Jednoduché triky, ako znížiť vlhkosť v kúpeľni

Ako odstrániť vlhkosť v kúpeľniJednoduché triky, ako znížiť vlhkosť v kúpeľni

Vlhkosť a teplota úzko súvisia s vašou pohodou a ochranou budovy. Nadmerná vlhkosť vzduchu podporuje tvorbu plesní a zhoršuje vnútornú klímu. Ak je vlhkosť vzduchu príliš vysoká, obmedzuje sa aj vlastná regulácia teploty tela, čo nie je v časoch energetickej krízy dobrá správa.

Aby ste sa preto všetkých negatívnych vplyvov nadmernej vlhkosti čím skôr zbavili, máme pre vás niekoľko jednoduchých riešení.

Vyhýbajte sa činnostiam, ktoré tvorbu vlhkosti podporujú

Existuje mnoho príčin vysokej vlhkosti v dome alebo byte. Dobrou správou je, že ich môžete veľmi jednoducho eliminovať. Medzi takéto činnosti patrí:

  • pranie bielizne;
  • veľa izbových rastlín na jednom mieste;
  • sprchovanie;
  • príliš nízka izbová teplota;
  • varenie;
  • stavebné materiály.

Viniť za vznik plesne a nadmernej vlhkosti v kúpeľni vaše obľúbené sprchové kúty ale nie je dobré riešenie. Ich používaním predsa šetríte nielen na vode. Aby ste tento negatívny vplyv zo svojho priestoru odstránili, stačí sa zamyslieť nad vašim správaním a používať inteligentné nástroje.

Zaobstarajte si vlhkomer

Aby ste vedeli vlhkosť odstrániť, mali by ste poznať jej aktuálne hodnoty. Na tento účel vám najlepšie poslúži vlhkomer. S jeho pomocou zistíte, či je aktuálna hladina vlhkosti v interiéri kritická alebo naopak.

Podľa odborníkov a skúseností z praxe sa odporúča udržiavať hodnoty vlhkosti v interiéri od 40 do 55 %. Nízka vlhkosť je dôležitá najmä v spálni, aby sa optimalizovala klíma na spanie. V kúpeľni je vlhkosť prirodzene zvyčajne o niečo vyššia, preto by tomuto priestoru aj podmienkam mal byť prispôsobený nielen odolný kúpeľňový nábytok, ale všetky ostatné doplnky.

Sušičku a práčku umiestnite do samostatnej miestnosti

Kúpili ste si novú sušičku Miele ? Je to skvelé riešenie. Avšak, vlhkosť v interiéri nezvyšuje len mokrá bielizeň, ale aj samotný stroj. Tieto moderné a veľké zariadenia by ste preto mali umiestniť v samostatnej miestnosti, ktorá by mala mať dobré vetranie.

Pravidelne a správne vetrajte

Ak chcete znížiť vlhkosť v interiéri, mali by ste miestnosť vetrať. Celodenné používanie takzvaných „ventilačiek“ nie je však dobré riešenie. Otvorte celé krídlo okna na približne 10 minút trikrát až štyrikrát denne, aby ste zabezpečili prievan. Aby ste znížili vlhkosť v spálni, mali by ste miestnosť vyvetrať hneď po rannom vstávaní, pretože keď spíme, strácame z tela veľa vody, ktorá sa hromadí v matraci a vo vzduchu.

Vyskúšajte soľ alebo ryžu

Soľ a ryža veľmi dobre absorbujú a viažu vlhkosť, takže ich rozmiestnenie v kritickom priestore by mohlo pomôcť. Tieto potraviny sa vplyvom vlhkosti zhlukujú, čím v ich okolí súčasne klesá vlhkosť.

Vyskúšajte a uvidíte, že to naozaj funguje.

Zdroj obrázka: Ant Clausen/Shutterstock.com

-INFOSERVIS-

Mohlo by vás zaujímať