fbpx
Katarína Serinová: 4 dni v Pafose

Katarína Serinová: 4 dni v Pafose

Cestovanie je dnes veľmi dostupné a v závislosti od destinácie nemusí byť ani finančne náročnou záležitosťou. Tie krásky, ktoré cestujú single mi isto dajú za pravdu, že neexistuje lepší spôsob, ako spoznať miesto, či krajinu plnými dúškami a naozaj si skvelo oddýchnuť. V mesiaci marec som si vybrala doteraz nenavštívenú destináciu, Cyprus.

Sezóna v Pafose, pobrežnom mestečku na juhu Cypru, začína v apríli, no na môj krátky výlet som si vybrala posledné štyri dni v marci. Tešila som sa na oddych v teple, lebo podľa všetkých štatistík už malo byť 20 stupňov a príjemne slnečno. Evidentne som naštvala nejakého boha či bôžika dažďa, lebo počas celého môjho pobytu pršalo. Síce nie v stále, no každý deň a dosť intenzívne. Nenechala som sa však odradiť a aj tak som si čo to z toho, na históriu bohatého kraja, pozrela.

Hrobky kráľov

Bývala som na pobreží pri prístave, kde sa nachádza jedna z dvoch autobusových staníc v Pafose, ale ku Hrobkám kráľov som sa vybrala pešo cez mesto po hlavnej ulici, ktorá je lemovaná množstvom rôznych reštaurácií a hotelíkov. K hrobke Kráľov sa dostanete aj autobusom, ktorý smeruje k obľúbenej pláži v Coral Bay. V Hrobkách kráľov, ktoré sú zapísané do svetového dedičstva UNESCO, nikdy žiadni králi neboli pochovaní, no sú aj tak veľmi impozantné. Rozprestierajú sa priamo na brehu mora a predpokladá sa, že tu bola pochovaná honorácia mesta. Okolo hrobiek vedú vyšliapané chodníčky a v lete tam musí byť veľmi teplo. Nie je tam veľa tieňa, pokiaľ nepohrdnete tieňom stĺporadia v hrobkách. Hlavný vchod do areálu je iba jeden, ale ak sa nechcete vracať späť do mesta, spýtajte sa na vstupe, kde je východ na pobrežnú promenádu a nasmerujú vás.

Pobrežná promenáda

Moje ďalšie kroky z Hrobiek kráľov smerovali po promenáde to prístavu. Na pobreží je niekoľko hotelíkov aj veľkých hotelov a ešte stále dosť miesta pre ďalších investorov. Pláže sú kamienkové a lemujú ich varovné tabule pre plavcov. Stretávajú sa tu dva morské prúdy a točia sa proti sebe. Predpokladám, že len dobrí plavci sa vyberú plávať do mora. Žiadny strach, každý väčší hotelík má vlastný bazén, takže sa je kde vo vode vyjašiť. Promenádu využívajú aj bežci a cyklisti ako pohodlnú a zaujímavú trasu na športovanie popri mori.
Promenáda pokračuje okolo prístavu a zhruba pred autobusovou stanicou môžete naraziť na predajcov výletov na lodi s preskleným dnom. Veľmi som chcela ísť na plavbu, ale počasie mi tentokrát neprialo. Ak máte deťúrence, môžete im v sezóne dopriať plavbu na pravej pirátskej lodi.

Zámok v prístave a prístav

Pri prístave, na zdanlivom konci promenády alebo ak chcete na jej pomyselnom začiatku, je starobylý zámok, ktorý mne pripomína stredovekú pevnosť. Na prízemí sú fotografie fauny a flóry ostrova a z pochodia je pekný výhľad na prístav, mestečko Pafos a more. A to je asi tak všetko. Archeologický park s krásnymi mozaikami Keď vyjdete zo zámku, ďalšou zaujímavou zastávkou je Archeologický park. Nájdete tu vykopávky starých gréckych domov, ukážku starobylej kanalizácie a v prvom rade neuveriteľne krásne mozaiky na podlahách bývalých domov. Nákresy pri jednotlivých stanovištiach pomáhajú predstaviť si ako starobylé grécke domy vyzerali, a nepotrebujete príliš veľa fantázie, keď sa dívate na zachovalé torzo mozaiky, aby ste skonštatovali, že to musela byť krása nevídaná. Areál je pomerne veľký, viete sa tu zabaviť niekoľko hodín. Orientáciu trochu uľahčuje plánik, ktorý dostanete pri vstupe. Môj bol v azbuke, čo ma zasa nejak extra neprekvapilo, nakoľko početnú časť klientely tvoria práve Rusi.

Jedlo, pitie, dezerty

Nielen poznávaním je človek živý, aj chuťové poháriky treba rozmaznať. Vyskúšala som niekoľko reštaurácií a jedál, a vždy mi chutilo. Fantastický bol syr Halloumi, ktorý pripravujú na grile so zeleninou a olivovým olejom. Chutil mi aj len tak obyčajne nakrájaný s paradajkou a chlebom. Ďalšou fajnovou špecialitou boli malé vyprážané rybičky v cestíčku so zeleninou, ktoré sa jedia komplet celé s hlavou, chvostom aj kosťami. Vynikajúce bolo aj rizoto s morskými plodmi, na ktorých veru nešetrili. A rozhodne nešetrili na veľkosti porcií. Ako by to bolo, byť na gréckom ostrove a neochutnať musaku. Bola excelentná, ešte teraz sa mi zbiehajú slinky, keď si na to spomeniem. Ak máte radi pivo, tak si pýtajte domáce čapované. Ak chcete ochutnať víno, trochu si priplatíte ale neoľutujete. Ako dezert si môžete dopriať baklavu, aj keď ju nerobia všade, alebo vynikajúcu zmrzlinu. Ochutnala som čokoládovú so stéviou, a bola výborná, aj keď ma pani zmrzlinárka upozorňovala, že nie je sladká. Mne bola sladká akurát dosť, veru.

Artemidina skala Petra vio Romeus

Aby som nesedela len na jednom mieste, vybrala som sa z autobusovej stanice v prístave autobusom číslo 631 pozrieť bájnu skalu v mori, odkiaľ sa podľa legendy vynorila z mora krásna Artemis. Cesta trvá zhruba 50 minút a autobus končí priamo pri skale. Ak sa chcete prejsť, vystúpte ako ja, na Artemidinom kopci (Artemis Hill) a keď zídete z kopca po asfaltke, po pobreží vedie pešia cestička až ku skale. Je to zhruba šesť kilometrová prechádzka, ale určite stojí za to. Pri Artemidinej skale je pláž, a ak máte guráž a kondičku na skalu si môžete aj vyliezť. Viac sa mi do tri a pol dňového výletu za krásami Pafosu nezmestilo. Ak chcete dobre nakúpiť, v obchodíkoch na promenáde mali prekvapivo dobré ceny letného oblečenia a ani ceny striebra neboli prehnané. Niektoré šperky by veru stáli za prevetranie peňaženky. A aké boli náklady na cestu? Som verná lowcostovému cestovaniu, no Cyprus nie je lacnou destináciou:
ubytovanie pri promenáde 127€ + transfer na letisko z Pafosu v skorých ranných hodinách 25€ + spiatočná letenka Bratislava – Pafos a späť 23€ + jedlo a nápoje 70€ + vstupy do pamiatok a doprava 11€.

A čo nové v Manchestri? Dozviete sa čoskoro.

Katarína Serinová
www.katarinaserinova.sk

Mohlo by vás zaujímať