Juraj BEDNÁR: Digitálne EURO – nástrahy, otázky a riešenia. Pripraviť sa na budúcnosť môže každý

Digitálne EURO – nástrahy, otázky a riešenia. Pripraviť sa na budúcnosť môže každý

Digitálne euro je čoraz častejšou témou. Je sa čoho báť? Alebo sa dá digitálne euro porovnať s tým čo dnes už poznáme? Napríklad s elektronickým bankovníctvom či dokonca kryptomenami? Na tieto otázky som sa pozrela s Jurajom Bednárom, etickým hackerom a lektorom v oblasti kryptomien.

Juraja som sa pýtala aj:

  • Juraj ja som ťa oslovila ihneď, ako som videla povereného Eduarda Hegera rozprávať o digitálnom eure, ako o nádeji a dobrej ceste. Porovnal ho s nákupmi v eshope. Že je to rovnaké, ako keď si človek objedná tovar a zaplatí kartou. Potom išiel úradujúci premiér ešte ďalej. Porovnal digitálnu menu s kryptom. Vtedy som si povedala, že keď tam hore nevedia, aký je rozdiel, ako to má vedieť obyčajný človek?
  • Dá sa porovnať digitálne euro centrálnej banky s nákupmi na eshope?
  • Čo je podľa teba najväčšia hrozba digitálnej meny centrálnej banky? A myslíš, že sa to stane? Že hotovosť zmizne?
  • A čo porovnanie s kryptom? Diváčka sa pýta: keďže „údajne“ je digitálna mena ako krypto mena ( teda nie je medzi nimi žiadny rozdiel), to znamená, že sa aj bude takisto správať? Teda, že jej hodnota bude „volatilná„?
  • Dalšia diváčka sa pýta: Zrejme sa to najprv dotkne ľudí na dávkach. Ako to vidí on. Ako nás k tomu privedú/prinútia. Ako to presne funguje. Kto ťahá za nitky. Ako sa urobí ten prevod peňazí a či to bude 1:1. Kam vedú dáta a zdroje.
  • Myslí si, že budeme obmedzovaní v nákupe jednotlivých položiek?
  • Aké alternatívne možnosti, okrem barteru, vidíš ako alternatívu k dobe, keď by digitálne € bolo zavedené?
  • Ako by sa mal človek aktuálne, bez paniky zachovať aby sa pripravil na prípadný nástup digitálneho eura? Do čoho konvertovať svoje zdroje?
  • Ľudia sa krypta stále obávajú. Najmä teraz, keď „popadalo“… Ďalšia vec je bezpečnosť transakcií. Nie je jednoduché sa zorientovať a veľa ľudí už prišlo v krypte peniaze kvôli podvodníkom a rôznym podvodným aplikáciám.
  • Ako začať?

Verím, že rozhovor zaujme a aj pomôže.

Pozrieť si ho môžete priamo tu:

❤ Budem rada za zdieľanie a tiež za podporu na Ko-FI https://ko-fi.com/odznovapodcast Ak NEchcete platiť kartou, môžete prispieť aj na účet o.z. vo FIO bank : SK45 8330 0000 0022 0165 1060 – do poznámky uveďte, že ide o dar.

Juraja nájdete aj tu: https://juraj.bednar.io/

Ďakujem. Martina Valachová

 

Mohlo by vás zaujímať