Kľúčový faktor úspechu: Návyky, ktoré aj vám môžu pomôcť v kariére

Kľúčový faktor úspechu: Návyky, ktoré aj vám môžu pomôcť v kariére

Pablo Picasso a Ernest Hemmingway ich využívali bez toho, aby si to uvedomovali. Picasso najradšej maľoval skoro ráno, zatiaľ čo Ernest Hemmingway bol najplodnejší v písaní svojich románov v stoji. Charles Darwin nikdy nevynechal rannú prechádzku a Barack Obama začínal svoju rannú rutinu motivujúcim kardio cvičením.

Bez ohľadu na éru, z ktorej všetky tieto známe osobnosti pochádzajú, mali jedno spoločné. Boli to ich každodenné návyky, vďaka ktorým sa stávali produktívnymi a efektívnymi. A naozaj to tak funguje aj v praxi.

Preto nielen kvalitné repasované notebooky, ale aj návyky sú kľúčovým faktorom úspechu a určujú náš každodenný život v alarmujúcej miere, o čom sa môžete v našom zaujímavom článku presvedčiť.

Činnosti, ktoré ovplyvňujú náš život

Využili ste pre jednoduchší štart firmy a svojej kariéry výhodný predaj spoločnosti s históriou? Veľmi dobré riešenie. Samé o sebe vám, ale úspech nezaručí. Potrebujete vedieť aj to, ktoré rutinné činnosti vo vašom osobnom i pracovnom živote vám prinášajú osoh.

Návyky patria k činnostiam, ktoré robíme každý jeden deň. Väčšinu z nich máme spoločných. Či už ide o čistenie zubov po vstávaní, jedenie v určitých časoch alebo rannú toaletu. Ide o kroky, ktoré prispievajú k našej každodennej rutine.

Podľa odborníkov je najmenej 40 % nášho každodenného života determinovaných zvykmi. Ako povedal Aristoteles: „Sme tým, čo opakovane robíme. Dokonalosť teda nie je čin, ale zvyk.“

Možno sme ale pri ich rutinnom vykonávaní nepostrehli, že nášmu životu pridávajú hodnotu alebo  nás naopak oberajú o drahocenný čas, niekedy zrejme aj peniaze.

Aby ste si preto svojimi návykmi neuškodili, ale boli produktívni ako úspešné osobnosti, je nutné rozpoznať, ktoré z vašich návykov sú dobré a zlé? Aby to bolo pre vás ešte jednoduchšie, prinášame vám inšpiráciu.

Skoré vstávanie

Založili ste si firmu a zaobstarali najlacnejšie výkonné počítače na vykonávanie náročných úloh? Ani zďaleka to nie je všetko. K úspechu potrebujete systém, ktorému v mnohých smeroch dominujú určité návyky. A potvrdzuje to aj prax.

Tak napríklad. Vedeli ste, že spoluzakladateľ Twitteru Jack Dorsey vstáva každý deň o 5:30, aby si išiel zabehať. Michelle Obamová začína svoje ranné cvičenie o 4:30, zatiaľ čo generálny riaditeľ spoločnosti Apple – Tim Cook začína pracovať o 3:45?

Všetky tieto osobnosti vďačia za svoj úspech heslu „Ranné vtáča ďalej doskáče“.

Logika je v tomto smere veľmi jednoduchá. Čím skôr vstanete, tým viac toho stihnete. Úspešnosť ľudí, ktorí začínajú fungovať skoro ráno, potvrdzujú aj viaceré štúdie. Od zajtra si teda nastavte budík o päť minút skôr ako zvyčajne a každý deň sa budete pri práci zlepšovať.

Pravidelné cvičenie a pohyb

Šport rozhýbe nielen telo, ale aj úspech. Nečudo, veď šport si vyžaduje disciplínu, tímovú prácu a schopnosť vysporiadať sa s neúspechom. Preto majú manažéri náboru radi, keď ich zamestnanci športujú.

Cvičenie patrí medzi zvyky, ktoré zdieľajú takmer všetky známe celebrity. Či už sú to Barack a Michelle Obamovi, Naomi Campbell alebo Heidi Klum – všetci nám dokazujú, že šport nemusí vždy znamenať záťaž.

Skúste sa preto rozhýbať a priblížiť sa vďaka cvičeniu alebo inej pravidelnej fyzickej aktivite k svojmu úspechu! 10 000 krokov denne nie je vôbec zlý cieľ.

Plánovanie

Plánovanie so zoznamom úloh na nasledujúci a každý jeden ďalší deň v práci vám pomôže lepšie usporiadať každodenný život a začať ráno bez stresu. Je to jedno z najlepších riešení pre váš úspech a kariéru. Ušetríte si veľa času a svoje ciele dosiahnete efektívnejšie.

Podrobne si preto svoju prácu rozvrhnite a každú jednu činnosť naplánujte tak, aby ste na konci mesiaca neboli pod tlakom, ktorého výsledkom sú veľmi často zbytočné chyby.

Nezabúdajte si urobiť návyk aj na pravidelný relax, každý deň sa niečo nové naučte, buďte vďační a  majte pred sebou vždy dlhodobý, ale reálny cieľ. Uvidíte, že vám to všetko potom pôjde oveľa lepšie.

Zdroj obrázka: Ollyy/Shutterstock.com

Mohlo by vás zaujímať