Konzumácia sóje vedie u zvierat aj k zmene sexuálneho správania. Kedy môže „zdravá“ sója ľuďom škodiť?

konzumácia sójeNie je všetko zlato, čo sa blyští… alebo o tom, kedy konzumácia sóje môže škodiť

Napriek tomu, že sóju poznáme v Európe len cca 200 rokov, stala sa konzumácia sóje najmä v poslednom desaťročí synonymom zdravej stravy. Presviedčajú nás o tom informácie sledované v Ázii, v kolíske sóje, a to po stáročia. Dlhodobá, pravidelná, umiernená konzumácia prirodzene spracovanej sóje v ázijských krajinách je spájaná so štatisticky nižším výskytom srdcovocievnych ochorení, nádorov prsníka, nádorov prostaty.

Šikovného pozorovateľa, dbajúceho na svoje zdravie, tieto informácie inšpirujú k experimentovaniu a zaradeniu takejto prospešnej potraviny do svojho jedálnička. Pravda je však taká, že KEĎ DVAJA ROBIA TO ISTÉ, NIE JE TO TO ISTÉ.

A tak je to aj s našou konzumáciou sóje.

Dôvodov bude určite viacero, tieto vnímam ja:

  1. Málokto má v našej zemepisnej šírke v rodokmeni pôvodného Aziata so silným zastúpením jeho génov v potomstve.
  2. Celková spotreba mäsa ako zdroja bielkovín je u nás omnoho vyššia ako v krajinách, kde sa sója používa práve z dôvodu náhrady živočíšnych bielkovín.
  3. Ostatné zloženie stravy rastlinnej aj živočíšnej je v centrálnej Európe a v Ázii úplne odlišné, a to aj keď si odmyslíme umelú, neprirodzenú stravu – tá je napodiv všade na svete rovnaká…
  4. A práve priemyselne spracovaná sója a sójové produkty sú tie, ktoré sú u nás v kurze.

Poviete si, že je to záležitosť ponuky a trhu a treba tomu nechať voľný priebeh. Žijeme v kapitalizme, takže možno…

ALE ja riešim a vnímam tento problém v trochu inom svetle.

Venujem sa problémom s potravinovými intoleranciami už niekoľko rokov. Posledné desaťročie zažívame tichú, ale neustupujúcu epidémiu intolerancií mnohých, pre nás, Stredoeurópanov „základných“ potravín, ako je lepok alebo kravské mlieko. Veľmi časté sú podobné problémy najmä u malých detí, niekedy už u dojčeniec. A tu nastáva otázka a problém: ako nahrádzať stravu pri intolerancii alebo alergii na bielkovinu kravského mlieka u malých detí?

Každá mamina pravdepodobne chce, aby jej intolerantné dieťatko čo najmenej pociťovalo svoju „odlišnosť“ v kolektíve. Preto je snaha o substitúciu mlieka, mliečnych dezertov, syrov umelými sójovými náhradami. Dokonca existuje sójová náhrada materského mlieka.

Je dobré, aby všetky tieto maminy vedeli, že sója v nadbytku môže byť škodlivá.

Príjem sójových fytoestrogénov deťmi v dávke vyššej ako ich prijímajú dospelí Aziati alebo stredoeurópski vegetariáni je rizikové a veľmi pravdepodobne škodlivé.

Potvrdzujú nám to štúdie na zvieratách. Kŕmenie mláďat zvierat čisto sójovou stravou vedie k ich vážnym zdravotným problémom v dospelosti, k poškodeniu pohlavných orgánov, ich zlej funkcii a až ich nádorom, ale i k zmene sexuálneho správania u dospelých zvierat. U ľudí podobné údaje z klinických štúdií nemáme… chcete na ne čakať?

Ja nie. Mám reálnu obavu z nadbytku rastlinných estrogénov v našej strave, nielen vo forme „náhrad živočíšneho mlieka“, ale i nadbytku sóje ako krmiva pre hospodárske zvieratá a vplyv toho na naše zdravie cez produkty živočíšnej výroby.

 

Aké bude mať konzumácia sóje následky ?

Neviem, no už dnes niektorí pochybujú o tom, že chromozómy XX znamenajú žena a XY muž.

Takže, ak vaše dieťatko netoleruje živočíšne mlieko a produkty z neho, kým sa vrhnete do umelých náhrad mlieka z akejkoľvek rastliny, zamyslite sa, prosím, či je to nevyhnutné. Jednak sú to väčšinou výrobky vyrobené v potravinárskej fabrike, jednak máme širokú ponuku prirodzenej stravy. A od 6 mesiacov nám hlavný inžinier naprogramoval zuby. To preto, aby sme mohli mať čo najpestrejšiu potravu, ktorá sa dá rozhrýzť.

MUDr. Dana Vavricová Ďureje

LFUK Bratislava, atestácia v odbore vnútorné lekárstvo, www.danavavricova.sk

Zdravie a epigenetika…

Nielen to, čo jete, ale aj ako rozmýšľate, má vplyv na zdravie. S MUDr. Vojáčkom sme sa rozprávali aj o dedičných chorobách a predispozíciách. Pozrite si rozhovor, ktorý vám môže pomôcť na ceste ku zdraviu..

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

MUDr. Dana Vavricová Ďureje

Mohlo by vás zaujímať