Kvalitné kávovary sú základom pre pôžitok z kávy. Nezabúdajte však na jej správne skladovanie.

kvalitne kavovary

Kvalitné kávovary sú základom pre pôžitok z kávy. Nezabúdajte však na jej správne skladovanie.

Základom úspechu pre kvalitnú kávu v pohodlí domova sú kávovary. Nezabúdajte však na to, že aj správne skladovanie kávy hrá veľkú rolu.

Pre milovníkov kávy nie je nič dôležitejšie ako skvelá chuť a čerstvosť tohto lahodného nápoja. Či už sa jedná o kávovary alebo iné kuchynské spotrebiče, ako sú napríklad hriankovače či rýchlovarné kanvice, kvalitný výsledok dosiahnete najmä vďaka kvalitnému spotrebiču.

A preto, ak si vyberáte nové kuchynské spotrebiče, pozerajte najmä na recenzie a kvalitu výrobcu. Napríklad, pri kávovaroch je typickým a overeným výrobcom značka De’Longhi, kde máte zaručené že káva pripravená týmto kávovarom bude lahodná a nadýchaná a zároveň kávovar poskytuje jednoduché ovládanie a kvalitné materiály, ktoré vydržia dlho.

Druhým aspektom, aby bola káva dokonalá, je samostatná káva. Kávové zrná sú vždy najlepšie čerstvé, avšak záleží len na vašich preferenciách, čo vám chutí. Niekomu môže vyhovovať ovocná chuť kávy, iný zase radšej siahne po čokoládových tónoch. Tak či onak, aby výsledné espresso, cappucino či moderný espresso tonic, káva by mala byť čerstvá a predtým správne skladovaná.

Tipy a rady, ako správne skladovať kávu

Predtým, ako by ste sa mali zaoberať skladovaním kávy, je dôležité mať na pamäti, že kvalita kávy má na jej trvanlivosť veľký vplyv. Investujte do čerstvej praženej kávy a vyhnite sa kávovým zrnám, ktoré boli už niekoľko mesiacov na regáli. Čerstvo pražená káva je kľúčom k tomu, aby ste si mohli užívať čerstvú chuť aj dlho po jej zakúpení.

Skladujte kávu vo vzduchtiteľných nádobách

Káva je citlivá na vzduch, vlhkosť a svetlo. Preto je dôležité, aby ste ju skladovali v nepriepustných nádobách. Existujú špeciálne kávové nádoby so vzduchtiteľnými uzávermi, ktoré dokážu udržať kávu čerstvou. Zabudnite na priehľadné sklenené nádoby, pretože svetlo môže spôsobiť, že káva stráca na kvalite.

Čím menej vzduchu káve doprajete, tým dlhšie vám vydrží čerstvá. Všimnite si, že viacerí výrobcovia začali kávu predávať v znova uzatvárateľných obaloch, je to práve z toho dôvodu, aby sa do nej nedostal vzduch. V prípade, že ju nikde nepresýpavate, dajte si pozor na to, aby ste vrecko vždy správne zatvorili.

Udržujte kávu v tmavom prostredí

Svetlo je nepriateľom čerstvej kávy. Ak máte doma kávu, ktorú nepoužijete hneď, uistite sa, že ju uschovávate v tmavom prostredí. Výborne sa hodí tmavá skrinka, kde je káva chránená pred priamym slnečným žiarením.

Rovnako by nádoba na kávu nemala byť priehľadná, čím viac tmy, tým lepšie.

Ochráňte kávu pred teplom a vlhkosťou

Okrem svetla sa aj teplota a vlhkosť môžu značne podieľať na strate čerstvosti kávy. Uistite sa, že neskladujete kávu v blízkosti kuchynských spotrebičov, ako sú hriankovače a rýchlovarné kanvice, ktoré produkujú teplo a vlhkosť. Tieto faktory môžu spôsobiť, že káva stráca svoju chuť a arómu rýchlejšie.

Pre kávu je ideálne suché, tmavé prostredie bez prístupu vzduchu.

Kávu určite neskladujte v chladničke a melte ju až pred použitím

Mýtus, že skladovanie kávy v chladničke alebo mrazničke ju udrží čerstvou, je nepravdivý. Chladnička a mraznička môžu spôsobiť, že káva absorbuje nežiaduce vône a vlhkosť, čo neprospieva zachovaniu jej kvality.

Ak chcete mať naozaj čerstvú kávu, melte si ju až pred samotnou prípravou nápoja. Kvalitné kávovary De’Longhi majú v sebe zabudovaný mlynček, takže s mletím kávy nebudete mať extra starosti.

Pripravené v spolupráci s De’Longhi

Mohlo by vás zaujímať