Juraj Hipš: Lokálne obchody sú skvelá vec
Domov / ZAMYSLENIA / Juraj Hipš: Lokálne obchody sú skvelá vec

Juraj Hipš: Lokálne obchody sú skvelá vec

Prichádzam k pokladni s knihou najnovšieho Liessmanna. Automaticky vyťahujem kreditku a podávam ju predavačovi. Zrazu na mňa vypáli otázku, či som čítal aj Hodinu duchov o nevzdelanosti. Tak toto som nečakal. Pán sa vyzná.

Stojí predo mnou živá bytosť, milý pán, ktorý mi ponúka ďalšiu knihu rovnako dobre ako počítačové algoritmy v e-shopoch. Nezbiera o mne pokútne metadáta. Len vidí, čo čítam a prirodzene mi ponúkne dobrý tip.

Aj kvôli tomuto milujem malé obchody. Rád chodím k Emilovi kupovať syr. Spýta sa ma, či nechcem aj novú bylinkovú pomazánku. Pán sa ako vždy trafil.

Aj na zvolenskej stanici som už zohratý s pani čašníčkami. Objednám si praženicu, preruší nás môj mobil a ona prinesie aj džús a presso s mliekom. Presne, ako to mám rád. Takto nefunguje ani Google.

Lokálne obchody sú skvelá vec. Títo malí obchodníci musia konkurovať sofistikovaným softvérom virtuálneho sveta a bojovať o našu priazeň. Keď mi ale predavač ponúkne ďalšieho Liessmanna, je to iné gesto ako návrh od počítačového programu. Som ochotný zaplatiť aj vyššiu sumu, keď vidím niekoho, kto má skutočne svoju prácu rád.

Viem, že toľko velebený voľný trh nepraje lokálnym obchodom. Sú malí, nevedia vyjednať nižšie ceny od dodávateľov, ani vám neposkytnú milióny zliav a benefitov. Ale keď mám možnosť, budem radšej podporovať Emila alebo predavača v lokálnom kníhkupectve. Sú mi bližší ako efektívne softvéry.

Aj keď ten pán v žilinskom kníhkupectve Artforum nie je vlastne predavač. To je malý lokálny “Pán kníhkupec”. Bolo mi potešením u vás nakupovať.

Juraj Hipš

O čo sa v rámci Magazínu 40plus snažíme

Pôvodne sme chceli rozhovor otitulkovať, postrihať, lepšie sa obliecť, nalíčiť. Napokon sme si povedali, že urobíme takú skúšku a uvidíme čo s tým. Je to na desať minút. Sem tam…

Martin Lettrich: Verejný priestor by sme si mali pestovať

Martin Lettrich je v prvom rade sochár. Je autorom mnohých diel a okolo niektorých možno denne chodíte. V  Bratislave, v Senci ,vo viacerých iných Slovenských mestách, ale i v Brne, či Bruseli... Dlhé…

Palo Hlubina: Precíťme si budúcnosť cez príbehy

„Daj ľuďom slobodu a zničia ťa. Nastav im mantinely a dostaneš z nich maximum.“ Záverečná myšlienka jedného z príbehov knihy Aj toto sa môže stať má v sebe veľký kus,…

...mohlo by vás zaujímať

Petra Ázacis: „Ak túžiš lietať, riskuj pád...“

Petra Ázacis: „Ak túžiš lietať, riskuj pád…“

Moja obľúbená speváčka Katka Knechtová v jednej piesni vystihla filozofiu úspechu vetou: „Ak túžiš lietať, riskuj pád…“ Presne o tom to je. Ak dá človek zo seba úplne všetko preto, na čom mu záleží, podriadi tomu celý – často aj súkromný život, ak zaspáva a budí sa s myšlienkou na to, a každý deň pre to tvrdo maká, ešte stále mu to nezaručí, že bude úspešný. Tisíckrát prehrá, zraní sa, nenominujú ho, odstavia ho intrigy, ktorým niekto uveril, no každá jedna takáto zastávka na ceste k tomu, o čom je presvedčený, mu dá väčšiu silu pokračovať.