Keď som mala 13 rokov, moja mama dostala mozgovú príhodu

Keď som mala 13 rokov, moja mama dostala mozgovú príhodu. Viem, čo to znamená pre rodinu…

V živote sa vám môže stať všetko. Túto múdru vetu som počula v podcaste Talkslow a je veľmi pravdivá. Čo je to všetko? No napríklad sa vám zo dňa na deň zmení situácia. Zmení sa tak, ako by ste vôbec nepredpokladali…

Mne sa to stalo, keď som mala 13 rokov.

Moja mama dostala mozgovú príhodu a ja som v tej situácii vtedy ešte netušila, čo všetko to bude znamenať. Nielen pre mňa, ale aj pre celú rodinu. Je to normálne, pretože, keď máte 13 rokov, tak riešite všeličo.

Napríklad kamarátov, školu, šport, rastúce prsia, krivé nohy, akné, krivé zuby.. Skrátka každý to svoje.

Keď vás život postaví pred takúto výzvu v trinástich, tak či chcete či nechcete, predčasne dospejete. Neviem či je to dobre alebo zle. Mňa to donútilo pozerať sa na mnohé veci v živote inak. Musela som zápasiť sama so sebou, s povinnosťami, ale aj so situáciami, ktoré sú možno aj na knihu.

Boli aj dni, keď som hodiny plakala a pýtala som sa, prečo my.

Bývali sme na dedine, no a tam sa nič nezatají. V procese liečenia je niekedy človek po mozgovej príhode konfrontovaný aj s labilnou psychikou. Je to vtedy, keď sa výron krvi v mozgu nevstrebe. Najmä na jar a na jeseň to potom pôsobí veľmi zle. Keď je váš člen rodiny nutne hospitalizovaný na psychiatrii, na dedine idú reči. Užili sme si ich dosť.

Dokonca, keď som už bola dospelá a mala som pred svadbou, tak mojej milovanej svokre dobré duše doniesli, aby si ma jej syn nebral za ženu, lebo vraj to máme v rodine. Hrozí teda, že nie som normálna. Že skončím možno na psychiatrii. Keď mi to nádejná svokra prezradila, bola som veľmi nešťastná. Zdalo sa mi to strašne nespravodlivé. A pochopila som, že ľudia vedia byť veľmi zlí. Napriek tomu mám ľudí rada a povedala som si, že nevadí. Každý robí v živote, čo vie.

Tento dlhý úvod píšem preto, že v momente, keď som zistila, že jedna z nás – Kvetka Vanerková – dostala mozgovú príhodu a napísala o tom knihu, rozhodla som sa, že jej pomôžem. Zbierka sa veľmi dobre rozbehla. Prispelo aj veľa z vás, za čo veľmi ďakujem.

Myslím si, že kniha by mohla pomôcť mnohým ľuďom, pretože nikdy nevieme, kedy sa podobná príhoda mozgová stane v našom blízkom okolí. A tiež viem, ako je dobré sa z niektorých vecí vypísať. Tá kniha je aj Kvetkina terapia.

Priatelia!

Kvetke chýba na to, aby knihu mohla vydať, už len pár dní. A už len pár sto eur. Robila som s ňou rozhovor – keď ušiel vašej pozornosti, nájdete ho v linku nižšie. Pripájam aj link na zbierku na HITHIT. – https://www.hithit.com/sk/project/9077/kniha-prihoda-mozgovej-prihody

Ak môžete, podporte ju. Alebo zdieľajte medzi priateľmi.

Ďakujem.

Martina Valachová

 

Myslela som, že mám koronu. Bola to mozgová porážka.

 

Mohlo by vás zaujímať