fbpx
ja som počas korony pribrala

Viete, kto je na vine, keď priberáte?  Kortizol!

Neviem, ako vy, ale ja som počas korony pribrala.

Ja viem, pozriete sa na fotku  a poviete si, že to nie je vidno. Nuž, my ženy sme šikovné a vieme, ako tie naše kilá schovať.

Tak aj tieto moje obľúbené šaty – mimochodom, kúpené len teraz v marci v Buenos Aires – schovajú moje „korona“ bruško. Aj keď…také malé bruško som mala vždy.

I keď ma PánBožko obdaril modelkovskými 185 centimetrami,  rýchle vyhúknutie – v šestnástich som sa vytiahla za necelý rok o 13 centimetrov – prinieslo so sebou aj negatíva v podobe skoliózy a lordózy. A tak som mala vždy bruško ako taký lavórik – bohužiaľ, obrátený….

Po dvoch tehotenstvách sa nezmenila ani moja váha ani moje bruško.

Zväčšilo sa trošku až po päťdesiatke, keď logicky s menopauzou prichádzali hormonálne zmeny aj v mojom organizme. Ale nebolo to nič hrozné, stále som sa zmestila do vecí spred desiatich rokov a aj keď som vymenila bikiny za celé plavky, nemala som problém pozrieť sa do zrkadla. Teraz po korone je to priam hrôza!

Dlho som špekulovala nad tým, že čím to je.

Áno, jasne, počas lockdownu v Londýne som mala menej pohybu, ale posledný mesiac plávam hodinu denne a nič – bruško je stále tu. Stravovacie návyky som takisto nezmenila, hádam už posledných dvadsať rokov sa stravujem rovnako a relatívne zdravo. Na raňajky kávu a jogurt, na desiatu banán alebo müsli tyčinka, na obed polievka alebo šalát alebo suchár s avokádom, na olovrant ovocie, na večeru šalát a mäso alebo rybu, raz za čas cestoviny.

Pijem veľa vody, denne aj 1,5 litra, okrem toho ovocný džús, mätový čaj, občas pohár červeného vína.

Prakticky nejem chlieb a kým mnohé z vás snívajú o krémeši či veterníku, mňa tieto nechávajú absolútne chladnou a razím teóriu, že najlepší zákusok je kus klobásy – nemám totižto rada sladké, nejem koláče, zákusky, nesladím kávu ani čaj, výnimočne si dám kúsok horkej čokolády.

Až keď som sa minulý týždeň dostala k článku českého blogera  Martina Zigmunda, tak mi došlo, v čom je pes zakopaný.

Dozvedela som sa tam, že za mnohé zmeny v našom organizme môžu tzv. stresové hormóny. Samozrejme, o tom, že sa v strese priberá, sa vie už dávno, nie je to nič nové, dotyčný však v blogu hovoril o tom, že práve ten v nadpise spomenutý „kortizol“ mení v našom tele metabolizmus cukrov.

A tak, aj keď ja cukor de facto vôbec nejem, rastie mi bruško, lebo som v strese a moje telo si s tým jednoducho nevie poradiť bez následkov. A tými následkami môžu byť nielen priberanie na váhe, ale aj oslabenie imunitného systému či zmena koncentrácie. Vnímate aj vy, že máte problém sústrediť sa na viacej ako na jednu vec?

Lebo ja hej a na tak ospevovaný „multitasking“,  kedy som dokázala naraz variť večeru, plniť práčku, sledovať deti pri písaní domácich úloh a ešte aj rozmýšľať, čo budem na druhý deň v škole učiť,  môžem už naozaj len spomínať…

Dotyčný bloger mi doslova hovoril z duše.

Rozoberal, ako sa ľudia, ktorí sa ocitnú zoči-voči nejakému životnému problému, snažia zvládnuť ho inštinktívne, bez toho, aby mali k dispozícii nejaké mechanizmy, ako to urobiť.  Vedia len, že sa cítia ohrození, že sú v akomsi šoku, ale v snahe sa z neho dostať  spúšťajú  práve masívnu produkciu stresových hormónov, ktoré v podstate len na to čakajú, aby sa mohli na dotyčných vrhnúť – s kortizolom na čele…

Korona kríza ako taká bola a relatívne ešte aj stále je istým druhom stresu.

Väčšinu ľudí ovládol strach, pocit ohrozenia, niečo, čo sme predtým nepociťovali a teraz to bolo priam hmatateľné. U mňa to bolo trochu iné, ja som sa dostala do toho spomínaného šoku už takto pred rokom, keď mi zomrel manžel. Úporne som bojovala so žiaľom a samotou a snažila sa to všetko zvládnuť, neuvedomiac si, že svojím spôsobom otváram dvere dokorán práve stresovým hormónom.

Potom  prišla korona kríza a situácia sa ešte zhoršila a teraz to vyzerá, že práve kortizol si na mne naozaj zgustol. Čo už, vďaka tomu blogu aspoň  viem, prečo mi narástlo bruško a že sa nemám stresovať ešte aj nejakou diétou.

A čo vy?  Stalo sa vám niečo podobné?

Soňa Bulbeck

Autorka je spisovateľka a blogerka

Ako sa zbaviť stresu z nadváhy, vyladiť telo aj myseľ? Pridajte sa k nám už v septembri… Máme posledných 6 miest k dispozícii

Víkendový Reštart tela a mysle september 2020

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová