Jarné upratovanie a veľkonočné zdobenie 2v1. Zo škrupinky spravíte aj svietnik…

Jarné upratovanie a veľkonočné zdobenie 2v1 alebo, ako sa nerozlúčiť so starým lakom na nechty, čajom a korením

Kamarátka nerada vyhadzuje, čokoľvek. Má teóriu, keď vyhodím, budem potrebovať. Či ju zažila v praxi, nevedno. Pretože – nevyhadzuje. A ak dodržíme logiku – nelogiku jej teórie – preto nepotrebuje. A nevyhodí, lebo keď vyhodí… možno takisto poznáte. Pred Veľkou nocou mi do telefónu so zlomeným hlasom povedala, že asi ten starý priehľadný lak na nechty vyhodí.

„Riedila som ho odlakovačom, tak to robím, a nielen ja,“ začala bojovne. „Dostala som nový, tak s týmto sa rozlúčim,“ dodala odhodlane. „Muž mi vyčíta, že do starého čaju a korenia sa nasťahujú mole. Vysvetľujem, že tie chodia do šiat a on, že sú aj potravinové,“ pokračuje v lamentovaní. „Zachráň ma!“ takmer dramaticky zvolala do telefónu po mojom odhodlanom mlčaní. Už som jej k tomu za roky povedala asi všetko.

A predsa nie! „Ozdob veľkonočné vajíčka. Vyfúknuté. Vajíčko využiješ, škrupinu by si aj tak zahodila,“ neodpustila som si. Kým stihla reagovať, že škrupinky odkladá, čistí, melie a pripravuje z nich výživný prášok do jedla, nič proti, ak pomáha – dodala som: „Nejaké veľkonočné ozdobené potrebovať budeš.“ Zvedavosť zvíťazila. „Ako?“ nevydržala.

Voňavé korenisté čajové vajíčka za pár minút

Vyfúknuté vajíčka, starý lak na nechty, príp. lepidlo, bylinkový, čierny, zelený, ovocný akýkoľvek sušený čaj, sušené bylinky, sušenú citrónovú, pomarančovú šupku, korenie mleté, drvené (čierne, zelené, farebné, rascu, škoricu, akékoľvek…)a čokoľvek podobné, čo vám napadne.

Poďme na to: Vajíčka vyfúknem. Do misiek dám bylinky, čaj, korenie, to, čím budem ozdobovať, a mám po ruke. Môžete podľa potreby pomrviť, rozdrviť. Vajíčko po častiach natieram lakom na nechty. Napríklad najprv hornú tretinu. Pás po obvode celého vajíčka. Zľahka, naozaj zľahka pritlačím na korenie tak, aby sa na lak prilepilo. Ak lak skôr zaschne, ako sa to podarí, nalakujte znovu. Natriem lakom druhý pás, v strede. Spravím to isté v inom korení, čaji. Niekedy ho na škrupinku sypem a ľahučko pritlačím prstom. Natriem záverečnú tretinu lakom a chytím vajíčko tam, kde je čaj, korenie – už ozdobené. Tak sa sama nenalakujem a prsty sa neprilepia. Ozdobím zvyšnú tretinu. Dá sa takto po častiach ozdobiť aj jedným typom korenia. Zeleným čajom. Čiernym čajom. Čímkoľvek, čo vám ako vhodné napadne.

2v1: vajíčka natvrdo + žltý svietnik zo škrupinky

Surové vajíčka, 4 polievkové lyžice kurkumy, prášok, 2 lyžice octu – alebo šťavu z 1 citróna stabilizuje farbu, 1 polievková lyžica soli, štvorček tenkého papiera, hodvábny žltý alebo kúsok servítky, papiera na pečenie, látky – dobrá voľba, nehorí, alebo – čo máte po ruke a k dispozícii, čajové sviečky.

Poďme na to:

Do hrnca dám kurkumu, soľ, vodu, ocot alebo citrónovú šťavu. Vložím vajíčka, nechám zovrieť, varím 10 – 15 minút. Nechám vo vode vychladnúť. Čím tam budú dlhšie, tým bude žltá presvedčivejšia. Ak nepotrebujete vajíčka zjesť alebo hneď použiť, dajte na noc v náleve do chladničky.

Svietnik:

Vajíčko ošúpem tak, že škrupinku rozbijem na dve polovice. Ak to tak nebude, nič to. Jedna väčšia bude. Do polovice škrupinky dám štvorček látky alebo papiera, čajovú sviečku – hotovo! Svietnik sa zaobíde aj bez papierika.

+ Kurkumové farbenie

Farbiť sa dajú aj vyfúknuté vajíčka. Takisto surové, plné, natvrdo. Kurkumu zalejte vodou, prilejte ocot alebo citrónovú šťavu, stabilizuje farbu, vajce obmotajte špagátom alebo priložte lístky rastlín či čokoľvek máte po ruke. Vždy to bude dobré, vaša originálna abstrakcia je v poriadku! Takto vložte do silonovej pančušky, zaviažte. Vo vode varte 10 – 15 minút, nechajte v nej vychladnúť. Ak sa vám nechce obmotať, stačí v kurkume zafarbiť.

+ Ako vyfúknuť vajíčko?

Vajíčka umyjeme v mydlovej vode alebo vode s čistiacim prostriedkom na riad, dôkladne opláchneme a vysušíme. Na jednom aj druhom konci spravíme otvor. Najprv ťukáme do škrupinky na jednom mieste, pilníkom alebo ihlou. Narušíme škrupinku, až potom prepichneme a spravíme otvor. Čím je dierka na jednej aj druhej strane väčšia, tým je vyfukovanie rýchlejšie. Keď vyfukujeme pre zdobenie, lepšia je menšia dierka. Ale aj väčšia sa dá zamaskovať, prelepiť kúskom priehľadnej lepiacej pásky a ozdobiť, aby ju nebolo vidno. Takže, žiadne starosti! Do otvoru na vajíčku fúkame. Jemne, rovnomerne, trpezlivo. Najprv vytečie bielok, potom žĺtok. Vyfúknuté vajíčko zvnútra prepláchneme vodou a necháme preschnúť.

Starý lak, čaj, korenie, kurkuma

Využiť sa dá čierne korenie, zelený čaj, sušené bylinky, čokoľvek. Zo škrupinky spravíte svietnik.

+ Prirodzené eko farbenie vajíčok – ak objavíte doma, nevyhadzujte!

Vajíčka uvarte vo vode s octom alebo citrónovou šťavou, pridajte podľa farby, čo chcete uvidieť na vajíčkach:

+ Žlté
Kurkuma, mrkvová vňať, petržlenová vňať
+ Pomarančové, hnedé až čokoládové
Cibuľové šupky, červená repa, karotka, čierny čaj, káva
+ Ružové
Červená kapusta
+ Modré
Čučoriedkový kompót respektíve akékoľvek čučoriedky
+ Zelené
Špenát, žihľava, lipový čaj, rozmarín

 

Foto © Maja Kadlečíková

Text, fotografia, realizácia © Maja Kadlečíková

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať