Jednozložková antikoncepcia? Jej spoľahlivosť je takmer stopercentná a zbaví ženy aj menštruácie

Jednozložková antikoncepcia? Jej spoľahlivosť je takmer stopercentná a zbaví ženy aj menštruácie

Nedávno som robila rozhovor s MUDr. Cupaníkom (celý rozhovor je tu: LINK). Niektoré časti boli búrlivo diskutované. Napríklad aj pasáž o novej forme antikoncepcie, ktorá zbaví ženu pravidelnej menštruácie. Reakcie boli vskutku rôzne. Na Slovensku totiž 90 % žien antikoncepcii neverí.

Nejdeme vás na ňu nahovárať, to si musí každý zvážiť sám. Ale chcela som k téme vyspovedať aj ženu gynekologičku. Nech to máme vyvážené. Dovolila som si osloviť MUDr. Zuzanu Kosibovú.

Pani doktorka, veľa žien nemá dobré skúsenosti s klasickou dvojzložkovou antikoncepciou. Ja sama som ju odmietla. Bola som z nej nervózna, zavodňovalo ma… V čom je tá jednozložková iná?

Vždy volíme hormonálne preparáty individuálne pre každú ženu. Nie všetky kombinované hormonálne preparáty majú tendenciu zavodňovať. Áno, žiaľ, je to pravda, stále vo väčšine názorov pretrvávajú obavy z nežiaducich účinkov, hlavne tromboembolických príhod. Tie však pri jednozložkovej antikoncepcii evidované neboli. Práve tento typ antikoncepcie je po prekonaní a stabilizácii stavu po embólii či trombóze úplne bezpečný.

Jednozložková antikoncepcia patrí medzi (nielen) perorálne formy antikoncepcie, pri ktorej je Pearl index 0,3 pri bezchybnom užívaní. Pearlov index – vyjadruje počet otehotnení na 100 žien, využívajúcich danú metódu počas jedného roka. Čím je nižší, tým je metóda spoľahlivejšia. Čisto gestagénová antikoncepcia zabraňuje ovulácii, spôsobuje zmeny v cervikálnom hliene a v sliznici endometria. Pri pravidelnom užívaní môže dôjsť až k amenorei, teda k vynechaniu pseudomenštruačného krvácania.

Jednozložková antikoncepcia však obsahuje drospirenón, ktorý má antiandrogénne, antigonadotropné, antiglukokortikoidné a antimineralokortikoidné vlastnosti, nemá vplyv na hemokoaguláciu. Práve antimineralokortikoidné vlastnosti sú „zodpovedné“ za to, že užívateľky tekutiny neretinujú.

Byť bez menštruácie? Väčšina žien si to nevie predstaviť. Je to naozaj „zdravé“?

Pri vynechaní „aktívnych“ tabliet s obsahom hormónov prichádza k pseudomenštruácii, nie ku klasickej menštruácii, iba ku krvácaniu z hormonálneho spádu, následkom vynechania tabliet. Preto nie je zdraviu škodlivé, ak vplyvom užívania tabliet k pseudomenštruácii nepríde. Neprítomnosť pseudomenštruácie nepredstavuje pre ženu žiadnu zdravotnú komplikáciu, práve naopak, v mnohých situáciách je to žiaduce.

Pod príspevkom k rozhovoru s Vladimírom Cupaníkom som mala komentár, že antikoncepcia sa dostáva aj do vody, a preto je v dnešnej dobe neplodnosť ako nová choroba. A že chlapcom kvôli tomu rastú prsia. Máte k tomu nejaké dáta?

Antikoncepcia sa v tele metabolizuje a po vylúčení z tela môže prispieť k mikroznečisteniu vôd. Nepriaznivé účinky vplývajú však hlavne na populáciu rýb v riekach a jazerách a môžu tak ovplyvniť ich reprodukciu a potravinovú bezpečnosť. Ale okrem antikoncepcie sa do vôd a životného prostredia dostávajú aj lieky na liečbu rakoviny, psychických ochorení, pesticídy, steroidy, antibiotiká, drogy, metabolity nikotínu, dezinfekčné prostriedky a nanočastice plastov. Všetky, a ešte oveľa viac látok, môžu spôsobiť znečistenie vody a životného prostredia.

Preto je otázka čistenia vôd stále nezodpovedaná a predstavujú sa čo najmodernejšie čističky vôd, so zameraním na zdravie a bezpečnosť.

Ohľadne neplodnosti či rastu pŕs u chlapcov sú vo všeobecnosti príčinou endokrinné disruproty, čo je skupina látok, ktorá môže narúšať endokrinný systém a vyvolať nepriaznivé účinky na človeka alebo prírodu. Je ich známych približne 800, predpokladá sa, že sa denne stretávame približne so stovkou z nich.

Môžeme ich nájsť v jedle, v tekutinách, vo vzduchu, vstrebávajú sa cez kožu, z krémov a kozmetických prípravkov, môžu prechádzať placentou. Sú to napríklad dioxíny, polychlórované bifenyly, ftaláty, DDT, bisfenol A a stovky ďalších. Pokles plodnosti či rast pŕs sa preto skôr spája s nimi.

Čomu pripisujete fakt, že ženy, ktoré berú antikoncepciu, sa až v 50 % vyhnú možnej rakovine ženských orgánov?

Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie sú hladiny hormónov vyrovnané. Tento stav je pre ženu priaznivejší, ženy majú o 40-60 % nižší výskyt rakoviny vaječníkov, endometria a bol dokázaný aj pozitívny efekt na ochranu pred kolorektálnym karcinómom. Napríklad v prípade rakoviny endometria je najmä spôsobený gestagénnou komponentou, ktorá znižuje proliferáciu endometria. Tento onkoprotektívny efekt trvá aj niekoľko rokov po doužívaní antikoncepcie.

My sme sa venovali aj prevencii. Až 80 % žien na preventívky nechodí. Niektoré mi písali, že ak aj chcú ísť, tak termín na mamograf dostanú o pol roka, o rok. To už môže byť neskoro. Aké máte skúsenosti?

Myslím, že je veľkou chybou mladých či starších žien, že sa z nevysvetliteľných príčin na gynekologickú prevenciu nedostavia. Vo veku nad 40 rokov ich je viac ako polovica, ktoré vyšetrenia nepodstúpia. Je to však hlavná skupina žien, kde je prevencia dôležitá a nálezy často iba v predrakovinových, dobre liečiteľných štádiách.

Termín na mamografiu a celkové vyšetrenie vie pomôcť zmanažovať obvodný gynekológ, ak má pacientka lokálny nález, určite jej poradí čo najrýchlejšie dodiagnostikovanie.

Pri pravidelných prehliadkach stačí vyšetrenie absolvovať každé 2 roky a podľa mojich skúseností sa môže čas objednania pohybovať od 2 do 6 týždňov v priemere.

Ďakujem za rozhovor.

MUDr. Zuzana Kosibová, PhD. je lekárka s atestáciou v gynekológii a pôrodníctve. Pracuje na I. Gynekologicko – pôrodníckej klinike LFUK a UNB na Antolskej v Bratislave. Zároveň pracuje aj v gynekologickej ambulancii na Gercenovej v Petržalke, kde trávi svoj voľný čas v utorky a stredy od 16:00.

Pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Rozhovor s MUDr. Cupaníkom si môžete pozrieť tu:

 

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať