Kto pomôže Slovensku? Iniciatíva, ktorá pomáha

Lucia Pašková pomohla zostaviť tím ľudí a ich pomoc presiahla už jeden milión eur

Lucia Pašková založila a vedie Curaprox. Ihneď, ako sa Slovensko začalo potýkať s koronou a nedostatkami v oblasti ochranných pomôcok a ich distribúcie, spojili sa so Šimonom Šickom, Zuzanou Suchovou, Lukášom Filom a „Demotiváciou” a založili iniciatívu ♯KtoPomozeSlovensku. Zapojili sa už stovky ľudí a ja som si povedala, že to, čo nás môže spasiť nielen počas krízy, ale najmä po kríze, je ochota a spolupatričnosť. Preto som Lucku oslovila na rozhovor.

Lucka, ako sa zrodil nápad? Bolo to spontánne?

Dnes je to už šesť týždňov od začiatku, ale pripomeňme si, že situácia bola taká, že v Taliansku denne zomierali stovky ľudí, zdravotníctvo na severe krvácalo. Zároveň sa veľa Slovákov vrátilo z jarných prázdnin, ktoré strávili práve na talianskych svahoch. Zo všetkých strán sme počuli zúfalstvo zdravotníkov, ktorí museli pracovať, ale nemali základné ochranné pomôcky. Spojili sme sa, lebo my sme boli doma a cítili sme potrebu niečo urobiť, aby sa v bezpečí cítili aj ľudia v prvej línii boja proti koronavírusu.

Spoločný chat na messangeri a jeden spoločný call to spustil, dohodli sme sa veľmi rýchlo.

Začali ste budovať celoslovenskú sieť. Kto najviac pomohol s organizáciou?

Každý z nás piatich si veľmi rýchlo zobral svoju rolu: Šimon s Pixelom sa pustili do programovania webu, Zuzka dala k dispozícii transparentný účet a riešila fundraising, Lukáš pomohol s právnymi vecami, Demotivácia začal s oslovovaním influencerov. Ja som si zobrala na starosti overovanie a evidenciu dopytov a logistiku, lebo máme k dispozícii sklad.

Všetci sa do toho veľmi opreli, veľmi nám pomohlo už o pár dní aj zapojenie Janky Bargerovej do nákupu, Mišky Benedigovej do komunikácie, Lucky Šickovej do komunikácie s partnermi. A keď začali prichádzať denne dopyty v stovkách, tak bolo skvelé môcť sa oprieť o Curaprox tím.

Čo všetko ste stihli dodať a kam smerovalo GRO vašej pomoci?

Príjemcov bolo viac ako 1 500. Zdravotníci/zdravotníčky, záchranári, opatrovateľky, terénni pracovníci z nemocníc, záchranných služieb, polikliník, ambulancií, domovov sociálnych služieb a občianskych združení v teréne z viac ako 320 obcí z celého Slovenska.

Doručili sme desiatky tisíc respirátorov, chirurgických aj šitých rúšok, tisícky ochranných overalov, desiatky tisíc litrov dezinfekcie, či dezinfekčných gélov na ruky, ale aj desiatky čističiek vzduchu a germicídnych žiaričov.

Prispeli sme napríklad na vedenie psychologickej poradne, na zriadenie mobilnej odbernej jednotky v banskobystrickom kraji, ale aj na rôzne iné potreby zdravotníkov – dodali sme napríklad práčku na separátne pratie vecí z tzv. červenej zóny, alebo fény pre zdravotníkov, ktorí sa musia pred opustením červenej zóny osprchovať…

Stali sa vám počas tých pár týždňov aj úsmevné alebo poučné príbehy?

Veľa sme sa nasmiali, vytvorili sme si vlastný slovník, ktorý sme používali – ako každá skupina, ktorá spolu denne funguje. Ťahali sme bez ohľadu na to, či bol pracovný deň alebo víkend. Boli aj vyhrotené emócie a plač z vyčerpania. Na to, že sme sa predtým mnohí nepoznali, sme si prešli celkom intímnym zážitkom. Dynamiku skupiny, ktorá štandardne trvá roky, sme my zvládli prežiť za týždne. Celá iniciatíva funguje na veľkej miere otvorenosti a dôvery.

Plánujete pokračovať, prípadne svoju pomoc modifikujete?

Momentálne vyzývame darcov, aby prispeli v druhej – a trochu dúfame, že už v poslednej – vlne. Dodali sme už pomôcky za viac ako 1 milión eur, ale stále evidujeme dopyty za viac ako trojnásobok tejto sumy. Prijaté peniaze teraz rozdeľujeme zhruba na tretiny – jedna časť naďalej smeruje na osobné ochranné pomôcky a dezinfekciu, teplomery, ďalšia na väčšie prístroje – germicídne žiariče, čističky vzduchu, ktoré sú drahšie, ale budú slúžiť dlhšie a veľmi pomáhajú vyčistiť väčší priestor.

Tretia časť je určená na rýchlu reakciu – za posledný týždeň sme tak napríklad v priebehu hodín doručovali „sadu prvej pomoci” do troch zariadení sociálnych služieb, kde boli potvrdení pozitívni pacienti. Máme aj R&D oddelenie, ktoré hľadá možných výrobcov, aby sme veľkú časť pomoci mohli časom vyrábať priamo na Slovensku. Pomáhame tiež vyvinúť aplikáciu, ktorá by pomohla lepšej koordinácii pomoci.

Ako sa pozeráš na postupné uvoľňovanie ekonomiky? Nakazení sa počítajú v promile… Myslíš, že by sa dal „návrat do normálu“ zrýchliť?

Je správny čas ekonomiku uvoľniť, ale treba zostať ostražitý. Zároveň je potrebné dôsledne sledovať stav v teréne – najmä u najzraniteľnejších skupín v domovoch sociálnych služieb aj v marginalizovaných komunitách. Prvú vlnu sme zvládli mimoriadne úspešne, bolo by dobre si to nepokaziť. Všetci zdravotníci stále nemajú všetky ochranné pomôcky, dnes sa však dajú zohnať oveľa lacnejšie. Z prieskumu, ktorý sme si robili medzi žiadateľmi, vyplynulo, že mnohí nemajú prostriedky na ich nákup.

Sú preto vďační za každú zásielku, ktorú im pošleme. Ak máte tú možnosť, podporte ♯KtoPomozeSlovensku, a spoločne tak doručíme pomoc tam, kde je stále veľmi potrebná.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať