Vidíme masovú vieru v to, že všetkých zavakcinujeme a svet bude OK. No kiež by! Je to len hypotéza.

Kedy sa očkovať na covid 19Niektorí ho považujú za konšpirátora. Iní za apokalyptika. MUDr. Juraj Mesík sa zvykne vyjadrovať pre rôzne médiá a jeho názory sa často nezhodujú s tým, čo hovorí hlavný prúd.

Vždy, keď mu zostavujem otázky, si želám, aby rozhovory ako je tento, boli brané tak ako sú myslené. Ja kladiem otázky. Juraj Mesík odpovedá. A každý nech si urobí vlastný záver. Tak by to malo byť a verím, že bude…

Juraj, zachytila som váš rozhovor pre jeden magazín, kde uvádzate, že doteraz to bola selanka, korona len tak nezmizne a jeseň bude horšia ako všetko, čo bolo doteraz. Z čoho vychádzate?

To, že covid len tak zo sveta nezmizne, je biologický fakt. Aká bude jeseň a zima s istotou ale nevie nikto, pochopiteľne, ani ja.

Problém je v tomto: tak ako minulý rok masu Slovákov a, bohužiaľ, hlavne politikov oblbla predstava, že sme zvíťazili nad epidémiou a hurá späť do „normálu“ – čo sa stalo základom tragédie jesene a zimy 2020/2021 – už dnes vidíme masovú vieru v to, že všetkých zavakcinujeme a svet bude v čokoláde. No kiež by! Lenže to je zatiaľ len hypotéza, žiadna istota.

Je mnoho svetových špecialistov, ktorí predpokladajú, že tento vírus dokáže rýchlo prelomiť obranu vakcínami. V prieskume 77 epidemiológov z 28 krajín – vrátane ľudí pracujúcich v Oxforde, Cambridge, John Hopkins University a v ďalších špičkových univerzitách sveta – dve tretiny z nich odhadli, že vírus prelomí vakcíny do 12 mesiacov, 32,5 % že do 9 mesiacov – teda do Vianoc – a 18 % do 6 mesiacov. Ďalších 18 % odhadlo, že to potrvá 2 roky.

Len 8 % predpokladalo, že ju neprelomí. Možno má pravdu tých 8 % – ale vsadiť na jednu kartu zdravie a životy miliónov ľudí a nepripraviť sa aj na iné možnosti vývoja by bola enormná hlúposť a nezodpovednosť. Žiaľ, každý dnes už vie, že slovenskí politici a ich „experti“ sú takej hlúposti a nezodpovednosti plne schopní – sú priam „vždy pripravení“.

Vyjadrili ste aj názor, že vy sa zatiaľ nedáte zaočkovať. To je dosť nepopulárne, keď sa všade hovorí, že vakcína je sloboda. Znie to až konšpiračne. Čo vás k nezaočkovaniu vedie?

Vakcína je vakcína, sloboda je čosi úplne iné. Opravím vás ale, ja sa dám zaočkovať. Ale vôbec sa s tým neponáhľam, bude to najskôr niekedy na jeseň alebo v zime 2021, keď budeme oveľa viac vedieť o dobe účinnosti aj strednodobých vedľajších účinkoch vakcín. Vtedy si vyberiem – to je tá sloboda – ktorou vakcínou sa dám zaočkovať, alebo či ešte počkám.  

Akonáhle bude dostatok vakcín, štát vyvinie enormný tlak na všetkých ľudí, a to nielen na Slovensku, ale všade vo svete, by sa dali zaočkovať čo najskôr. Tí, čo spôsobili najväčšiu katastrofu Slovenska od druhej svetovej vojny, budú apelovať na zodpovednosť za životy, bude to celkom teátro! No a tí, čo sa nenechajú presvedčiť, budú k rýchlemu očkovaniu donútení vydieraním, presne ako sme to videli pri špajdľovaní nosov. Technológie sú otestované, moc je zvodná, niet nad čím špekulovať.

Veľa času ste venovali Ivermectinu. Ešte stále si myslíte, že je to účinná cesta pri liečbe?

To nie je otázka viery, ale vedy. O použití IVM v prevencii a liečbe covidu je dnes k dispozícii už 89 štúdií, 48 z nich už prešlo procesom prísneho vedeckého posudzovania (peer review), 27 bolo randomizovaných kontrolovaných štúdií… Výsledky sú zdrvujúce: 85 % zlepšenie pri profylaxii, 81 % zlepšenie pri včasnej liečbe, o 75 % znížená úmrtnosť…

Vedecky je vec v princípe uzavretá. Otvorené sú otázky presného dávkovania a režimov podávania pri liečbe aj profylaxii, osadenia Ivermectinu v rámci protokolov I-MASK, MATH + a podobné detaily. To sú ale otázky, ktoré sú dodnes otvorené aj pri všetkých ostatných liekoch, ktoré medicína používa.

Popieranie Ivermectinu vládami a karpatskými médiami, odvolávajúc sa na odporúčania politicky riadených inštitúcií, ako sú EMA a WHO, je už len na trpký smiech ponad cintoríny, ktoré títo ľudia za uplynulý polrok kolektívne stvorili. Ten európsky cintorín – v pôsobnosti EMA – má oficiálne 660 000 čerstvých hrobov a je najväčší na svete. V skutočnosti je tých hrobov podstatne viac.

Tí, čo za masové zomieranie nesú morálnu, politickú a niektorí aj kriminálnu zodpovednosť, nemôžu svoje hysterické popieranie Ivermectinu zmeniť – a tak konajú v duchu starej osvedčenej rady doktora Plzáka pri nevere (čiže sklamaní dôvery): „Zatloukat, zatloukat, zatloukat. A když se to provalí, tak zase zatloukat!“

Ak by ste mali užiť Ivermectin, vybrali by ste si ten z Egypta alebo ten z Francúzska, a prečo?

Nad takým luxusom som nikdy nerozmýšľal… Asi by som sa pozrel na cenu – a ak by bola rovnaká, tak by som intuitívne siahol po tom francúzskom. Ale viem si predstaviť aj možnosť, že by to bola chyba. Táto pandémia nahlodala dôveru v mnohé veci, ktorým som mal tendenciu veriť. Pozrime na čísla: Francúzsko 100 000 mŕtvych, o 40 miliónov ľudnatejší Egypt 12 700 mŕtvych. Verili by ste niečomu takému na jar 2020?

Vrátim sa k očkovaniu. Ale tak trochu inak. Je, podľa vás, očkovanie budúcnosťou prežitia ľudského druhu?

Šance na prežitie nášho druhu je moja obľúbená téma, ale očkovanie je len jednou časťou „hry o prežitie“. Zostručním to preto na otázku zdravia: áno, očkovanie bolo a veľmi pravdepodobne aj ďalej bude – ak náš druh prežije – jednou z kľúčových stratégií ochrany ľudských spoločností pred infekčnými chorobami. A snáď nielen infekčnými: na princípe očkovania sa časom možno budú liečiť aj niektoré z metabolických ochorení, ktoré dnes označujeme ako „civilizačné“. Ak prežije moderná civilizácia.

Dokážeme sa v dohľadnej dobe očkovať proti čomukoľvek? Napr. obezite, rakovine, erektívnej disfunkcii?

Práve to mám na mysli. Na vývoji takýchto vakcín sa dnes pracuje a je pravdepodobné, že „šok z covidu“ bude mať silný efekt na zrýchlenie výskumu použitia vakcín aj v iných indikáciách. Na vývoji vakcíny proti Alzheimerovej chorobe – skutočnému civilizačnému postrachu – už roky pracujú napríklad aj niektorí slovenskí vedci. A to je Slovensko drobučký hráč vo svetovej vede.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať