Komiksy - v Eurovea počas korony otvorili obchod

Otvorili obchod medzi prvou a druhou vlnou korony! Sú odsúdené na bankrot?

Henrieta Lakatošová spolu so Zuzanou Lešovou si prenajali priestory v Eurovea a v júni 2020 otvorili obchod. Volá sa NEKONEČNO. Čo ich k tomu viedlo a ako vnímajú opatrenia? Majú vôbec nárok na kompenzácie, keď začala druhá vlna? Ako vidia svoju budúcnosť? Aj to som sa pýtala v rozhovore s Henrietou Lakatošovou.

Henrieta, čo vám to napadlo v pohnutých časoch a neistote otvárať obchod?

Nebolo to spontánne rozhodnutie. Tento projekt sa rodil postupne. Mám už štyri roky zabehnutý e-shop, pravidelne som sa zúčastňovala rôznych akcií ako napríklad Comics salón, AnimeSHOW či Bibliotéka. Zákazníci sa vždy pýtali na kamennú predajňu, ale zostalo to len v rovine úvah. S mojou najlepšou kamarátkou Zuzanou sme sa ale často bavili o tom, že nám chýba obchod so zameraním na komiksy, filmy, seriály, atď., ako poznajú aj našinci najmä zo zahraničia.

Obchod, ktorý by nebol prioritne zameraný len na zisk, ale ponúkal aj niečo navyše. Ideálne v podobe nejakého zážitku. Takže keď prišla ponuka z Eurovea, kde mali podobný pocit, že na vytvorenie takéhoto miesta už nastal čas, začali mať naše debaty reálnejšie kontúry. Tie sa nakoniec pretavili do rozhodnutia – poďme do toho a spoločne sme vytvorili koncept kamennej predajne zameranej nielen na predaj tovaru ale aj spomínaného zážitku navyše v podobe mikro eventov pre zákazníkov a fanúšikov.

V čase podpisu Nájomnej zmluvy – podpisovali sme ju 19.2.2020, sme ešte netušili, že za pár dní Slovensko spozná pojem lockdown. Ten však tak nejak prešiel mimo nás, keďže sme v tom čase mali plné ruky práce s kompletnou prerábkou priestoru a prípravou na otvorenie. Bolo to samozrejme aj pre nás náročné obdobie, ale prvá vlna odznela, my sme otvorili a verili, že postupne sa vrátia veci do normálu.

Vedeli sme, že to nebude hneď, aj to, že leto 2020 nebude také ako iné roky, ale predpokladali sme, že od septembra sa správanie zákazníkov vráti do predvídateľných modelov z predchádzajúcich rokov. Že príde druhá vlna sme tušili, ale verili sme že vláda sa v lete dostatočne pripraví na to, aby boli jej účinky pre ľudí aj podnikateľov čo najmenej bolestivé. Situácia je žiaľ iná. Sme na tom tak, ako všetci obchodníci – prežívame a dúfame, že máme sortiment, ktorý našich zákazníkov oslovuje a budú nás vyhľadávať.

Išlo vám to v lete a stihli ste byť ziskové?

Leto bolo pre nás náročné, pretože sme postupne budovali povedomie o tom, kto sme a čo ponúkame. Zároveň sme sa v obmedzených podmienkach snažili napĺňať náš koncept, ktorý by sme chceli aj v budúcnosti ponúkať našim zákazníkom a rozvíjať ho. Sme obchod pre všetkých, ktorých zaujíma pop kultúra. Popri tom organizujeme aj malé formy eventov – ako sú kvízy, besedy, workshopy súvisiace s našou tématikou.

V lete sme napríklad zrealizovali komiksový workshop v spolupráci s o.z. Pomimo, mali sme zaujímavú besedu s tvorcom vizuálnych efektov Vladimírom Valovičom, otvorili sme naše priestory aj ako možnú predajnú galériu pre slovenských výtvarníkov. Chceli by sme, aby sme boli nielen predajným priestorom, ale miestom, kde sa navzájom prepájajú rôzne skupiny záujmu a rôzne druhy fanúšikov. V našej predajni sú dvere otvorené pre každého, koho svet pop kultúry aspoň trochu zaujíma.

Veríme, že takých ľudí je na Slovensku veľa, veď dnes už platené streamovacie služby ako Netflix či HBO sú často bežnou súčasťou domácností.

Keď sa vrátim k pôvodnej otázke, tak áno, postupne sme sa rozbiehali. Z finančnej stránky, ale o zaujímavých ziskoch hovoriť nemôžeme.

Z čoho aktuálne kryjete straty? Veď predsa nemáte ako dokladovať pokles tržieb…

Žiaľ, pomoc pre podnikateľov ( napríklad dotácie na úhradu nájomného) sa odvíja najmä od poklesu tržieb. Keďže my sme vlani neexistovali, respektíve iba ako e-shop, naše tržby pochopiteľne vzrástli. Čím sme sa vlastne diskvalifikovali od akejkoľvek podpory od štátu. Pričom práve najmä kvôli štátnym opatreniam je nám znemožnené dosiahnuť tržby, ktoré by pokryli naše súčasné náklady. S týmto modelom sa však už v momentálne nastavenej štátnej pomoci nepočíta.

Jediná kompenzácia, na ktorú by sme mohli mať možno nárok je odpustenie časti nájomného, ktoré je zatiaľ len v štádiu vyjednávania. Samozrejme sme radi za každú pomoc, ale odpustenie časti nájomného je pre mnohých aj tak len kvapkou v mori. V súčasnosti je to bremeno teda najmä na nás.

Komiksy - v Eurovea počas korony otvorili obchod

Mňa počas druhej vlny zaujalo, že prevádzky v nákupných centrách sú otvorené, aj keď ľudia nemôžu dnu. To sa mi zdá ako kocúrkovo. Načo? A potom som sa dozvedela, že ak zatvoríte, tak treba platiť ušlý zisk z predpokladaného obratu podľa priemeru za posledné mesiace. To ako naozaj?

Počas zákazu vychádzania sme síce mali otvorené, akurát k nám nemohli vojsť zákazníci. Áno, kocúrkovo. Mali sme upravenú otváraciu dobu odsúhlasenú OC Eurovea, takže v tomto sme sa dohodli. Uvidíme, aká bude ďalšia komunikácia a či získame nejaké úľavy alebo nie.

Čo by vám pomohlo? Myslím skutočnú podporu…

Všetkým by pomohlo, keby sme sa vedeli vrátiť do normálu. To je ale nereálne. Dnes nevieme, čo bude zajtra, pozajtra. Nevieme si nič poriadne naplánovať, skoro každý deň a týždeň je to ako pokus – omyl. Nevieme ani či Vianoce budú také, ako po iné roky – teda z obchodného hľadiska. Alebo aj Vianoce 2020 budú také, aké ešte neboli.

Od štátu by sme potrebovali najmä zrozumiteľnosť a prehľadnosť toho, čo ponúka ako pomoc a ako ju kto môže využiť. Niekedy by možno stačilo mať plán na niekoľko mesiacov, alebo aspoň týždňov dopredu a nemeniť rozhodnutia zo dňa na deň, podľa toho ako sa práve v tej chvíli vyvíja situácia. Aby sme sa my mohli sústrediť na našu prácu a našich zákazníkov.

Dúfame, že to nakoniec dobre dopadne, zákazníci si k nám cestu nájdu a my prežijeme. Teda, veríme tomu. Inak by sme to robiť nemohli. Vytvorili sme komplexný projekt – obchodný, komunikačný, kultúrny priestor. Tešilo nás, keď sme ho pre zákazníkov vytvárali a dúfame, že ešte dlho bude tešiť aj všetkých, ktorí k nám zavítajú. Tí čo nás už objavili sa k nám mnohí radi vracajú, je to pre nás signál, že musíme vydržať.

Na záver ešte možno malé povzbudenie pre čitateľov tejto stránky, ktorí zrejme tak ako my majú 40+.

Otvorili sme kamennú predajňu do veľmi neistých čias a to vo veku, keď obe máme po 40-ke. Keď sme sa rozhodovali či do toho ísť, alebo nie, aj toto bol jeden z faktorov, ktorý hovoril ZA. Obe už totiž máme za sebou honbu za kariérou, víťazstvá aj pády. Teraz cítime, že nastal čas niečo z toho životu vrátiť a robiť veci najmä pre radosť, nielen našu, ale predovšetkým ju okolo seba rozdávať. Odmenou je pre nás úsmev v očiach našich zákazníkov či už si od nás niečo odnesú, alebo nie, dôležité je, že sa dobre cítili.

Ak majú čitatelia 40+ práve nápad, ale zároveň aj obavy z možného neúspechu, nenechajte sa odradiť negatívnou dobou, Koronou, názormi okolia a kadečím. Jednoducho to urobte. Prekážky boli a budú nech už je váš vek akýkoľvek. My si vždy hovoríme „Ideme si svojim tempom.“

Eshop NEKONEČNO NÁJDETE TU

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať