Keď sladké sny neprichádzajú, môžu vám pomôcť bylinky

Keď sladké sny neprichádzajú, môžu vám pomôcť bylinky

Spánok nie je „len“ o oddychu. Tento fyziologický proces ovplyvňuje všetko, čo sa vo vašom živote deje. Ak nie je dostatočne kvalitný dlhšiu dobu a nedoprajete si ho v dostatočnom množstve, skôr či neskôr sa začnú u vás objavovať symptómy spánkového deficitu. Neignorujte teda tento problém, ide o vaše fyzické aj psychické zdravie. Pri chronických stavoch by ste sa mali obrátiť na odborníka, ale pred týmto krokom môžete dať šancu aj domácim metódam. Vyskúšajte napríklad pozitívny účinok rastlín.

Citrónová tráva

O citrónovej tráve sa hovorí, že je najnežnejšie prírodné liečivo proti problémom so spánkom. Dôkazom toho, že táto charakteristika nie je prehnaná je to, že ju môžu konzumovať aj tehotné ženy. Blahodarné účinky tejto voňavej rastlinky sú dobre známe už celé stáročia. Sladké sny vám prinesie upokojením nervovej sústavy a srdcového nervu, ale zároveň aj navodením rovnováhy psychického stavu. Vďaka týmto vlastnostiam je obľúbená aj medzi ženami, ktoré trpia silným premenštruačným syndrómom.

Konzumácia citrónovej trávy má svoje pravidlá. Na nespavosť sa odporúča jej večerná konzumácia, tesne pred predpokladaným časom nočného odpočinku. Ak ju však konzumujete za účelom zmiernenia nervozity a podráždenosti, doprajte si čaj s touto bylinkou v dopoludňajších hodinách.

Ľubovník

Ľubovník bodkovaný je milá žltá kvetinka, ktorú ste už určite videli, ak sa občas vyberiete na objavnú túru za krásami slovenskej prírody. Za nežným výzorom sa však skrýva mocná sila, ktorá dokáže bojovať nielen s nespavosťou, ale aj nadmerným zhoršením nálady a podráždenosťou nervovej sústavy. Paradoxne, v tom prípade, ak sa na depresiu liečite aj medikamentózne, buďte s ľubovníkom opatrní. Môže totižto znížiť účinok antidepresív a sedatív, ako aj liekov proti bolesti.

Liečba nespavosti ľubovníkom by mala trvať 6 týždňov. Šálku čaju z tejto bylinky si dajte v rámci tohto časového intervalu každý večer. Potom by mala prísť  6-týždňovú pauza.

Valeriána

Nebudeme vám klamať, vôňa valeriány nie je veľmi obľúbená, a málo ľudí jej prichádza na chuť. Prekvapivá je ale tá dobrá správa, že čaj z tejto rastliny je vyslovene lahodný. Nezávisle od týchto gastronomických vlastností je však faktom to, že ide o jednu z najpopulárnejších liečivých bylín súčasnosti. Jej liečivé účinky sa využívajú najmä pri nadmernom strese, nervozite, migréne, bolestí žalúdka psychického pôvodu, no a samozrejme aj pri nespavosti. Podobne ako v prípade ľubovníka, ani liečba valeriánou sa neodporúča súčasne s terapiou antidepresívami, ale ani s užívaním liekov na spánok. No a určite by ste mali odolať aj alkoholu v takomto období.

Levanduľa

Levanduľové vankúšiky a vrecúška sa v domácnostiach využívajú z rôznych dôvodov. Asi takým najčastejším je odstrašenie molí. Takáto ochrana šatníkov ale môže byť účinnou metódou na privolanie kvalitného nočného odpočinku. V tomto prípade sila prírody účinkuje cez čuchový zmysel. Teda, môžete si uvariť aj levanduľový čaj, ale ten je štipľavý, no a naozaj sa môžete plne spoliehať na vôňu.

Levanduľový vankúšik si položte niekam k posteli, najlepšie na nočný stolík alebo pod vankúš. Ak vás pri nespavosti trápi aj podráždenosť alebo nepokoj, nebojte sa vybrať aj nejakou radikálnejšou cestou, akú predstavujú napríklad esenciálne oleje.

Podporte silu bylín

Nie je otázne, že bylinkové čaje alebo vône niektorých rastlín dokáže neuveriteľne účinne pomáhať pri boji proti problémom so zaspávaním a spánkom. Ak si však nevytvoríte správne podmienky na kvalitný nočný odpočinok, nemôžete očakávať zázraky ani od mocnej sily prírody. Zariadenie vašej spálne má obrovský vplyv na váš spánkový rytmus, a teda aj na vaše celkové zdravie.

Najdôležitejším kúskom nábytku v tejto izbe je, samozrejme, posteľ. Ide o miesto, v ktorom strávite približne 8 hodín denne, takže mala by spĺňať určité podmienky. V prvom rade by to mala byť naozaj pohodlná čalúnená posteľ. Veď bez absolútneho pocitu komfortu by ste sa len ťažko dostali do stavu pokoja. V každom prípade by však mala podopierať vašu chrbticu a hlavu pevne a stabilne, no zároveň by sa mala prispôsobiť aj prirodzenému zakriveniu tela.

Zdroj fotiek: Freepik.com

-INFOSERVIS-

Mohlo by vás zaujímať