Vitamín D neužívajte večer pred spaním, ale najneskôr poobede. Koľko vitamínu D treba v krvi?

Koľko vitamínu D treba v krviVitamín D – Koľko vitamínu D treba v krvi?

Roky počúvam o dôležitosti vitamínu D a jeho deficite u ľudí v našich zemepisných šírkach. Začala som sa zaujímať, koľko ho vlastne mám ja. Moja zvedavosť ma primäla navštíviť laboratórium, aby mi jeho hladinu zmerali.

Brala som to ako formalitu, bola som presvedčená, že po letnom období ho musím mať dostatok. Mýlila som sa. Po polročnom trávení času v našej prírode či pri mori, som ho v krvi mala iba 60 nmol/l, čo znamenalo mierny deficit.

Koľko vitamínu D treba v krvi

Oficiálne sa uvádzajú takéto hodnoty:

  • menej ako 30 nmol/l – deficit vitamínu D
  • 30 – 75 nmol/l – mierny deficit vitamínu D
  • 75 – 200 nmol/l – optimálna hladina vitamínu D
  • nad 300 nmol/l – toxická hladina vitamínu D

Pani doktorka MUDr. Etela Janeková, PhD., všeobecná lekárka pre dospelých, internistka, klinická farmakologička, ktorá sa špecializuje aj na vplyv vitamínov na zdravie a imunitu píše v jednom článku, že vo vyššom veku telo nedokáže prijať zo slnka dostatok vitamínu D!

Presvedčila som sa, že sa nemýli. Pritom mať jeho dostatočnú hladinu v krvi je zásadné pre naše zdravie.

Vitamín D vás môže ochrániť aj pred koronou, má významné účinky na imunitný systém, kardiovaskulárny systém, na vznik cukrovky. Vplýva na delenie buniek a môže mať vplyv aj na onkologické ochorenia. Známe sú účinky na hustotu kostí a zdravie chrupu. Viete, že zdravé zuby majú vplyv aj na to, aby sme zredukovali možnosť vzniku Alzheimera a Parkinsona?

Svoju hodnotu vitamínu D z októbra 2018 som sa rozhodla zvýšiť.

Pravidelne som spokojne papala vyššie dávky D-éčka. Po dvoch rokoch som sa opäť zastavila v laboratóriu a hodnota vitamínu D stúpla skoro na dvojnásobok, zo 60 nmol/l na 110 nmol/l. Potešilo ma to, ale aj prekvapilo, že ani po dvojročnom užívaní doplnku vitamínu D, som ešte stále nemala ani polovicu rozsahu optimálnej hladiny.

Po ďalších siedmych mesiacoch a pravidelnom dennom užívaní jednej D3 kapsuly s 2000 jednotkami (IU) dokonca moja kladina klesla na 103 nmol/l. Jediné vysvetlenie je, že išlo o zimné obdobie, ale následné rovnaké užívanie počas štyroch jarných mesiacoch vyskočilo na 150 nmol/l.

Pokiaľ ozaj chceme niečo so svojím zdravím spraviť, podporiť svoju imunitu, je z môjho pohľadu a skúseností nevyhnuté dopĺňať našu výživu vitamínom D. Netreba však zabúdať na ďalšiu nesmierne dôležitú informáciu, že k vitamínu D treba myslieť na dostatok vitamínu K2, ktorý nájdete v jogurtoch či kvasenej zelenine.

Vitamín D by sme nemali užívať večer pred spaním, ale najneskôr poobede.

Náš organizmus si totiž príjem vitamínu D stotožňuje so slnkom, svetlom, dňom. Ak si ho dáme pred spaním, telo si povie, že je ešte zavčasu a ťažko sa nám bude zaspávať.

Čerešničkou na torte užívania vitamínu D je, že sa mi okrem zdravia výrazne zlepšila kvalita vlasov, a to tiež poteší. Ak budete mať záujem dozvedieť sa, ako dopadlo moje posledné meranie, ktoré plánujem opäť po štyroch mesiacoch koncom novembra, sledujte môj blog Júlia Čížová.

Na záver mám pre vás tip na vianočný darček. Moja optimisticky ladená kniha Zmysluplná dlhovekosť by mohla byť skvelým prekvapením pod stromček pre vašu maminu či babinu.

Júlia Čížová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Mohlo by sa vám páčiť…

Ak sa vám úryvok zapáči, celý rozhovor je tu: https://youtu.be/3ZbnOARwlRI

 

Mohlo by vás zaujímať