fbpx

Katarína Donáthová: BEH PRE BEH v Bernolákove

Čo je viac ako urobiť niečo pre druhých? Ušľachtilá myšlienka, ktorú už päť rokov pretavuje do reality Katarína Donáthová nesie v sebe pokoru, pomoc tým, ktorí to potrebujú a veľkú mieru osobného vkladu.

Katka, povedz čo ťa viedlo k myšlienke začať v Bernolákove s behom a prečo sa akcia volá BEH PRE BEH?
V Bernolákove preto, že tu väčšiu časť svojho života ( teda takmer od detstva ) žijem a bývam. Hovorím od detstva, pretože som sa do Bernolákova presťahovala ešte pred 18kou. Vychovala som tu spolu s manželom naše dve dcéry a v Bernolákove aj prevádzkujem moje kaderníctvo. Takže kde inde ako doma? Názov tejto benefičnej akcie vznikol zo srdca a z hlavnej myšlienky tohto podujatia. Beháme, aby iní mohli behať. Vždy som bola veľmi citlivá k ľuďom, ktorí potrebujú pomoc. Keď som začala behať, stále som mala v hlave myšlienku, že aj Bernolákovo by si zaslúžilo svoje bežecké podujatie. Sme obec, ktorá sa za posledné roky rozrástla. Bežecké podujatie spája ľudí, pretože tí, ktorí nebehajú prídu povzbudiť svojich priateľov. Stretne sa tu veľká časť dediny, ale aj návštevníkov. Prostredníctvom takéhoto eventu vieme spájať ľudí z našej dediny, ale zároveň vieme ukázať aj návštevníkom, ako sa za posledné roky naša obec posunula dopredu. Keďže som človek empatický a rada pomáham, chcela som, aby sme zorganizovaním behu zároveň pomohli deťom, ktoré behať nemôžu, lebo majú zdravotné problémy.

Tento beh je teda z veľkej časti benefíciou. Ktorý príbeh sa ťa za tie roky najviac dotkol, alebo motivoval robiť ďalej?
Teším sa z každej jednej pomoci, ktorú môžeme investovať do zdravia a rozvoja detí. Napríklad príbeh malého Tobiasa je pre mňa veľmi významný. Bežali sme pre neho počas druhého ročníka nášho behu. Lekári predpokladali, že sa nikdy nepostaví na nohy. Tobias má dnes 5 rokov a chodí. ?

Organizácia takéhoto podujatia býva náročná.  Ako to zvládaš a kto všetko ti pomáha?
Samozrejme, že nie je ľahké zorganizovať podobné podujatie. Z roka na rok sa rozrastá, čo nás teší, pretože vďaka tomu sme schopní pomôcť vyššou sumou a viacerým deťom. Tento rok sme napríklad bežali pre dve deti. Mathiasa z Bernolákova a Karin z Ivánky pri Dunaji.

Takto vyzeralo predstavenie príbehu na FB stránke BEH PRE BEH
„Karin má 4 a pol roka. Mesiac po narodení Karin prešla viacerými vyšetreniami, kde jej zistili detskú mozgovú obrnu na pravej polke telíčka. Pre toto postihnutie si nevie uchopiť predmet do pravej rúčky, pravú nôžku má kratšiu a zle našľapuje, často zakopáva, a tak veľakrát padá. Karinka potrebuje neustále rehabilitovať, aby mohla raz viesť plnohodnotný život.
Matthias sa narodil predčasne v 27. týždni ako jedno z dvojčiat. Žiaľ jeho súrodenec neprežil. Dnes má Matthiasko 2 roky a bojuje s mnohými diagnózami. Jednou z nich je aj nevyvinutá motorika. Taktiež potrebuje neustále rehabilitovať, aby sa mohol posúvať vpred,”

Tento beh bol teda aj tak trochu susedský, keďže sme pomáhali aj dievčatku zo susednej obce. A kto mi pomáha? Všetci, čo mi prídu do cesty (smiech). Samozrejme v prvom rade moja rodina. Ďalej sú to priatelia z bežeckého sveta, keďže sama behávam. Lesky nám tradične moderuje a motivuje deti aj dospelých k super výkonom. Mnohí priatelia sa starajú o občerstvenie pre bežcov a pripravujú dobroty už niekoľko dní pred akciou. V deň behu sa zapájajú aj susedia a pomôžu so všetkým, čo je potrebné. Zhrnula by som to tak, že keď sa človek rozhodne niečo urobiť a vloží do toho lásku a energiu, tak celý vesmír sa spojí. Takto nejak nám to vyšlo už piaty rok za sebou a verím, že keď nie celý vesmír, tak moji priatelia a susedia v Bernolákove sa spoja o pár mesiacov opäť a my budeme znova nápomocní. A budeme behať, aby mohli iní behať…

Katka, želáme ti veľa elánu vo všetkom, do čoho sa pustíš. Veríme, že ti tvoje okolie dobrotu a ochotu vráti zase inak. V zmysle hesla – čo dávaš dostaň naspäť. Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor Katarína Donáthová: BEH PRE BEH v Bernolákove pripravila Martina Valachová
Foto: Facebook BEH PRE BEH, Nina Kleinová

Mohlo by vás zaujímať