Korona vírus a jeho priame následky

Už ste zavalení informáciami o corone? Trpezlivosť. Ešte niečo treba vedieť.

Už ste zavalení informáciami o korone? Trpezlivosť. Ešte niečo treba vedieť. Budem osobná a budem hovoriť možno o inom,  z iného uhla…  

Korona vírus a jeho priame následky

To už zrejme ovládame všetci. Spravodajstvo, facebook a instagram a iné sociálne siete majú dostatok informácií o corona víruse, aj o tom, čo spôsobuje.  Vieme, že sa veľmi rýchlo šíri, že  u 70% je ľahký priebeh choroby, ale 30% nakazených môže zasiahnuť ťažko,  až  so smrteľnými následkami. Je dôležité,  aby neochoreli všetci naraz, aby nemocnice a lekári stíhali zachrániť tých, ktorých sa dá zachrániť. Aby bol dostatočný priestor, čas, energia a hlavne miesto v nemocniciach. Aby sme to zvládli a boli pripravení pomôcť ohrozeným, má zmysel dodržiavať karanténu.

Vírus a jeho nepríjemné následky

1.Deti 

Mám dve deti, ktoré budú reálne 3 týždne doma. Mám šťastie, že už sú starší, “rozumnejší” (ako kedy ) a samostatnejší, ale aj tak to bude pre nich, aj pre mňa, ťažké. Áno, sú radi, že sa môžu hrať na počítači a že môžu byť na telefóne koľko chcú. A áno, chodíme von do záhrady, alebo na prechádzku so psom tam, kde nie sú ľudia. Viem, že nie každý má to šťastie. Niektorí rodičia majú menšie deti a venovať sa im neustále celé  3 týždne tak, aby sa nezbláznili, nebude jednoduché.

A, samozrejme, musíme myslieť aj na rodičov, ktorí majú hyperaktívne deti, ADHD, Aspergerov syndróm alebo iné poruchy.  Aj ja mám jedného takého, má 16 rokov. Chvalabohu, už je to s ním jednoduchšie, neviem si predstaviť, aké by to bolo, keby bol mladší. Ak nedodržíme  všetky opatrenia, môže sa stať, že budeme musieť zostať zavretí ešte dlhšie. Myslime na to!

2.Seniori

Môj otec má 83 rokov, a aj keď je samostatný a na svoje vek silný, obávam sa oňho. Niekedy bojujem s jeho tvrdohlavosťou, dohováram mu, aby sedel doma a nikam nechodil.  Snažím sa riešiť a zariadiť čo treba, ale nie vždy všetko sa mi podarí. Teším sa, že otec sa snaží dodržať izoláciu aj keď viem, že to nie je preňho najľahšie.  Je zvyknutý mať rodinu pri sebe. Naši rodičia a starí rodičia sú najohrozenejší. Nielenže ich  vírus môže zabiť, ale samotná karanténa je pre nich  náročná.

Cítia sa sociálne aj psychologicky izolovaní. Mnohí nemajú rodinu, alebo alebo ju nemajú nablízku, chýbajú im ľudia, ktorí by sa o nich zaujímali. V normálnom režime je jedinou zábavou seniorov chodiť  na nákupy, stretávať sa  u lekára či v lekárni. Alebo s rovesníkmi na káve. Sú aj takí, čo sú zvyknutí zostávať celé dni doma, ale aj tí potrebujú aspoň základné potraviny.  Možno nemajú koho požiadať o pomoc. Tak čo s nimi? Myslime na nich, prosím.

Dva týždne by sa to dalo vydržať, môžu pomôcť susedia, skupiny, ktoré vznikajú na pomoc starším… Ale. Čo ak to bude trvať viac ako dva/tri týždne? Sme reálne pripravení pomôcť týmto občanom? Môžu sa u nich objaviť depresie, smútok, strach a neistota. Okrem zabezpečenia nákupov je veľmi dôležité komunikovať s nimi. Ja s otcom hovorím každý deň, chvalabohu veľa číta a tak situácii rozumie. Lenže nie všetci sú takí,  tak im s tým pomôžme.

3.Chorí, s oslabenou imunitou a tí, ktorí potrebujú lekársku pomoc.

Mám kamarátku, ktorá má rakovinu. Chvalabohu, dostáva zodpovedajúcu liečbu. Vedeli ste, že v Číne museli pozastaviť chemoterapie, či operácie chorých kvôli kapacite  a nedostupnosti lekárov, pretože všetci bojovali s corona vírusom? Neohrozujme ich životy, neprerušujme karanténu len preto, že nevieme zostať doma. Pomôžeme aj im.

4.Živnostníci a samostatne zárobkovo činné osoby

Som samostatne zárobkovo činná osoba a moja práca je stretávať sa s ľuďmi.  Teraz to  nemôžem robiť a pochopiteľne, má to ekonomický dopad. Mám šťastie, že mám úspory a že mám exmanžela, ktorý prispieva na deti. Nie každý má tie možnosti. Nie každý má odložené peniaze bokom, nie každý má exmanžela, ktorý sa podieľa na nákladoch na život detí. A nie každý má partnera, ktorý mu/jej finančne pomáha.

Účty musíme platiť a peniaze sú treba na každodenné prežitie. Hlavne,  keď máte deti. A čo ak sa situácia nezlepší a budeme musieť zostať doma dlhšie? Mnohých to môže doslova zruinovať. Treba sa zamyslieť aj nad tým. Pomôžeme tomu jedine tak, že budeme disciplinovaní, dodržíme všetky pokyny, aby sa situácia čo najskôr znormalizovala.

5.Lekári a ostatní občania

Uvedomme si, že aj naši lekári môžu ochorieť. Keď budú chorí, nebudú môcť pomáhať!  A to nehovorím len o tých, ktorí sa nakazia corona vírusom.  Môžu nastať rôzne komplikácie.   Rovnako myslime na lekárnikov a predavačov v potravinách. V posledných dňoch boli  vystavení návalom ľudí, nervozite a často dokonca aj útokom.

Záver:

Snažme sa všetkých podporiť tým, že dodržíme pravidlá. Tým nezachránime len naše vlastné zdravie, zdravie svojho okolia, rodiny, priateľov, ale aj zdravie tohto sveta.

Dodržujme karanténu.

  1. Snažme sa nestretávať s ľuďmi.
  2. Dodržujme  odstup  minimálne jeden meter, ak už sa nevyhnutne musíme stretnúť.
  3. Použime rúška, keď potrebujeme ísť medzi ludí. Nie je to stopercentná ochrana, ale aspoň sčasti ochránime seba aj okolie.
  4. Umývajme si ruky.
  5. Snažme sa necestovať .
  6. Komunikujme medzi sebou, ale nešírme poplašné správy, lebo panika a strach situáciu iba zhoršujú.
  7. Vydržme to ešte dva týždne. Vždy lepšie dva týždne ako dva mesiace, či nebodaj dlhšie. Poučme sa z chýb druhých, príkladov máme dosť.
  8. Buďme zhovievaví, pokorní a rozumní. Využime túto situáciu na to, aby sme vstúpili do seba a posilnili vzťah k sebe, k našej rodine a okoliu. Teraz je možnosť použiť technológie na dobré veci, napr. na šírenie pozitívnej energie, komunikáciu s ľuďmi, ktorí to najviac potrebujú a na podporu nášho okolia. Je čas aj na všetko, čo sme pozastavili kvôli práci. Na naše sny, životné plány a na nastavenie do budúcna.

Môj otec a môj najlepší priateľ prežili vojnu. Stratili veľa blízkych veľmi krutým spôsobom a takisto stratili domovy, zázemie a finančnú stabilitu. Môj najlepší priateľ musel spávať v aute a nevedel, čo dá rodine na druhý deň na stôl. Obaja by vám povedali,  že toto je menšie zlo a dá sa zvládnuť.

Ako zvladnut korona virus

Skúsme sa na to pozrieť aj takýmto spôsobom. Ja som vďačná, že nemusím sa báť o svoj život, že nemusím  utiecť z krajiny, že mám strechu nad hlavou, že môžem stráviť karanténu s mojimi deťmi, že  im mám čo dať na stôl, a že mám teplú vodu, fľašu vína, rannú kávu,  že prichádza slniečko a vyššie teploty a s tým aj pozitívnejší odkaz prírody, že sa veci zlepšia.

Nasledujúce dva týždne prežime v pokoji a s pokorou. V lete budeme na korona vírus a jeho priame následky spomínať, ako krásne sme to všetci zvládli.

Ak by si ktokoľvek chcel podebatovať a má pocit, že potrebuje trocha pozitívnej energie, alebo by si chcel s niekým na diaľku vypiť kávu alebo pohár vína, smelo sa mi ohláste cez moju FB stránku

“Terapeut – Darina Szabo”. Som tu pre vás.

Mohlo by vás zaujímať