Kňaz a pedagóg Karol Lovaš: Odpustite nám pán premiér veci, ktoré neboli profesionálne a neboli v poriadku

Kňaz a pedagóg Karol Lovaš: Odpustite nám pán premiér veci, ktoré neboli profesionálne a neboli v poriadku

Kňaz a pedagóg Karol Lovaš  z Inštitútu komunikačných štúdií a žurnalistiky UK v Prahe sa v nedeľňajšej relácii O 5 minút 12 ospravedlnil premiérovi Robertovi Ficovi za novinárov.

„Chcel by som urobiť jednu vec. Nevideli sme politika sa ospravedlniť, ale možno by bolo fajn vidieť novinára ospravedlniť sa,“ uviedol Karol Lovaš s tým, že by chcel využiť príležitosť na ospravedlnenie sa premiérovi Robertovi Ficovi za „všetky novinárske útoky voči jeho osobe“.

Odpustite nám…

„Odpustite nám pán premiér ako novinárom všetky tie veci, ktoré neboli profesionálne a neboli v poriadku,“ vyhlásil. Zároveň Lovaš premiéra poprosil, aby bol schopný urobiť to isté, pretože podľa jeho slov nie je zmierenie nikdy záležitosťou len jednej strany.
Lovaš uviedol, že ako novinár cíti, že nie vždy bolo zo strany novinárov všetko v poriadku. „Ak hovoríme o zodpovednosti politikov, tak by sme si i my novinári mali spytovať svedomie. Pretože vo verejnom priestore bolo veľmi veľa vecí, ktoré nie sú v súlade s novinárskou profesionalitou,“ uviedol.

Taktiež podotkol, že rovnako nebolo všetko v poriadku ani zo strany premiéra Fica: „Samozrejme pán premiér nesie svoju časť zodpovednosti na tom stave, v ktorom sa Slovensko nachádza, svojimi vyjadreniami, niekedy veľmi hyperbolizovanými, veľmi extrémnymi, by sme mohli povedať.“

Dezoláti…?

„Na druhej strane boli to i novinári a rôzne osobnosti spoločenského života, ktoré kontrovali a používali tiež veľmi silné slová o opiciach, o dezolátoch, v úvodzovkách o prasniciach v chlievoch, Robertovi Ficovi sa stavali šibenice, hovorilo sa o ňom veľmi expresívnym spôsobom ako o vrahovi, o zločincovi, a rôzne iné veci, nielen v súvislosti s Robertom Ficom,“ skonštatoval.

„Spomeňme si na prezidentské voľby, keď naratív voči Petrovi Pellegrinimu bol jasný: Peter Pellegrini je podržtaška. Situácia sa vyhrotila do takej podoby, že keď som komentoval slovenské voľby pre Českú televíziu, tak som musel vysvetľovať, že Slovensko si nevyberá medzi demokratickým a nedemokratickým kandidátom, ale že Slovensko si vyberá medzi dvomi demokratickými kandidátmi. Je veľmi dôležité, aby tieto veci zazneli, aby sme nerobili novinárske ani iné skratky. Aby sme nikoho nenazývali dezolátom, spodinou. A tieto veci nehovoril Robert Fico, zaznievali z tej druhej strany,“ pripomenul.

Lovaš vyjadril nádej, že jeho gesto inšpiruje aj politikov, ktorí sa „nie raz správali voči novinárom nesprávnym spôsobom“. Ospravedlnil sa aj Martine Šimkovičovej a odsúdil jej zhadzovanie novinármi a dehonestáciu jej osoby in personam..

Viac v relácii o 5 minút 12

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať