Jarná únava? Pomôže očista. Krátky pôst, ostropestrec, ale aj klystír + recept na picles.

Jarná únavaJarná únava a ako vybabrať s jarnou únavou

Už sme si asi zvykli, že jarná únava nás jedného rána navštívi a potom nie a nie odísť. Ľudské telo je odjakživa úzko späté s prírodou, či si to niekto všíma, alebo to v nevedomosti ignoruje. Príroda má svoje zákonité cykly a naše fyzické schránky tiež. Tak ako nie je možné okamžite po zobudení vstať a rovno bežať maratón, nie je možné ani sa okamžite adaptovať na zmenu ročného obdobia. Je preto dobré v predstihu a s rozumom sa na to pripraviť.

Jar je charakteristická dvomi slovami – zbavenie sa starého a vznik nového, teda je to očista, obnova a rast. Už v dávnych dobách sa v predjarí konali pôsty a robilo veľké upratovanie. Zvyky, ktoré sa preniesli až do súčasnosti, veru nemajú vôbec nič spoločné s kresťanstvom. Sú to všetko užitočné návody odpozorované z prírody, ktoré poznali tie najstaršie národy.

Zbavovanie sa starého

Nielen upratanou skriňou je človek živý, povedal by klasik, ale… v prenesenom význame by na tom aj niečo mohlo byť. Na jar si treba upratať najprv v hlave, v tele a nakoniec aj okolo seba. V myšlienkach si pozorne roztriedime svoje zámery a túžby. Medzi nimi je totiž priepastný rozdiel, niečo ako „nebe a dudy“. Túžby sú len predstavy so silným duševným nábojom a zámery sú konštrukcie s jasnou postupnosťou krokov: odkiaľ – kam – čo – prečo – ako.

Poctivo v sebe prehodnotíme, či ešte chceme napriek nefunkčnosti držať niektoré veci, javy a stavy pri živote a venovať im kopec energie, alebo sa ich vzdáme a uschováme si len pochopenie o nich a začneme s hlbším porozumením, inak a odznova.

Nuž a fyzické telo podobne zbavíme toho, čo mu nie je na úžitok.

Základnou činnosťou nášho tela ako stroja na premenu energie je spracovanie živín. Aby telo fungovalo ako švajčiarske hodinky, potrebuje starostlivosť a čistenie nielen zvonka, ale aj zvnútra. Techník k tomu určených je na mraky. Ja tu spomeniem len niektoré, ktoré som sama vyskúšala. V jarnom období je vhodné odľahčiť stravu. Berte to indi-vindi. Nebudem tu žiadnym ideológom vegánstva ani iných stravovacích doktrín. Ale je pravda, že živočíšne bielkoviny sa trávia najdlhšie a spotrebujú najviac enzýmov aj energie. Takže uberte „šnicľov“ a tučných syrov.

Kto má odvahu aj na pôstnu „nirvánu“, skúste. 1 deň o vode ešte nikoho nezabil, prípadne môžete vyskúšať ódy na šťavy, napríklad 3 dni na mrkvovej alebo grepovej šťave (len tak medzi nami, je to celkom chutné). Ak by ste sa odhodlali na dlhšie hladovanie, tu už naozaj treba precíznejšiu prípravu, naladenie a pokoj v domácom aj pracovnom prostredí. Rozhodne nelámte svoju vôľu cez koleno, aby ste nedosiahli väčší defekt než efekt.

Nakoniec spomeniem techniku, ktorá niektorých možno zaskočí.

Nie je to ale nič výnimočné, je to len klystír. Táto procedúra sa síce robí v nemocnici pred operáciou, ale dá sa v pohode zvládnuť aj doma. Je to vlastne prepláchnutie tráviaceho „potrubia“ mierne slanou prevarenou a do vlažna vychladenou vodou. Náradie k tomu určené, dostanete v zdravotníckych potrebách. Okrem prečisteného hrubého čreva je vedľajším pozitívnym účinkom svieža pleť a lepšie dýchanie. Pripomínam, že pred touto „bojovou operáciu“ je vhodná 1-dňová diéta a po zákroku tiež. Je to predsa len väčší zásah do vnútorného prostredia, a preto jedzte nasledujúci deň napríklad varenú zeleninu, zemiaky, ryžu s maslom a rozhodne nie strukoviny alebo na kilá vlákniny, inak sa budete vznášať ako nafúknutý balón až k plafónu.

Orgán, ktorý si zaslúži zvýšenú pozornosť v jarnej očiste, je pečeň.

Pečeň je jedna veľká chemická továreň, ktorá pracuje 24 hodín denne na plné obrátky. Spracovanie a odstránenie toľkých toxických látok, ktoré sa dostanú do ľudského tela jedlom, je aj na koňa dosť. Nevynímajúc jedy emocionálne. Len na vysvetlenie, náš mozog nerobí žiaden rozdiel medzi jedom z jedla a jedom z predstáv. Výsledok je rovnaký – otrávený organizmus.

Na priotrávenú pečeň z akéhokoľvek dôvodu a pôvodu vám vrelo odporúčam kúru z ostropestreca mariánskeho. Návod je jednoduchý. Buď budete 3 týždne popíjať z neho výluh alebo pôjdete na to razantnejšie. Semiačka na hrubo pomeliete a denne si dáte ráno a večer nalačno 1 plnú čajovú lyžičku. (Semiačka si môžete pomlieť do zásoby a mať ich v chladničke.) K tomu si ako bonus pridajte 3x denne 5 tabletiek Pangamínu, čo sú pivovarské kvasnice. Verte, či nie, vaša pečeň bude potom mľaskať blahom.

Obnova a rast

Obnovu a rast najviac charakterizujú klíčky. Z vlastnej skúsenosti vám odporúčam klíčiť fazuľky mungo. Chutia ako mladý hrášok a rýchlo vyklíčia. Samozrejme, fantázii sa medze nekladú. Klíčiť sa dajú mnohé obilniny, strukoviny aj divoké byliny.

Postup:

Za hrsť fazuliek prepláchnite a vložte do 7 dl zaváraninového pohára a zalejte vodou, hrdlo zakryte gázou, zagumičkujte a dajte do špajze. Na druhý deň vodu z fazuliek zlejte rovno cez gázu, ktorá nahrádza sitko a pohár preneste na svetlo. Nasledujúce dni ich už len preplachujte 2x za deň. Klíčky vyrašia raz-dva, väčšinou do 48 hodín. Odporúčaná dávka je 1 polievková lyžica klíčkov denne.

A čo bude na záver?

Starodávna lahôdka – rýchlo kvasená zelenina, picles. Tento recept je vitamínovo-enzýmová bomba a lukulské hody dohromady. „Pikle kujem“ dobrých 30 rokov a nikdy nesklamali. Suroviny v danom recepte sú pre 3 člennú rodinu, objem nádoby cca 5-litrový sklenený pohár alebo kameninová nádoba na kvasenie.

  • Čínska kapusta             2 ks
  • Mrkva                           8 ks
  • Petržlen                         1 ks
  • Zeler                             ¼ ks
  • Biela guľatá reďkovka  2 ks
  • Kaleráb                         2 ks
  • Cibuľa                           2 ks
  • Zelené jablko                1 ks
  • Koreniny – čierne a nové korenie, rasca, bobkový list a soľ – podľa Vlastu Buriana: „přiměřeně“

Postup

Zeleninu očistíte, umyjete, nastrúhate a spolu s koreninami a soľou premiešate. Necháte ju 1 hodinku len tak leňošiť. Za ten čas skrehne a pustí šťavu. Potom ju natlačíte do nádoby tak, aby jej povrch ostal ponorený. Nakoniec zeleninu v pohári zaťažíte napríklad kameňom a odložíte na hlbokú tácku. Obvykle už do 24 hodín sa spustí búrlivá kvasná reakcia, pri ktorej má šťava tendenciu zutekať z pohára (tácka to istí). Proces kvasenia nasledujúce dni pokračuje ďalej, ale v pokojnejšej podobe. Na 5. – 7. deň sú „ukuté pikle“ hotové. Zmes potom vyberte, preložte do menších nádob a uskladnite do chladničky, tým sa kvasný proces ukončí a vy máte do zásoby vynikajúci šalát. Dobrú chuť a na zdravie!

Resumé

Konajte v týchto návodoch podľa svojich možností, schopností, chuti a hlavne ostaňte pri rozume.

P.S. Milí čitatelia, zdar pri jarných kúrach a zdarný únik od jarnej únavy vám želá Lenka Sapárová

A čo by na to povedal Mark Twain? Ako zvyčajne, mal by po ruke pikantnú odpoveď.

„Dajte si pozor na knihy o zdraví. Mohli by ste zomrieť na tlačovú chybu.“

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať