Karol Lovaš: Prezident by sa nemal nikdy správať ako treťotriedny influencer. Vyhrať voľby nestačí.

Prezident nie je influencer. Je viac.

Týmto nadpisom začína svoje zamyslenie Karol Lovaš a pokračuje:

Prezidentka Zuzana Čaputová v Prahe, bezprostredne po vyhlásení víťazstva Petra Pavla, je obrázkom nehodným hlavy štátu. Nemá obdobu v žiadnej z krajín sveta. Prezident suverénneho štátu by sa nemal nikdy správať ako treťotriedny influencer. Patrilo sa počkať na oficálnu návštevu zvoleného českého prezidenta.

Reči o nadštandardných vzťahoch sú len prázdnymi floskulami…

Najmä, ak vieme, že medzi Slovenskou republikou a Českou republikou, sú dlhodobo, na hraničných priechodoch zavedené kontroly. Nezvládnutie migrantskej politiky slovenskou stranou, a neschopnosť Slovákov vzniknutú situáciu uspokojivo napraviť – to je to, v čom by sa mala, primárne, angažovať slovenská prezidentka. Otvorené hranice totiž patria k základným prejavom nadštandardných susedských vzťahov, o ktorých hovorí.

Ak bude chcieť byť Peter Pavel prezidentom, nielen na jedno funkčné obdobie, nemal by podliezať laťku toho, čo znamená byť prezidentom.

Nemal by denne zásobovať sociálne siete niekoľkými statusmi. Nemal by sa nechať zatiahnuť do politických sporov ako ich súčasť. Prezident by mal byť nad vecou. Nad domácou politikou. A domácimi politikmi. V opačnom prípade sa sám oberá o príležitosť byť v krízových situáciách ich hýbateľom, prípadne mediátorom. Prezident nemusí na všetko a na každého reagovať. Lebo je prezident. Má mať jasno, na čo bude reagovať on a na čo jeho hovorca. Inak bude dostávať síce ceny v zahraničí, ale doma bude neúspešným politikom.

Zuzanu Čaputovú by podľa prieskumu FOCUSU z minulého roku celkom iste znovu volilo 15% ľudí. 31% by to zvažovalo.

Prezident nie je influencer – môže sa naučiť Peter Pavel od slovenskej prezidentky.

Aby doma neskončil ako ona. Vyhrať voľby nestačí. Oveľa náročnejšie je byť úspešným politikom s dôverou vlastných občanov. Tá Zuzane Čaputovej začína chýbať. Nie som si istý, či súkromné návštevy ako tá posledná, na tom niečo zmenia.

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať