fbpx
Je čas vycestovať a spoznávať svet zo všetkých strán

Je čas vycestovať a spoznávať svet zo všetkých strán

Cestovanie je jednou z vecí, ktorú vo svojom živote nikdy neoľutujete. Spoznávate nové časti zeme, kultúru národov, exotické prostredia, zvyky a tradície. Obohacujete sa o nové zážitky a zábavu, pri ktorej zabúdate na bežné starosti každodenného života. A nakoniec si možno na základe svojich cestovateľských zážitkoch poviete, že „Všade dobre, ale doma najlepšie“.

Mať hlad po nových veciach je zdravé, preto vám odporúčame si vybrať vhodnú dovolenkovú destináciu na Slovensku alebo v zahraničí a tešiť sa z toho, že máte čas, energiu a financie na to, užiť si niečo iné a zaujímavé! V spoločnosti blízkych a priateľov nie je predsa na cestovanie a spoznávanie sveta zo všetkých strán nikdy neskoro.

Egypt v lete?

Niektorí z nás radi cestujú do Egypta na jar alebo na jeseň. V lete je tam síce dosť horúco, ale slnečná dovolenka v Hurgade počas leta, vás vyjde lacnejšie. Ak si budete vychutnávať pláž ráno a neskôr popoludní a cez deň si dáte chutný obed v klimatizovaných priestoroch hotela, tak isto vás horúce počasie nadmieru neunaví. Ak vám ale táto časť krajiny nič nehovorí, môžete sa vybrať do Turecka. Do krajiny so špecifickou kultúrou, milými ľuďmi, nádhernými plážami a dokonalými službami!

Zaleťte si do Turecka

Po dvoch a pol hodinách letu pristanete v Antályi, medzinárodnom letisku, odkiaľ sa dostanete do každej časti Turecka. Jednou z prvých zastávok tu môže byť niekdajší dom Panny Márie, ktorý sa nachádza v mestečku Selçuk, neďaleko antického mesta Efez.

Ak sa poponáhľate a uchytíte si cenovo zvýhodnený last minute do Turecka, zažijete toho viac. Spoznáte Kappadokiu alebo „ôsmy div sveta“. Nádherné mesto, ktoré vám svojou špecifickou architektúrou a skalnými chrámami s freskami z ranného kresťanstva doslova „vyrazí dych“.

Ako sa na takéto výlety dobre pripraviť? Prvou zásadou je vhodná obuv. Ak ste muž, vysoké podpätky vám asi nehrozia. Neverili by ste však, koľko žien je schopných vycestovať a zobrať si so sebou na dovolenku iba elegantné topánky. Mužom je jasné, že pohodlné pánske tenisky sú základ. Dnes ale v obchodoch dostať pohodlnú a trendy obuv aj pre dámy. Dokonca tak, že sa tenisky hodia aj k šatám. Veríme, že si jedny pribalíte aj na cestu.

Vyberte si s kým a ako – vyberte si správne

Všetky potrebné informácie o ceste a ubytovaní, ale aj o sprievodnom programe vám zaistí kvalitná cestovná kancelária. Od príchodu na letisko až po odbavenie pre nástup do lietadla na cestu späť domov by s vami mal vždy niekto byť. Služby delegáta si predsa platíte v cene dovolenky.

Ešte pri plánovaní celej dovolenky sa poraďte s výberom oblasti, v ktorej bude váš hotelový komplex. Alánya je od letiska vzdialená najďalej a do niektorých hotelov to bude cesta autobusom ďalšie dve až tri hodiny.

Najbližšie je naopak Belek, Lara a možno niekde na polceste Side. Jedno z najviac turistami navštevovaných miest. Samozrejme, výber je na vás.

Hotelové komplexy sú v Turecku na vysokej úrovni, nechýbajú v nich vodné parky, exotické záhrady, bary, reštaurácie alebo lekár, ktorého služby by ste ale mali využívať čo najmenej, pretože sú spoplatnené. Lekára zahrnutého v poistení musíte osloviť a hľadať cez delegáta alebo recepciu. Všetko dôležité sa vždy dozviete na úvodnom stretnutí so zástupcom cestovnej kancelárie.

Aké sú v Turecku možnosti na výlet?

Ak sa nebudete chcieť celý týždeň alebo dva len bezhybne opaľovať na pláži a kúpať v teplom mori, mali by ste si naplánovať výlet. S cestovkou, čo bude samozrejme drahšie ale pohodlnejšie, alebo si zoberiete mapu a vydáte sa na výlet na vlastnú päsť. Miestne „dolmuse“ vás odvezú doslova za pár eur aj do oblasti vzdialenej niekoľko desiatok kilometrov. Všímajte si vždy nápis, kam tento mini autobus smeruje a určite sa nestratíte.

Ideálnymi príležitosťami na malý výlet po Tureckej riviére je antické mesto Side a jeho povestný Apolónov chrám a koloseum. Najväčšie vápencové terasy na svete nájdete zasa v Pamukkale.

Letecky sa môžete vybrať do Istanbulu, nádherného mesta, ktoré vás čulým ruchom a atmosférou určite zaujme.

Popri týchto cestách majte pri sebe ale fľašu pitnej vody z hotela. Na trhoch to moc s degustáciou miestnych pokrmov neriskujte, o to viac, ak máte problémy so žalúdkom. Pri dodržiavaní pitného režimu si môžete užiť aj plavbu po rieke Manavgat, spoznať obrovské Delfinárium alebo sa zrelaxovať v kúpeľoch Hamam.

Miestnu menu líru (1€ = 6,592 TRY) veľmi nevyužijete, pretože väčšinou sa všade platí Eurom. Na vychýrených trhoch si môžete potom jednoduchšie kúpiť a zjednať cenu za značkové oblečenie a iné doplnky. Presvedčíte sa tak, že dovolenka v tejto časti zeme je nádherná, zaujímavá a plná nádherných zážitkov a dobrodružstiev, na ktoré nie je nikdy neskoro.

Mohlo by vás zaujímať