Katarína Serinová: Po 40ke sa stalo dobrodružstvo súčasťou môjho života

Katarína Serinová: Po 40ke sa stalo dobrodružstvo súčasťou môjho života

Mnohí z nás máme cestovateľské sny. Niektorí si ich plníme, iní (neviem na čo) čakáme. Katka je povolaním účtovníčka, podniká a veľa cestuje. Zlom nastal práve po 40ke, keď sa prvýkrát vybrala na Bali. O svojej prvej veľkej ceste po Bali, ktorú si dala ako darček k svojim 40. narodeninám, píše e-book. Chceme vám v rámci magazínu prinášať informácie o cestovaní a Katku sme oslovili, aby sa s nami podelila o niektoré zážitky. Katka totiž cestuje prevažne na vlastnú päsť.  Veríme, že vás bude inšpirovať.

Katka, môžeš sa v krátkosti predstaviť našim čitateľom?

Veľmi rada. Volám sa Katarína Serinová, podnikám už viac ako 11 rokov. Mám malú poradenskú a účtovnú firmu a rozmach technológií mi dáva pomerne veľkú slobodu pracovať z ktoréhokoľvek kúta sveta pokrytého internetom. Od malička som cestovala, najskôr s rodičmi, potom s bratom a teraz v dospelom veku 40+ aj sama. Som typický blíženec, večne zvedavá a dobrodružstvo je moje druhé meno.

Keď cestuješ, využívaš služby cestovných kancelárií alebo si cesty organizuješ sama?

V minulosti som cestovala často s cestovnými kanceláriami, chvíľu som jednu mala, ale dnes si organizujem cesty sama. V dnešnej dobe, keď je svet pospájaný internetom, to nie je až také zložité. Inšpirujú ma blogy iných cestovateľov, vlastný inštinkt a zvedavosť. O moje prvej veľkej ceste po Bali, ktorú som si dala ako darček k mojim 40. narodeninám, akurát píšem e-book. Čoskoro ho zverejním na svojom cestovateľskom webe.

Bola si aj v Tanzánii. Ovplyvnil nejakým spôsobom tento výlet tvoje podnikanie?

Safari bolo úžasné, úplne iný svet, iná planéta. Pamätám si ten neopísateľný pocit na pláňach Serengeti, kde sa zem a nebo spájajú v jednej nekonečnej priamke, dookola zdanlivo prázdna savana, tam sa človek cíti maličký, nepodstatný. Po návrate sme oslovili niekoľko miestnych cestovných kancelárií v Keni, Tanzánii, neskôr v Južnej Afrike, a pre našincov sme niekoľko rokov ponúkali pobyty na mieru v týchto krajinách. Afriku som navštívila ešte niekoľkokrát a vždy to bol neskutočný zážitok.

Si workoholik alebo si vieš povedať aj zajtra je deň?

Zo začiatku to vyzeralo tak, že som absolútny workoholik. V kancelárii od rána do večera, obed o štvrtej, lebo práca bola prednejšia než žalúdok, až som zbadala, že aj keby som chcela ísť na kávu, nemám s kým. Dotiahla som to až k pocitu, že potrebujem vypadnúť kamsi ďaleko, na nejaký malý ostrov. Tak som kúpila letenku na Maurícius, rezervovala penzión a na dva týždne som vypadla do exotiky. A takmer som sa tam vrátila natrvalo:). Život nie je len o práci, ale aj o radosti žiť.

Máš nejaké konkrétne miesto, kde by si chcela byť čo najčastejšie?

Takých miest je na svete viac. Závisí od toho, počas ktorého obdobia v roku sa ma na to spýtate. Ak sa budete pýtať v zime, určite poviem Bali, aj keď tam do marca prší, no je tam teplo, zimu veľmi nemusím. Keď sa ma to spýtate v lete, poviem, niekde pri mori, kde je aj 30° prijateľnejších, než v mestskej betónovej džungli, napríklad to Bali by mohlo byť 😊 Ale mám rada aj africké savany, vzduch v Afrike je prosto iný. 

Prezraď nejaký netradičný zážitok zo svojich ciest.

Ťažko je vybrať jeden, na cestách sa často pritrafia netradičné situácie. Dnes si už s úsmevom spomínam na pocit, keď nám náš šofér na Safari po Serengeti jednoducho oznámil, že si odskočí na malú potrebu a zmizol za skalou aj s kľúčmi od auta. S priateľmi sme ostali v aute sami, okolo nás len na pohľad prázdna buš. Tých päť minút trvalo večnosť, no našťastie sa šofér vrátil v poriadku. Alebo šofér na Mauríciu, ktorého som stopla na parkovisku. Vykľul sa z neho veľký cestovateľ, v priehradke auta mal niekoľko pasov z rôznych krajín so svojou fotkou. Doteraz neviem, kto to ozaj bol, ale bola som rada, keď som sa ho zbavila. V Belgicku som vystúpila z autobusu a v tej sekunde ma nejakí miestni chalani volali na párty. V Paríži na Trocadéro mi počas silvestrovskej diskotéky rozbili  hlavu fľašou od šampusu. Aj také veci sa stávajú.

Navnaď našich čitateľov a povedz, akej krajiny sa bude týkať tvoj prvý príspevok na 40+?

Momentálne mám plnú hlavu Bali, no môj prvý príspevok by som venovala jednému európskemu mestu. Ale ktoré to bude, teraz neprezradím.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová
Foto: Archív Kataríny Serinovej

Mohlo by vás zaujímať…

Mohlo by vás zaujímať