Je to zlý šéf, zlý až do špiku kosti…

Zvyčajne takouto vetou začína môj každodenný rituál, keď si spomeniem na svojho šéfa. Tak ako výborný šéf môže váš život zľahčiť, tak zlý šéf  ho môže obrátiť hore nohami. Od mikromanažovania až  po nekvalifikované vedenie – zlý šéf sa môže stať vašou skutočnou nočnou morou.

Podľa prieskumu spoločnosti Gallup  sa približne 50% zo 7200 dospelých, ktorí sa prieskumu zúčastnili, priznali, že odišli z firmy, aby sa zbavili svojho šéfa. To dokazuje, že ľudia neopúšťajú firmu, ale opúšťajú manažérov.

Nie každý zamestnanec nenávidí svojho šéfa. Niektorí ho dokonca milujú. Odkazujem všetkým tým, ktorí nemajú toľké šťastie na nadriadeného, nech prijmú moju úprimnú sústrasť. Pretože presne viem, aké to je pracovať pod niekým, kto priam zbožňuje robiť všetko tak, aby vám váš život prinajmenšom strpčil.

Niekedy sa nejedná iba o zvyklosti šéfa, s ktorým sa ťažko vychádza, ale najmä o typ vedenia ľudí. Snažila som sa rozkategorizovať rôznych šéfov do osobnostných typov a prinášam praktické návody,  ako s nimi zaobchádzať.

  • Mikromanažér
  • Kamoš
  • Nekompetentný
  • Superman

Mikromanažér

Manažér sa stáva mikromanažérom, keď sa príliš angažuje do práce svojich podriadených a nikdy nie je spokojný s výsledkami. Je to nepríjemné, keď vám neustále pozerá ponad plecia a zakaždým sa vypytuje na priebeh ako sa to celé vyvíja. Navyše, chce byť v kópii každého mailu, ktorý posielate.

Ako sa vysporiadať s mikromanažérom?  Pred mikromanažérom vás môže zachrániť efektívna a včasná komunikácia. Či už pracujete na projekte alebo ste súčasťou reportovania projektu, klaďte mu často otázky, aby ste zistili, či ste na rovnakej lodi. Mikromanažér je prirodzene zameraný na zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu tak, ako si on predstavuje.

Nevhodný kamoš

Toto je šéf, ktorý sa s vami snaží byť až  zúfalo priateľský. Nielenže Vás neustále pozýva, aby ste s ním po práci zašli na pivko, ale začne vás obťažovať aj osobnými problémami mimo pracovnú dobu. Vyhlasovanie najlepších zamestnancov a vytváranie divízií je to, čo najviac obľubuje.

Ako zaobchádzať s takýmto tapom šéfa? Naučte sa nastaviť pevné hranice. Buďte úctiví a priateľskí, ale ak vás požiada, aby ste sa k nemu pripojili na drink, zdvorilo ho odmietajte. Snažte sa mu na verejnosti vyhnúť pohľadom vždy, keď sa dá.

Nekompetentný šéf

Zamestnanci dokážu zvládnuť skoro všetko okrem situácie, keď sú vedení nekompetentným šéfom. V každej kancelárii sa nájde niekto, kto bol nevhodne alebo náhodne povýšený. Skôr alebo neskôr sa takýto človek stane nekompetentným šéfom, ktorý pracuje nad rámec svojich schopností. Nepríjemné je, že podriadení, ktorí mu reportujú a podávajú správy, sú vo firme oveľa dlhšie a často lepšie chápu produkt a procesy ako samotný šéf.

Ako sa vysporiadať s nekompetentným šéfom: Buďte milý. Porozprávajte sa s ním a opýtajte sa ho, či potrebuje vašu pomoc pri nadchádzajúcich projektoch.

Superman

Toto je šéf, ktorého jediným motívom je zistiť vaše chyby, oznámiť to celej kancelárii a vziať vám kredit v kolektíve. Takýto šéf sa nestará o pocity druhých. Je hrubý, bez empatie a sebecký.

Ako zaobchádzať so sebestredným šéfom typu Superman? Najviac profi spôsobom, ako zvládnuť takúto situáciu, by bolo stretnutie „jeden na jedného“. Riešte svoje výhrady priamo s ním. Povedzte mu niečo v tomto zmysle: „Ján, v poslednej dobe dostávam od teba veľa negatívnej spätnej väzby. Je niečo konkrétne čo mi chceš vytknúť? Na čo sa mám zamerať? “

Samozrejme, že toto nie je všetko. Som si istá, že existuje veľa iných druhov šéfov, ktorí vás v práci privádzajú k šialenstvu. Podeľte sa o vaše skúsenosti.

O autorke:

Vartika Kashyap je marketingová manažérka v spoločnosti ProofHub. Jej články sú inšpirované kancelárskymi situáciami a pracovnými udalosťami. Rada píše o produktivite, tvorbe tímov, kultúre práce, podnikaní. Sledujte ju na Linkedin.

 

Mohlo by vás zaujímať