Žena mala v rámiku fotku svojho milenca. Netušil, že za jeho fotkou je ďalšia fotka. Milenca číslo 2…

Ako si vybrať správny rám a obrazBuďte v obraze!

Žena mala doma v rámiku fotku svojho milenca. Keď prišiel za ňou a videl sa vystavený v peknom ráme na krásnom starožitnom klavíri, vždy ho zaliala vlna šťastia. Bol tak mužsky hrdý, že je milovaný takou krásnou ženou. Netušil, že za jeho fotkou je ďalšia fotka. Milenca číslo dva. Jeden je pre peniaze a druhý pre lásku, ako zvykla hovoriť. Fotky vymieňala podľa toho, ktorý práve prišiel na návštevu. Jedného dňa ale zabudla a rámik praskol a zlomil sa na márne kúsky. Život v rámiku prestal fungovať.

Často žijeme život v rámiku.

V takom rámiku, do ktorého si zarámujeme všetko krásne. Krásne obrazy, ktoré sa nám páčia, krásne fotky usmiatych tvárí, fotky krásnej prírody. Ale čo s tou časťou života mimo rámik? S tými nevydarenými fotkami a obrazmi? Hádžeme ich do skartovačky alebo schovávame do pivnice. Nechceme sa ne pozerať. Život sa ale odohráva aj mimo rám.

Chceme mať všetko bezbolestné, jednoduché a krásne. Aj informácie, ktoré prijímame, čítame a počúvame. Niekedy sa nám tá pravda nepáči, a tak si ju trochu prifarbíme, počujeme to, čo chceme počuť. Prefiltrujeme ju a pretláčame von to svoje subjektívne, sebecké JA. Tú svoju pravdu zarámujeme do pekného rámika a vystavujeme ju svetu.

A keď je niečo v peknom ráme, často nesústredíme svoju pozornosť na to, čo v ňom je.

A naopak, niekedy nám nepekný rám upriami pozornosť na obsah až príliš.

Aj tetovačka vynikne, keď je v peknom ráme. Ráme nášho tela.

Pretože aj tie isté vytetované lastovičky sú na peknom štíhlom mladom tele lyrické posolstvo jari a na inom sú angry birds (voľný preklad – vražedné rozzúrené morky).

Ale je tu aj iný pohľad.

Niekedy aj nenápadné obrazy a nie celkom vydarené fotky, keď majú ten správny rám, príjemne vyniknú.

Takisto ako aj tá, či už nenápadná, nezaujímavá, nechcená, alebo aj tvrdá pravda. Ukáže sa. V plnej kráse. A zrazu ju vidíme. Ale nezničí nás, pretože ten SPRÁVNY rám jej dáva oporu. Oplatí sa ho hľadať. Hľadať ten správny rám pre vás.

Nič okolo nás nie je rovnaké a všetko sa mení. Podstatné je zostať v obraze. V obraze s tým správnym rámom. Pretože nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá.

Krásna ilúzia, pravdivé obrazy každodennej reality, fotky s kúskom nášho prsta v zábere, štylizované retušované fotky, momentky zachytené, keď sa nepozeráme. Obrazy v rámoch zlatých, drevených, hliníkových, hrubých, tenkých alebo obrazy bez rámov.

Čo si vybrať?

Často počúvame, že deti nevedia selektovať informácie, ktoré sa na ne valia z internetu, a sú tak ľahko ovplyvniteľné a zraniteľné. Deti sa to učia. Táto ich „negramotnosť“ je prirodzená.

A čo my, dospelí? Netopíme sa v tom tiež?

Myslím, že oveľa viac, ako tie deti. Len u nás by už malo byť prirodzené, že vieme s prehľadom preplávať tým oceánom informácií. Vieme, kde je aká hĺbka, kde sú plytčiny, aby sme nakoniec doplávali, kam chceme a s nohami v teplom krásnom bielom piesku pozerali na naozajstné tyrkysovo modré more.

Mali by sme vedieť to more informácií upratať do správnych šuplíkov a správne a rozumne si vybrať.

Vidieť v rámiku tú pomyselnú fotku milenca číslo dva, tri, štyri…

Aby sme poznali pravdu.

Tak ako v tom starom vtipe:

Otázka na rádio Jerevan

Je pravda, že v Moskve, na Červenom námestí, rozdali občanom 500 Moskvičov? Pravda pravdúca, len s malými úpravami. Nie v Moskve, ale v Leningrade. Nie na Červenom námestí, ale na Nevskom prospekte. Nie 500, ale 50. Neboli to Moskviče, ale bicykle. A nerozdali ich, ale rozkradli…

Prajem nám všetkým, aby sme si vedeli vyberať tie správne obrazy a k nim správne rámy.

Také, ktoré nebudeme musieť nikdy vymazať, skartovať alebo schovať do pivnice.

Silvia Grecová

#zivotologia

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Žijeme v blahobyte, len si to často neuvedomujeme…

„Žijeme v dobe, keď máme všetkého dostatok. Dalo by sa povedať, že žijeme v blahobyte. Aj keď je teraz ťažšia doba, tak stále máme teplo, svetlo, jedlo, teplú vodu a záchod splachujeme pitnou vodou.“ Aj takto sa pozerá na aktuálnu situáciu Jasna Bosnič Opavská, interiérová dizajnérka a moja dlhoročná priateľka. Pozrite si rozhovor, ktorý vám možno ukáže iný pohľad na životné výzvy, ale aj na dizajn.

Mohlo by vás zaujímať