Juraj Hipš: Lokálne obchody sú skvelá vec
Domov / ZAMYSLENIA / Juraj Hipš: Lokálne obchody sú skvelá vec

Juraj Hipš: Lokálne obchody sú skvelá vec

Prichádzam k pokladni s knihou najnovšieho Liessmanna. Automaticky vyťahujem kreditku a podávam ju predavačovi. Zrazu na mňa vypáli otázku, či som čítal aj Hodinu duchov o nevzdelanosti. Tak toto som nečakal. Pán sa vyzná.

Stojí predo mnou živá bytosť, milý pán, ktorý mi ponúka ďalšiu knihu rovnako dobre ako počítačové algoritmy v e-shopoch. Nezbiera o mne pokútne metadáta. Len vidí, čo čítam a prirodzene mi ponúkne dobrý tip.

Aj kvôli tomuto milujem malé obchody. Rád chodím k Emilovi kupovať syr. Spýta sa ma, či nechcem aj novú bylinkovú pomazánku. Pán sa ako vždy trafil.

Aj na zvolenskej stanici som už zohratý s pani čašníčkami. Objednám si praženicu, preruší nás môj mobil a ona prinesie aj džús a presso s mliekom. Presne, ako to mám rád. Takto nefunguje ani Google.

Lokálne obchody sú skvelá vec. Títo malí obchodníci musia konkurovať sofistikovaným softvérom virtuálneho sveta a bojovať o našu priazeň. Keď mi ale predavač ponúkne ďalšieho Liessmanna, je to iné gesto ako návrh od počítačového programu. Som ochotný zaplatiť aj vyššiu sumu, keď vidím niekoho, kto má skutočne svoju prácu rád.

Viem, že toľko velebený voľný trh nepraje lokálnym obchodom. Sú malí, nevedia vyjednať nižšie ceny od dodávateľov, ani vám neposkytnú milióny zliav a benefitov. Ale keď mám možnosť, budem radšej podporovať Emila alebo predavača v lokálnom kníhkupectve. Sú mi bližší ako efektívne softvéry.

Aj keď ten pán v žilinskom kníhkupectve Artforum nie je vlastne predavač. To je malý lokálny “Pán kníhkupec”. Bolo mi potešením u vás nakupovať.

Juraj Hipš

Martin Kasarda: Nerád klamem a rád poviem, čo si myslím

Martin Kasarda je slovenský postmodernistický spisovateľ, publicista a pedagóg, syn spisovateľa a dramatika Štefana Kasardu. Martin sa dlho pohybuje hlavne v oblasti kultúry. Šéfredaktoruje mesačníkom Magazín o knihách a Kultúrny život a učí na Fakulte masmédií…

Stíhajú byť v dnešnej dobe ľudia šťastní?

Martin Miler je povolaním psychológ. Ako sám o sebe hovorí, v ostatnej dobe sa pasuje za literárneho ignoranta, ktorý sa opovažuje písať. Píše veľmi dobre a vtipne a my sa tešíme, že sa…

RIVICA: Sukňa k žene patrí v každom veku – vysuknite sa!

Ivicine sukne sú ženské, zvodné, praktické, kvalitné a naozaj na rôzne príležitosti. Ak ste doteraz váhali, tak po prečítaní tohto rozhovoru už viac váhať nebudete. Pretože sukňa k žene patrí v každom veku…