Je tu máj. Z osláv ochrankyne neviestok cudný bozk pod rozkvitnutým stromom…

Máj – mesiac dcéry Titana

Grécka mytológia zvodného boha Dia, Florálie, sviatok práce a sobáš kráľa rock’n’rollu.

Mesiac máj je piaty v poradí podľa gregoriánskeho kalendára. V starovekom Ríme ho zasvätili bohyni Maii.

Bohyňa Maia – patrónka plodnosti
Bohyňa Maia bola rímska patrónka plodnosti, liečenia, uzdravenia, a tým zdravého rastu. Presnejšie, bohyňa či nymfa, alebo víla Maia je v gréckej mytológii dcéra Titana Atlanta a dcéry Titana Okeána Pleióny. Titan Atlas sa spolu s ostatnými Titanmi vzbúril proti olympským bohom a po porážke mu dali na plecia nebeskú klenbu. Po Titanovi ostalo pomenované pohorie Atlas v Afrike. Atlantický oceán a takisto ostrov Atlantída, ktorý ešte aj dnes hľadáme. Nymfa Pleióne je matka Plejád. Plejády sprevádzali bohyňu Artemis a mali ťažký osud. Pre nebývalú krásu ich stále prenasledovali muži. Najvyšší boh Zeus sa na to nemohol pozerať, a tak keď zúfalo unikali Poseidónovmu synovi Orionovi, pán Olympu ich premenil na holubice. Vyzdvihol do nebeských diaľav a dal do bezpečia oblohy čoby súhvezdie Plejád.

Plejády, božské potomstvo a nešťastná Taygeté
Sestier Plejád bolo sedem. Čo Plejáda, to zaujímavý príbeh potomstva. V nejednom sa objavuje ich záchranca, Zeus. Plejáda Maia je matka Herma. Okrídleného posla bohov, ochrancu pútnikov, patróna básnikov, ako aj zlodejov, boha plodnosti, hudby, snov a mágie. A viete, kto bol jeho otcom? Hádate správne. Zeus. V skratke ďalšie sestry Plejády. Elektra, matka prvého kráľa a zakladateľa kmeňa Dardanov, Dardana – otec bol takisto Zeus. O Taygeté sa Zeus pokúšal rovnako, a tak Artemis v snahe uchrániť ju, premenila ju na fenku. To najvyššieho boha nezastavilo, zmocnil sa jej a ona priviedla na svet kráľa Sparty Lakedaimóna. Neskôr sa obesila.

Zahanbená Meropé
Alkyoné mala niekoľko detí s Poseidónom, Kelainó s ním mala len syna. Asteropé priviedla na svet, s bohom vojny Áresom, syna Oinoma. Meropé sa vydala za korintského kráľa Sizyfa. Viete, prečo ju vidieť na oblohe len zriedka? Vraj sa za manželstvo so smrteľníkom stále hanbí. Plejády svietia na oblohe dodnes a špeciálnymi ochrankyňami sú najmä v máji. Vyjdú na oblohu a pre námorníkov to znamená počiatok obdobia priaznivého pre plavbu. Po ich zapadnutí v októbri príde čas morských búrok.

Roztopašné Florálie bohyne kvetov Flóry
V Ríme v máji neoslavovali len bohyňu Maiu, prevzali ju, ako sme spomínali, z gréckej mytológie a vzali za svoju, ale aj bohyňu kvetov Flóru. Flos znamená po latinsky kvet. Sviatok dostal meno Florálie, Flóra bola bohyňou kvetenstva a jari. Kým po celý rok si na ňu možno ani nespomenuli, nepatrila v ríši k bohyniam preferovaným, s rozkvitnutými kvetmi prišiel jej čas. Slávnosť trvala niekoľko dní. Neustále sa štrngalo – nie zrovna vodou, na kolobeh žitia, nové začiatky, rozkvitnuté kvety. Jej chrám na Aventíne sa v kvetoch topil.

