Nechajme to zatvorené? Alebo otvorené?
Posledné dni a týždne sa vo veľkom rieši problematika obchodov a nedeľného predaja. Žijeme v čase, kedy by boli na mieste asi iné, dôležitejšie témy. Ako to môže ovplyvniť maloobchod a najmä malé predajne?
Pred pár dňami sme priniesli rozhovor s Katkou Ruckschlossovou., ktorá má obchod v Banskej Štiavnici. Zákaz nedeľného predaja jej znižuje tržby. A to výrazne. Štiavnica je turistické mesto a ak má byť nedeľný predaj zakázaný aj po uvoľnení opatrení, tak to prinesie mnohým podobným prevádzkam veľké problémy.
Spomedzi našich čitateľov sa to týka viacerých a niektorí svoje prevádzky rozbiehajú v rámci svojho reštartu po 40-ke. Preto som si dovolila osloviť Mariána Viskupiča, poslanca NR SR, a spýtať sa ho na to, ako to vidí on, resp. ako to vidia na Ministerstve hospodárstva…
Marián, prečo podľa vás vzniká tlak na zastavenie predaja v maloobchode počas nedele?
Zatvorenie obchodov v nedeľu z dôvodu pandémie COVIDu-19 opätovne umožnilo otvoriť diskusiu o trvalom uzatvorení obchodných prevádzok v nedeľu. Táto téma sa na Slovensku v posledných rokoch objavuje opakovane a je predmetom politického marketingu a hodnotovou otázkou.
Diskusia o zákaze nedeľného predaja sa pohybuje v sociálnej, spoločenskej a ekonomickej rovine.
Myslím si, že v časoch, keď ekonomika šliape na plné obrátky, je to relevantná téma. Jej relevantnosť dokazuje aj to, že v 13 krajinách (teda takmer v polovici štátov EÚ) je v nejakej miere nedeľný predaj regulovaný. V 15 krajinách EU nie je uplatňovaná žiadna forma regulácie.
Slovensko však aktuálne žije inými problémami – bezprecedentným poklesom ekonomickej aktivity, ktorý je spojený s výrazným nárastom nezamestnanosti. V danej situácii má význam bojovať o zachovanie každého jedného pracovného miesta.
Dovolím si zacitovať z prieskumu INESS:
„Strata pracovných miest je najväčším a zároveň dátami najlepšie podloženým efektom obmedzenia otváracích hodín v maloobchode.“
Takto sa to stalo v prípadoch iných krajín. Dnes, v ťažkej situácii, nemáme žiadny priestor na podobný experiment, či nedeľný zákaz v slovenských podmienkach náhodou nebude mať iné dopady, než všade inde vo svete.
Zároveň je úplne jasné, že naša krízou ťažko skúšaná ekonomika, navyše už v posledných rokoch trpiaca na obrovskú mieru byrokracie a regulácií, postupne stráca konkurencieschopnosť. Prísť teraz s ďalším setom regulácií a zakázať nedeľný predaj, je úplné nepochopenie reality.
Niekde som zachytila, že ide vlastne o tlak veľkých reťazcov, ktoré samé od seba nechcú zatvoriť, ale chcú to mať nariadené – dané zákonom. Akési alibi. Ako to vnímate vy?
Máte pravdu, v pozadí cítim určitý tlak veľkých potravinových reťazcov. V posledných rokoch je trend, že obrovské hypermarkety predávajúce aj široký sortiment nepotravinárskeho tovaru (elektronika, oblečenie, domáce potreby…) prestali byť zaujímavé pre zákazníkov.
Všetci sme si všimli, že zmenšili svoje predajné plochy a opäť viac sa koncentrujú na predaj potravín. Bežný vývoj trhu, povieme si. Pre reťazce to prinieslo nový problém. Predaj potravín skutočne v nedeľu nie je veľmi silný a reťazce čelia problému, že ich nedeľné tržby sú nižšie.
Všetkým nám napadne – prečo teda nezatvoria, prípadne neskrátia svoj nedeľný predajný čas? Bolo by to úplne prirodzené vyústenie trhovej situácie. Reťazce sa však boja, že ak v nedeľu zatvoria, stratia oproti konkurencii, ktorá zostane otvorená.
Preto niektoré reťazce alibisticky využili koronakrízu i politickú klímu v NRSR a pustili sa do lobingu za nedeľný zákaz predaja.
Nedeľný zákaz by im paradoxne mohol pomôcť až dvakrát – ušetria na nákladoch na zamestnancov a navyše zlepšia svoju pozíciu oproti malým obchodom (ľudia pôjdu na väčší nákup a ten štatisticky urobia skôr v supermarkete, ako v malej predajni). Teda v oblasti nákupov potravín sa dá povedať, že nedeľným zákazom stratí spotrebiteľ a stratia menšie predajne.
Treba však vnímať diametrálne odlišnú situáciu v iných sektoroch – pre predajne elektrotechniky, nábytku a bytových doplnkov, hobby markety či záhradníctva, je nedeľa častokrát druhým najsilnejším dňom v týždni. Nedeľným zákazom by stratili obe strany – predajcovia i spotrebitelia.
Myslíte si, že problém je kvôli príplatkom za prácu v nedeľu? Chcú ušetriť na zamestnancoch? Komu pomôže zákaz nedeľného predaja?
V prípade potravinárskych reťazcov je to jednoznačne o optimalizácii nákladov. V nedeľu majú nízke tržby a vedia, že zákazníci si potraviny kúpia v iný deň. Navyše s väčšou pravdepodobnosťou prídu aj zákazníci, doteraz využívajúci menšie predajne.
Tu treba však jednoznačne povedať výsledok – nižší počet zamestnancov, ktorí navyše budú mať nižšiu mzdu, keďže nebudú mať nedeľný príplatok. K tomu horšia pozícia malých predajničiek a menší komfort spotrebiteľov.
A tu je práve úloha štátu resp. politikov – nepodľahnúť nutkaniu vyrobiť novú reguláciu. Reguláciu, ktorá úzkej skupine pomôže, ale väčšine poškodí. A poškodí aj ekonomike ako celku. Na dôvažok nedeľný zákaz poškodí aj veľkej a rôznorodej skupine ľudí, ktorí chcú a potrebujú pracovať v nedeľu.
Pre študentov je možnosť víkendovej práce vítaným finančným prilepšením, ale i možnosťou získavania praxe, pracovných návykov i skúseností.
Takisto napríklad osamelo žijúce mamičky často môžu pracovať len cez víkend, keď im má kto postrážiť deti. Počas víkendov tiež častokrát pracujú na čiastočný úväzok aj dôchodcovia, pre ktorých práca nie je len zdroj dodatočných príjmov, ale aj veľmi dôležitý sociálny kontakt.
Sloboda sa ľahko stráca, ale veľmi ťažko sa získava naspäť! Vážme si, že dnes sa môžeme všetci slobodne rozhodnúť ísť či nejsť v nedeľu do obchodu. Môžeme sa slobodne rozhodnúť pracovať či nepracovať v nedeľu. Aj obchodníci sa môžu slobodne rozhodnúť, či chcú mať svoje obchody v nedeľu otvorené, alebo ich zatvoria.
Ak sa presadí nedeľný zákaz, zníži sa miera slobody všetkých. Áno, je to možno malý kúsok slobody, o ktorý prídeme. No o chvíľu niektorým politikom napadne zasa odkrojiť ďalší kúsok slobody… ani sa nenazdáme a našu salámu slobody nám niekto zje (úsmev).
Rozprávate sa pri rokovaniach aj o tom, že zákaz nedeľného predaja by mohol byť likvidačný pre malé obchody? Resp. budú z toho vyňaté? Existuje nejaký plán?
Aktuálny trvalý zákaz nedeľného predaja z dielne ĽSNS, našťastie, v parlamente neprešiel. Takže máme iba dočasný nedeľný zákaz z dôvodu koronakrízy, ktorý dnes už nemá žiadne logické zdôvodnenie. Žial ani s ukončením núdzového stavu sa nezrušil, tak ako premiér sľúbil. Verím, že sa toto rozhodnutie čím skôr prehodnotí v zmysle koaličnej dohody.
Akýkoľvek navrhovateľ podobného plošného zákazu v budúcnosti by mal mať na pamäti riziká, ktoré spomínate. Plošný zákaz by spôsobil veľké škody – zánik minimálne 4000 trvalých pracovných pomerov, množstva čiastočných úväzkov či brigádnických miest a takmer určite aj viacerých typov malých obchodov, závislých na víkendovom predaji.
Kedy by sa mohli podnikatelia dozvedieť konkrétne možnosti podpory pre ich podnikanie? Tá podpora, ktorá tu je doteraz, je oproti iným krajinám veľmi nízka…
Aktuálna vláda doteraz prijala množstvo rôznych opatrení na poli boja proti koronavírusu, záchrany pracovných miest či samotných podnikov.
Mnoho z týchto opatrení funguje a pomáha, napr. odklad splátok úverov nechá v ekonomike (na účtoch občanov i firiem) mesačne 100 mil. €. Zafungovali i ďalšie opatrenia, ako odklady a odpustenie odvodov, posuny termínov, preplácanie karanténnych PN a OČR.
Funguje aj zákon na záchranu sektora cestovných kancelárií, úplne čerstvo bol prijatý zákon, ktorý podnikateľom pomôže s platením nájmov.
Musím však sebakriticky povedať, že niektoré opatrenia nefungujú tak, ako sme si predstavovali. Špeciálne „prvá pomoc“, teda opatrenia na záchranu pracovných miest – doterajšie čerpanie cca 240 mil. k 11. júnu je veľmi slabé.
Takisto výška podpory na jedno podporené pracovné miesto je podľa môjho názoru veľmi malá. V balíku na tento typ pomoci je pripravených celkovo 1,4 mld. €, ktoré sa nedarí dostať do ekonomiky.
Rozhovor pripravila: Martina Valachová
Korektúry: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/
Mohlo by vás zaujímať…
Dalibor Slávik: Podarilo sa mi byť lenivý. A konečne bol na to parádny argument.