fbpx

Je dôležité aj oddychovať a nenaháňať sa stále za niečím

Ako sa naučiť relaxovať a oddychovaťJe dôležité aj oddychovať a nenaháňať sa stále za niečím

Žijeme v dobe, kedy sa uponáhľaný životný štýl a tempo stali takmer samozrejmosťou. Mnoho povinností, práce ale aj hektických momentov však nie sú pre človeka vôbec prospešné. Rýchle životné tempo, stres a mnoho povinností nás dokážu poriadne unaviť. Práve preto by sme určite nemali podceňovať oddych a relaxáciu.

Každodenná dávka oddychu a relaxu je pre ľudský organizmus a psychiku mimoriadne dôležitá. Práve počas oddychu dochádza k regenerácii organizmu. Ak si nedoprajeme dostatočný oddych a relax, môže sa to prejaviť rôznymi príznakmi, či už je to únava, nespavosť, znížená koncentrácia alebo aj iné zdravotné problémy. Mnohokrát sa naháňame za vecami, chceme stihnúť čo najviac úloh a byť čo najviac efektívni. Avšak ľudský organizmus má svoje limity a preto je rovnováha medzi povinnosťami a oddychom mimoriadne dôležitá.

Čím väčšiu námahu vynakladáme, tým viac oddychu potrebujeme. Na tom sa zhodujú aj odborníci a čoraz viac sa prízvukuje, že by sme mali nachádzať rovnováhu medzi povinnosťami a aktivitami, pri ktorých si oddýchneme. Je dôležité vyčleniť si istý čas len na oddych a načerpať tak novú energiu. Samozrejme, oddych, relax a rekreácia znamená pre každého z nás niečo iné. U každého človeka je spôsob, ktorým si dokáže oddýchnuť, individuálny. Dôležité je nájsť si aktivitu, ktorá vás baví a pri ktorej si oddýchne vaše telo aj vaša myseľ.

Psychohygiena a jej dôležitosť

Existuje množstvo spôsobov pasívneho aj aktívneho oddychu a psychohygieny. Práve dôležitosť psychohygieny sa v posledných rokoch zdôrazňuje čoraz viac. Duševná a psychická pohoda je rovnako dôležitá, ako fyzické zdravie. Najmä v tejto modernej a rýchlej dobe, kedy je výskyt úzkostí či depresií čoraz väčší. Psychohygiena je veľmi dôležitý aspekt pri udržiavaní celkového zdravia a vnútornej pohody a mala by byť súčasťou nášho každodenného života.

Dlhodobý stres môže byť totižto spúšťačom rôznych ochorení. Základom psychohygieny je rovnováha a vyváženosť životného štýlu. Ak máte sedavé zamestnanie, dobrou psychohygienov pre vás budú fyzické aktivity či šport. Ak pracujete manuálne, menej fyzicky náročné aktivity budú pre vás vhodnejšie.

K oddychu a psychohygiene môže efektívne prispieť aj zmena prostredia

Nemusíte hneď cestovať mimo vášho domova, mnohokrát aj samotný pobyt v záhrade dokáže byť efektívnym spôsobom, ako odbúrať stres a vniesť harmóniu do vašich dní. Záhrada a jej vplyv na pohodu človeka je mnohokrát podceňovaná. Je však skvelým miestom, na ktorom si môžete oddýchnuť, načerpať novú energiu a užívať si spojenie s prírodou. Príroda a čerstvý vzduch má na zdravie a psychickú pohodu človeka veľmi priaznivé účinky. Prečo ich teda nevyužiť?

Ako si zo záhrady vytvoriť oázu oddychu?

K dokonalému oddychu bez pochýb prispieva aj prostredie, v ktorom sa nachádzame. Záhrada a rastliny, kvetiny, stromy či kríky v nej, dokážu mať doslova zázračné účinky na naše psychické pohodlie. Záhrada a jej prírodné prostredie upokojuje a prispieva k celkovej relaxácii. Aby ste si oddych na záhrade vychutnali ešte o čosi viac, môžete si pomôcť zakomponovaním niekoľkých prvkov. Záhradný domček či záhradný altánok sú skvelou voľbou, ak by ste si chceli vytvoriť príjemné posedenie či útulné miesto na vašej záhrade. Záhradný altánok sa hodí do každej záhrady a výhodou je aj široká ponuka altánkov, z ktorej si môžete vyberať.

Záhradný altánok vám poskytne prístrešie, ochranu pred dažďom či silným slnkom a zároveň vytvorí ideálny priestor na oddych a rekreáciu. Môžete do neho umiestniť záhradný nábytok a vytvoriť si tak príjemné posedenie, kde si môžete vychutnávať šálku kávy či čaju alebo čítať vašu obľúbenú knihu. Aj záhradný domček dokáže poslúžiť ako miesto na relaxáciu priamo vo vašej záhrade. Vďaka tomu, že sa dá uzatvárať, vám tak dokáže slúžiť aj počas celého roka.

Záhradný domček či altánok si môžete dokonca premeniť aj na vaše vlastné súkromné wellness a za poriadnou relaxáciou tak už nemusíte nikam chodiť. Dnes už nie je výnimkou ani vírivka na záhrade či domáca vonkajšia sauna.

Harmonické prostredie a spojenie s prírodou

K vytvoreniu ideálneho prostredia na relax a oddych na vašej záhrade vám môžu dopomôcť aj záhradné doplnky a dekorácie. Upokojujúcu atmosféru a harmóniu do záhrady vnesie aj záhradné jazierko. Môže slúžiť nielen ako ozdoba záhrady ale aj ako domov pre rôzne zaujímavé rastliny či farebné vážky a motýle. Do záhrady si tiež môžete zaobstarať hojdaciu sieť či závesné kreslo inak nazývané aj záhradné vajíčko, ktoré je v poslednej dobe veľmi populárnym záhradným doplnkom.

Ak patríte medzi tých, ktorí k oddychu a relaxácii potrebujú fyzickú aktivitu alebo činnosť, aj v tomto prípade môže byť záhrada vhodným prostredím. Môžete sa pustiť do jej zveľaďovania, starostlivosti o kvetiny a rastliny či pestovania plodín. Psychohygiena fyzickou aktivitou na záhrade je skvelý spôsob ako sa odreagovať od povinností a starostí a zároveň využiť možnosť pobytu na čerstvom vzduchu, ktorý je dôležitý pre celkové zdravie.

Pri fyzických aktivitách na záhrade vám môže pomôcť aj spomínaný záhradný domček, ktorý vám poslúži nielen ako miesto na odkladanie záhradného náradia, ale môžete si ho premeniť aj na domácu posilňovňu, ateliér či dielňu. Využitie záhradných stavieb, ako je záhradný altánok či domček je široké, záleží na vašich potrebách.

Oddych by mal byť samozrejmou súčasťou nášho každodenného života.

Či už v jeho aktívnej alebo pasívnej forme, dokáže pozitívne prispievať k psychickej pohode a fyzickému zdraviu. Venujte dostatok času aktivitám, ktoré vás bavia a pri ktorých si oddýchnete. Za oddychom, relaxom a rekreáciou už nemusíte nikam chodiť, využiť na to môžete aj prostredie svoje záhrady, záhradného domčeka či altánku.

-Infoservis-

Zdroj obrázku: Kinga / Shutterstock.com

Mohlo by vás zaujímať