Katarína Mayer: V opojení Portského

Katarína Mayer: V opojení Portského

Milujem Porto! A čestne priznávam, že to do istej, nemalej miery súvisí s lahodným Portským vínom. Nebojte sa, nejdem propagovať alkohol a ani vás poučovať o tom, aké druhy tohto vína existujú, alebo ako ho správne piť. Úzke farebné fasády domov, podmanivá architektúra šplhajúca sa do kopca, rieka vlievajúca sa do oceánu, divné a aj tradičné chute poctivého jedla a samozrejme vínne pivnice. To je čarovné portugalské Porto v skratke. Mesto, ktoré vám dôkladne nasýti všetky zmysly.

Keď som zvažovala, čo o Porte chcem napísať, tak som si uvedomila, že moje tri srdcovky vlastne vôbec nie sú v Porte. Dovoľte mi preto, aby som vás pozvala na miesta, ktoré odporúčam pri návšteve tohto šarmantného mesta – vlastne také moje Portské paradoxy.

Vila Nova de Gaia

Gaia je samostatné mesto na druhej strane rieky Douro. Dobehnete tam z Porta po moste, ktorý navrhol Eiffel. Ponte de Dom Luís I je impozantný a dizajnérsky .Vyzerá vlastne ako kus známej parížskej veže od tohto architekta. Gustave dokončil most a rozhodol sa, že sa pustí do veže, ktorá je konštrukčne podobná. Most má dve poschodia. Dostanete sa na naň z najvyššej ulice v meste, ale aj od rieky. Odporúčam vrchnú časť, ktorá je sprístupnená len električkám a chodcom a sú z nej nádherné výhľady. 

Ale pozor, ak sa bojíte výšok (táto časť je vo výške asi 40 metrov, aj keď niektoré zdroje tvrdia, že je to skôr 80), tak radšej zvoľte prístup od rieky. Dolná časť mostu vás privedie rovno k pivniciam, čo je najhlavnejším dôvodom, prečo toto mesto navštíviť. Z nábrežia, kde si môžete vychutnať rôzne dobroty, je najkrajší výhľad na Porto. Ja si ho z tejto strany veľmi rada vychutnávam.

Takže, áno, vínne pivnice s Portským vínom vôbec nie sú v Porte, ale práve v Gaia. Všetky „sklípky“ majú pravidelné prehliadky spojené s ochutnávkou niekoľkokrát denne, ale ak plánujete lepšie spoznať niektorú konkrétnu značku, tak odporúčam urobiť si rezerváciu. Prečo sú vlastne pivnice v Gaia a nie v Porte? Súvisí to s polohou. Na tejto strane rieky Duoro totiž svieti slnko menej a teda pivnice si zachovávajú potrebnú teplotu, aby sa vínku darilo.

Dolina rieky Duoro (Duoro Valley)

Už som vám prezradila, že pivnice nie sú v Porte a teraz ďalší „paradox“: Vedeli ste, že Portské víno nepochádza z Porta? Pestuje sa v doline rieky Duoro asi hodinu a pol cesty autom z Porta. Tento výlet určite odporúčam. Terasovité vinice lemujú rieku na oboch stranách  a vytvárajú rozprávku plnú odtieňov zelenej a pieskovej farby. Celý región je naozaj pastvou pre všetky zmysly a neviem, či dokážem preniesť jeho krásu v podobe slov. Duoro Valley si proste treba zažiť, ovoňať, ochutnať a zacítiť na vlastnej koži.

Od pobrežia ju oddeľuje pohorie a preto je miestna klíma vhodná na pestovanie hrozna, z ktorého sa Portské vyrába. Fascinuje ma ako pokorne tu človek dokáže žiť s prírodou. Vďaka terénu sa k rastlinám dostane ledva malý traktor, takže väčšina práce vo viniciach je dodnes vykonávaná ručne. A to tu teploty dosahujú aj 45 stupňov, čo má hrozno veľmi rado a človek sa musí prispôsobiť.

Musím sa opraviť, nie všetko sa robí ručne. Hrozno sa v kadiach totiž stláča nohami. Tento proces je taký dôležitý, že dokonca aj veľkí výrobcovia, ktorí už zautomatizovali produkciu, tlačia hrozno pomocou silikónových nôh, ktoré presne simulujú ľudské úsilie. Ale na začiatku som sľúbila, že nebudem nudiť podrobnosťami o výrobe, tak si poďme vychutnať posledný „paradox“.

Matosinhos

Asi pätnásť minút autom na západ od Porta je mesto Matosinhos, v ktorom sa nachádza veľký industriálny park. Prečo vás pozývam do sveta skladov a kontajnerov? Pretože práve tu, na Rua Heróis de Franca, si môžete vychutnať vôňu rýb, spev čajok a morský vánok a tú najlepšiu večeru, akú nám oceán môže poskytnúť. V nenápadnej uličke je totiž množstvo „dier v stene“, ktoré si tu otvorili rodiny rybárov. Pred vchodom majú malú terasu, vedľa nej gril, a v ponuke tu nájdete úlovok dňa, olivy, paradajky, zemiaky a stolové víno. 

Všetko chutí ozajstne, poctivo a neskutočne dobre. Nenechajte sa odradiť jednoduchou ošarpanosťou ulice, ani neexistujúcim výhľadom (ak nerátam sklady a žeriavy). Ak sa prídete najesť do Matosinhos, tak sa tam určite budete chcieť vrátiť.

Dobrú chuť a na zdravie!

Katarína Mayer, autorka

Mohlo by vás zaujímať