fbpx
Krytie strát peniazmi z EÚ kvôli korone

Vráťme deti do školy!

Hypotéza? Z izby ide krik. Je streda. 11:00. Robotický vysávač vojde do detskej izby. Má na sebe kameru a robí prenos priamo do telefónu rodiča. Na pozadí obrazovky žiaka beží vyučovanie. Žiak sa hrá so spolužiakmi playstation…

Že to je science fiction? Áno ten robotický vysávač s kamerou je vymyslený. Ale. Podobné situácie sa dejú v mnohých rodinách. Starší žiaci berú školu rôzne. Deti sú na tom rôzne. Niektoré majú depresie. Iné to už vzdali. Niektoré to berú tak, ako sa dá. Rodičia v práci? Super… Dajme si plejko!

Cieľ bol poslať deti do školy aspoň na dva týždne.

Smola. Nebude sa to diať. Politici si totiž ukazujú, že kto má väčší. A deti sú ako vazali…
Zdá sa mi, že táto hra sa môže odohrávať na žúrke, keď už všetci vypili viac než mali, a je isté, že nikto si nebude nič pamätať. Kto má väčší na Slovensku? Dáme si anketu?

Prezidentka na svojej sociálnej sieti píše:

Teraz nie je čas na politické spory, deti sa potrebujú vrátiť do škôl. Napriek obrovskej snahe rodičov a učiteľov, dištančné vzdelávanie nie je plnohodnotná alternatíva vyučovacieho procesu. Žiaľ, pred našimi očami sa odohráva to, že časť jednej generácie detí a mladých ľudí si nedobrovoľne tvorí vzdelanostný dlh, ktorý ich bude sprevádzať možno po celý život.

Na každom dni v škole záleží, lebo každý jeden deň bez školy neznamená len vzdelanostnú rezervu, ale aj absenciu sociálnych kontaktov a podnetov potrebných pre správny psychický vývoj. Potrebujeme preto s najväčším úsilím hľadať spôsob ako vrátiť deti do škôl čo najskôr tak, aby zároveň nedošlo k zhoršeniu epidemickej situácie.

Pre verejnosť nie je podstatné, koho plán krízový štáb či vláda podporí, ale to, aby zodpovedné orgány štátu boli akcieschopné a prinášali riešenia akútnych problémov. Ak majú žiaci zostať ďalšie týždne doma len preto, že vláda nenašla spoločné riešenie dôležitého problému, nie je to dobrá správa.

Koniec citácie.

Kto má väčší?

Rozmýšľam, čo si z tohoto celého zobrať. Ako to vysvetliť napríklad synovi, ktorý už je skoro dospelý a neverí v spravodlivé a rozumné riešenia. Syn má cieľ. Vyštudovať (asi nás to bude stáť veľa peňazí za doučovanie) a zmiznúť z tejto krajiny.

Na začiatku tohto roka prišli voľby, ktoré mohli znamenať veľkú zmenu. Tá žiaľ neprišla. Áno dejú sa veci, ale zároveň sa dejú aj iné.

Našou zmenou tak môže byť ešte väčší odliv inteligentných mladých ľudí do zahraničia. Sme na tej ceste…

Martina Valachová

 

Mohlo by vás zaujímať