V PORIADKU? Pýta sa Kamila Slašťanová Trávničková, ktorá vedie menucka.sk, a pokračuje.

Aj ja som nahnevaná na ten alibistický spôsob, ako si akože majú prevádzky „vybrať“ režim v akom chcú fungovať.

Nemajú na výber. Musia si vybrať OTP. A aj tak riskujú stratu väčšiny zákazníkov a pokles tržieb a bez akejkoľvek kompenzácie. A ešte nahnevaných zákazníkov, ktorí ich nenávidia, lebo veď reštaurácia si “vybrala sama”.

A vôbec nehrá rolu, aký majú postoj k očkovaniu. Môžu byť aj s celým personálom zaočkovaní a aj tak nič nezmôžu. A to len preto, že pár ľudí s trvalým pobytom v danom okrese malo pozitívny test… Dopĺňam, že to ani nemusia v danom okrese žiť. Prečo kvôli nim obmedzujú nové nariadenia fungovanie gastro podnikateľov, ako aj zákazníkov v celom okrese?

Dokonca aj v exteriéroch?

Nehovorilo sa, že tieto obmedzenia majú platiť až pri dramatickom zvýšení čísel nakazených, kedy by sa podobne, ako v 2. vlne, mali reštaurácie zatvárať?

„Prosím, môžete sa na toto opýtať kompetentných, či sa im to zdá v poriadku? A tiež objasniť na základe akého vzorca sa okres ocitne v inej farbe? Môže to byť na základe pozitivity ľudí s trvalým pobytom v danom okrese, ale žijúcimi kade – tade? Napríklad aj v Bratislave?“ Vyzýva Kamila Slašťanová Trávničková.

Priatelia, milí naši čitatelia,

ak viete odpovede na otázky (lepšie rozumiete pravidlám, dátam a prepočtom), dajte nám vedieť. Tento článok zároveň posielame na ministerstvo aj so žiadosťou o odpovede. Keď ich získame, budeme vás informovať.

Medzitým nás zaujalo, že na stránke FB Dáta bez pátosu sa dozviete napríklad aj toto:

PREČO SÚ KOŠICE ORANŽOVÉ

Na relevantné otázky, prečo sú Košice aj s okolím od dnes oranžové odpovedala regionálna hygienička pani Tarkovská, že je to zložitá matematika a okrem stúpajúcej incidencie (výskytu-počtu) infikovaných uviedla aj údaje o zaočkovanosti Košíc mesta a okolia Košíc. Bohužiaľ, opäť veľmi, veľmi nepresne. Nebol by problém, ak by to len uviedla, ale zjavne o tieto dáta oprela aj rozhodnutie „nechať Košice oranžové“, napriek tomu, že ich mohla nechať zelené. Ovplyvní to život asi 400 tisíc ľudí. Uviedla, že pri rozhodovaní sa berie do úvahy aj zaočkovanosť rizikovej skupiny populácie (nad 50 rokov).
„V Košiciach je zaočkovanosť tejto skupiny na úrovni 57 percent, v okolí Košíc len 34 percent.“

Nepresnosť:

V Košiciach je zaočkovanosť skupiny nad 50 rokov rovných 58% a okres Košice-vidiek má zaočkovanosť tejto skupiny rovných 55%. Zaočkovanosť je veľmi podobná a ak pani Tarkovská žije v tom, že okolie Košíc má problém v očkovaní, tak to nie je pravda. Problém má okolie Okolia Košíc a 55% je o 21 percentuálnych bodov viac ako je vedomosť hlavnej regionálnej hygieničky Košíc.
Problémom je aj to, že okres Košice vidiek nevychádzal oranžový, ale vďaka 6 (šiestim) pozitívnym vychádzal JASNE ZELENÝ s incidenciou 5 na 100 tisíc za 7 dní pri takmer 1000 PCR+AG testoch, z čoho vyšla minimálna pozitivita pol %.
Rovnako nie je pravda, že ide o zložitú matematiku. Matematické vzorce vložené do Covid automatu vedia situáciu v Košiciach prezentovať veľmi rýchlo, jednoducho a pochopiteľne, stačí kliknúť na príšlušný okres v mape a údaje vyskočia:

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať