Katarína Hutyrová z NOSENE: Nie je dôležité, aké trendy fičia a čo nám značky diktujú. Už malé zmeny zavážia…

Obliekli by ste si na seba niečo nosené? A čo second hand?

Prečo sa v poslednej dobe stále dookola rozpráva o novom pojme udržateľnosť? A ako vôbec vznikla myšlienka začať upravovať šaty, ktoré boli na vyhodenie a povýšiť to v niektorých prípadoch na dizajn a umenie?

Katarína Hutyrová a projekt NOSENE

Ako vznikla myšlienka NOSENE a kto je Katka?

Myšlienka otvorenia voňavého second handu vznikla približne pred 5 rokmi, keď Jakub Ptačin, dizajnér s presahom k občianskemu aktivizmu, prišiel s nápadom otvoriť sekáč, ktorý by búral predsudky voči tomuto typu nakupovania oblečenia. Táto myšlienka sa Katke páčila a stala sa spoluzakladateľkou a manažérkou voňavého second handu NOSENE.

Pozn. Pre vypočutie epizódy stlačte PLAY a ste v deji (ak počúvate na telefóne mimo podcastovú platformu priamo v článku, musíte si nastaviť DISPLAY a JAS na zhasnutie nikdy… Inak vám zvuk po chvíli vypne…)

Katky som sa pýtala aj:

  • Náš podcast sa volá Odznova. Vaše produkty v Nosene dávajú mnohým veciam šancu, aby mohli byť použité ODZNOVA. Normálne mi to znie ako symbióza… Dnes sa v značnej miere rozpráva o udržateľnosti. Vnímate, že je okolo toho viac rečí ako skutočnej praxe? Alebo sa veci hýbu…?
  • Vy, okrem toho, že prešijete veci, robíte aj nové modely. A to zo zvyškov kvalitných látok. S kým všetkým na kolekciách spolupracujete?
  • Na vašom blogu som našla: Bežná otázka „Čo si dnes oblečiem?”, má dopad na náš deň aj na životné prostredie a životy ľudí na opačnej strane planéty. Avšak. Módny priemysel, ako sme už všetci počuli, je druhý najšpinavší priemysel na svete. Je spojený s ropným priemyslom i detskou prácou či zlými pracovnými podmienkami v továrňach. Uvedomujú si to ľudia, keď stoja v rade NA ZĽAVY?
  • U vás som sa dočítala, že pred 50 rokmi mali ženy iba dvoje šaty. Hovoríte, že po novom existuje vo svete 52 období v móde – jedno obdobie na každý týždeň v roku. To je presne 52 kolekcií ročne. To naozaj?
  • Ako by si mali ľudia zostaviť šatník, aby chránili seba a prírodu, ale zároveň podporili miestnych tvorcov?
  • Robíte aj workshopy pre firmy. Dobro pre firmy sa to volá… Je o ne záujem? Čo sa tam deje?

Viac informácií o projekte a tiež aj sortiment voňavého eshopu nájdete na www.nosene.sk

„Treba začať malými krokmi. Keď má človek od seba prehnané očakávania, stane sa, že to cestou vzdá…“ hovorí Katka Hutyrová

Upcyklované modely, ktoré sú prešité a prerobené zero waste strihmi vznikajú z poškodených pánskych košelí, denimu, zvyškových materiálov a látok. A to všetko lokálne na Slovensku.

 

Ak vás rozhovor zaujal, hoďte očkom aj na E-shop NOSENE. Ak ste z Bratislavy, choďte sa pozrieť osobne…

PLANÉTA SA BEZ NÁS ZAOBÍDE. MY SA BEZ PLANÉTY NEZAOBÍDEME…

Podcast ODZNOVA – Praktický sprievodca životom nájdete aj na nasledovných platformách:

SPOTIFY

APPLEPODCAST

GOOGLEPODCAST

OVERCAST

RADIO PUBLIC

ANCHOR FM

PODBEAN

ĎAKUJEM

Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať