Katarína Zemková a Ján Štrasser výstava Bernolákovo

Pozvánka na vernisáž výstavy Katky Zemkovej a Jána Štrassera

„Patrím ku generácii, ktorá vyrastala na piesňach Deža Ursínyho v muzikáli Neberte nám princeznú!, ale aj v muzikáli Cyrano z predmestia. Ku generácii, ktorej z rádia zneli piesne od Mira Žbirku Zažni a Prvá, Müllerova Tlaková níž, či hit Beaty Dubasovej Ten príbeh je dávno preč.

V deväťdesiatych rokoch to zasa iskrilo sarkazmom v piesňach kabaretných vystúpení Milana Markoviča. Toto všetko v sebe spája jedno meno: Ján Štrasser. Mohli by sme ešte dlho rozoberať tvorbu tohto esejistu, básnika, dramaturga či textára, ale ponechám to na čitateľa a Wikipédiu,“ hovorí Katarína Zemková

Ako vznikla spolupráca s Jánom Štrasserom?

S Jánom Štrasserom som sa stretla pred niekoľkými rokmi v Galérii Ľudovíta Felda v Košiciach, keď som autorsky pripravovala jeden historický projekt.

S obdivom som počúvala jeho autentické rozprávanie, najmä jeho humor bol pre mňa, ako sa hovorí  „to pravé orechové“. Vždy rada spomínam, ako mi svojim štrasserovským spôsobom navrhol tykanie:

„Veď si potykajme, Katka, tiež nie si najmladšia…“

Odvtedy sa naše cesty pretínali pravidelne, až v roku 2018 dospeli k prvému spoločnému projektu TOTO SOM… (napísal, namaľovala), ktorý sme odprezentovali za účasti širokej verejnosti a médií v Art Centre Synagóga v Trenčíne.

Z výberu jeho básní som do dnešného dňa namaľovala už niekoľko desiatok obrazov, ktoré tvoria symbiózu s Jankovými veršami. Obdivujem jeho básne a ich odkaz, najmä to, ako v jednej vete dokáže bez príkras odhaliť každodennosť života a vzťahov, napr. PROTIHAIKU: Protiklady sa priťahujú. A čo my, protizápory?

Tento rok, konkrétne 23. júna 2020 o 18:00 hod., spoločne predstavíme Projekt TOTO SOM… (napísal, namaľovala) znova. Tentokrát vás veľmi radi privítame v kaštieli Theresia Chateau v Bernolákove.

Srdečne vás všetkých pozývam na vernisáž mojej výstavy, kde sa snúbi výtvarné umenie s tým veršovaným. Verím, že to bude pre mnohých milovníkov umenia zážitok tak, ako je pre umelca zážitkom plná galéria návštevníkov. TEŠÍME SA NA VÁS!

-red-

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať…

Zbavte sa komárov a múch vďaka bylinkám

Mohlo by vás zaujímať