Odkiaľ je zvyk nosiť kvety do chrámu a ako dar?
Rimania mali v obľube najmä ruže a cenili sa tie, čo boli privezené z najvzdialenejšej dobytej provincie. Ak, samozrejme, zároveň mala výborné podmienky na pestovanie. História sa opakuje. Cudzokrajné voňavé ruže z konca sveta dostanete dnes v kvetinárstve aj u nás. A tak už viete, že zvyk nosiť kvety do chrámu, obdarovať kyticou a ozdobovať voňavou krásou sa zrodil v antike a starovekom Ríme. Pre úplnosť, kvetinové vence zdobili aj olympijských víťazov v Grécku čias dávno minulých.

Z osláv ochrankyne neviestok cudný bozk pod rozkvitnutým stromom
Florálie so začiatkom 1. mája trvali v starovekom Ríme šesť dní. Pre symbolickú podporu plodnosti a oslavy života vypustili kozy na pastvu a zajace do lesa. Prečo takýto výber? Kozy a zajace majú čo do počtu veľkorysé potomstvo. Oslavy Flóry boli veľkolepé i vo veselosti a nie práve zdržanlivej.

Bohyňa bola takisto patrónka neviestok. S príchodom kresťanstva sa stalo z roztopaše kvetinových dní bozkávanie pod rozkvitnutým stromom. Podľa tradície čerešňou. A to cirkev umožnila len dvojiciam tesne pred svadbou. Zasnúbenie, aby ich spoločnosť neodsúdila ako nehanebníkov, bola podmienka.

Aby dievča do roka „neuschlo“
Bozk pod stromom plným kvetov pretrval vo väčšine európskych krajín. V Prahe sa prvý májový deň chodí na Petřín a kytice kvetov putujú k soche Karla Hynka Máchu, autora básne Máj. Dnes nemusí byť dievča pod stromom snúbenica, májový bozk je ale tak či tak užitočný a prezieravý. Podľa tradície zaručí sviežosť a zabráni, aby do roka žena „uschla“.

Americký sviatok práce
1. máj je takisto sviatok práce. Väčšina z nás si ho spája s minulým režimom, povinnými oslavami a prvomájovým sprievodom. V každom prípade, zaviedli ho v USA v roku 1889 ako pripomienku štrajku amerických robotníkov v Chicagu 1. mája 1886. Ten skončil Haymarketským masakrom. Demonštráciu za osemhodinový pracovný čas zorganizovali odbory a anarchisti, štrajkovalo 300-tisíc robotníkov. V Chicagu policajti zastrelili počas demonštrácie niekoľko štrajkujúcich.

Smrť anarchistov, sobáš Elvisa
Štvrtý májový deň umrelo pri proteste na Haymarket Square pre výbuch bomby niekoľko ľudí. Z výbuchu obvinili a na smrť bez dôkazov odsúdili päť anarchistov, jeden z nich pred popravou spáchal samovraždu. V Spojených štátoch amerických prvý raz oslávili Sviatok práce 1. mája 1888. Demonštranti si pripomenuli štrajk spred dvoch rokov a o rok neskôr prijala II. internacionála 1. máj ako oficiálny sviatok práce. A viete, na koho návrh? Francúzskych socialistov. Dobre, tak toto ste možno vedeli. Viete však, že 1. mája 1967 sa rockový a rock’n’rollový spevák Elvis Presley oženil s dcérou dôstojníka Priscillou Ann Beaulieu v hoteli Aladdin v Las Vegas? Teraz už áno – aj keď ste predtým nevedeli.

Text © Maja Kadlečíková, novinárka, spisovateľka

Kniha Bodkulienka

https://marencin.sk/704/Bodkulienka

Kniha Život ide ako má

https://marencin.sk/938/Zivot_ide_ako_ma

Kniha Modré diaľky

https://marencin.sk/1104/Modre_dialky

Kniha Poetika Foto – Grafie

http://www.eshop.librix.eu/Poetika-foto-grafie-d763.htm

 

Mohlo by vás zaujímať