Istota zamestnania? Istotu nemá nikdy nikto a nikde. Nespolieham sa na štát, iba a výhradne na seba…

Istota zamestnaniaIstota zamestnania? Ako matka – samoživiteľka sa musím obracať, ale nezúfam. 

Anita pred pár rokmi stála na rázcestí. Opustila svoje posledné zamestnanie v Divadle Nová scéna, kde pôsobila ako vedúca obchodného oddelenia. Prvýkrát po 20 rokoch sa ocitla na úrade práce a onedlho otehotnela. V tom čase ani len netušila, že na výchovu dcéry bude sama, ale aj tak sa nevzdala sna o podnikaní, aj keď nevedela, že ideme do doby plnej neistôt. Dnes inšpiruje aj ďalších a možno bude tento rozhovor inšpiráciou aj pre vás…

Anita, my sa poznáme zo spoluprác v rádiu, kde ste pôsobili ešte pred prácou v divadle. Ako a prečo ste sa rozhodli opustiť istotu zamestnania a pustiť sa do podnikania?

Po tom, ako som odišla z posledného zamestnania, som naozaj nevedela, čo budem robiť. Bola som zúfalá a nešťastná, lebo sa mi znovu a znovu stávala cyklicky tá istá vec – keď už nemohli čerpať moje vedomosti a využili všetko, čo viem, tak som musela po niekoľkých odpracovaných rokoch odísť a začať vždy odznova. Záhadne sa to vždy udialo po 5 odpracovaných rokoch. Takže ak hovoríme o istote zamestnania, povedala by som iba jednu vec: istotu nemá nikdy nikto a nikde, pre mňa osobne zamestnanie nie je istotou.

Ten hlavný dôvod, prečo podnikanie, bol ten, že som matka malého 5-ročného dievčatka a zamestnať sa na Slovensku je viac-menej nemožné. Alebo ak áno, tak môj život by bol neustále niekam utekať a naháňať sa a bojovať s časom, ako to vidím u mnohých mamičiek okolo mňa. Vybrala som si ťažšiu cestu, to je pravda, ale táto cesta dáva človeku slobodu, ktorú potrebujete, keď máte malé dieťa.

Sama vychovávate dcéru. Aký je život matky – samoživiteľky na Slovensku?

Áno, vychovávam dcéru sama, ale nebolo to tak od začiatku. Keď mala moja dcéra 2 roky, rozhodla som sa, že to ďalej už nejde a naše cesty s mojím partnerom sa rozišli. Bolo to moje najťažšie rozhodnutie, ktoré som dovtedy vo svojom živote musela spraviť. Trvalo to takmer rok, kým prišlo definitívne rozhodnutie, ale dnes môžem povedať, že som sa rozhodla správne. Matka ako ja, ktorá sa rozhodne svoje dieťa vychovávať sama, to na Slovensku nemá ľahké, ale keby som bola v akomkoľvek inom štáte, tak by to tiež ľahké nebolo. Je to vždy na nás, ako sa k tomu postavíme.

Istota zamestnania

Našťastie, mám svojich rodičov, ktorých môžem kedykoľvek požiadať o pomoc ohľadne postráženia mojej malej princeznej, či už potrebujem spraviť online stretnutie, alebo odcestovať aj na pár dní do zahraničia. Neviem si ani predstaviť, ako by som to riešila bez nich, ale určite viem, že by som aj vtedy našla riešenie. Zatiaľ však nad tým nemusím rozmýšľať.

Máme za sebou 3 roky korony a teraz aj vojnu vedľa nás. Tiež energetickú krízu. Ovplyvňuje to vaše podnikanie? Pomáha vám štát?

Počas korony som pracovala v odvetví, ktoré viac-menej prekvitalo, a nepociťovala som takmer nijaké obmedzenia kvôli korone. V podstate len tie malé, keď tovar meškal 2 – 3 dni, alebo bolo problematické prejsť z okresu do okresu a podobne, ale viac nič. Keďže som začala znovu pracovať, keď mala moja dcéra 1,5 roka, a do toho času som bola na materskej, tak som nemala problém ani s tým, že pracujem z domu, lebo na to, že som doma, som bola zvyknutá. Takto to bolo počas celej doby korony, ale na začiatku roka 2022 som sa rozhodla zmeniť svoj život od základov.

Zmenila som odvetvie, odcestovala som do kolumbijskej Bogoty na 10 dní, aby som sa tam naučila nové veci a zmenila si život. V tom čase vypukla aj vojna a ja som znovu musela spraviť ťažké rozhodnutie, odísť tisícky km od svojej dcéry, nechať ju tu, kde je vojna za rohom, a keď sa niečo stane, tak jej nebudem nablízku. Odchádzala som prvýkrát od svojej dcéry, nikdy sme tak dlho neboli od seba, bolo to ale nutné, aby som mohla spraviť v živote všetky zmeny, ustáť boj sama so sebou, aby som sa dostala tam, kde som dnes.

Počas roka 2022 sa dialo veľa vecí, však sa o ňom hovorilo aj ako o roku zmien, no a energetická kríza je jednou z nich. Ako to vnímam ja?

Každú zmenu môžeme vnímať aj pozitívne, aj negatívne, zase je to len o tom, ako sme nastavení. Keďže moja práca nie je hranicami obmedzená, tak v rámci zahraničných kontaktov viem, že sa to nedeje iba u nás, ale všade okolo. Môžem povedať iba toľko, že ja osobne zmeniť a ovplyvniť tieto veci nedokážem, ale dokážem ovplyvniť to, ako sa k tomu postavím a ako to začnem riešiť, aby sme sa naďalej mali dobre. V mojom ponímaní je to cesta, že budem pracovať intenzívnejšie a ešte efektívnejšie.

K otázke ohľadne štátu by som mala niekoľko odpovedí, no poviem iba tú najdôležitejšiu, nespolieham sa na štát, iba a výhradne na seba. Prečo to tak je, má tiež svoj dôvod. Keď som otehotnela a bola som prvýkrát v živote na úrade práce, tak som sa zrazu dozvedela, že po viac ako 20 odpracovaných rokoch nemám nárok na materskú. Áno, aj toto sa vám môže stať, ostanete s otvorenými ústami a nič nemôžete spraviť. Takže k štátu asi toľko, v tom čase som sa na štát prestala spoliehať definitívne.

Keď sa pýtam na podnikanie, čomu presne sa venujete a prečo práve tejto oblasti?

Celý jeden rok som sa učila obchodovať FOREX-ové obchody, ktoré ma vždy fascinovali, a dnes už môžem povedať, že som v tom celkom dobrá. Čaká ma ešte veľa učenia, ale moja hlavná činnosť sa zameriava na network marketing v odvetví predaja produktov. Sú to produkty, ktoré aj mne osobne pomohli. Som človek, ktorého zdravotný stav viackrát dostal do nemocnice. Počas toho, ako som bojovala so svojimi bolesťami a ťažkosťami, ktoré mi neraz ani nedovolili postaviť sa na nohy, som musela nájsť riešenie. Aby som dnes mohla sadnúť hoci aj na bicykel a ísť sa s dcérou bicyklovať, alebo ísť len na prechádzku, čo pre mňa bolo v tom čase nepredstaviteľné.

Riešenie som našla alebo si riešenie našlo mňa.  Po určitom čase, keď sa moje zdravie zlepšovalo, som sa rozhodla, že to, čo pomohlo mne, chcem posúvať ďalej a venovať sa plne odvetviu krásy a zdravia, hoci moje zameranie je skôr na zdravie. Dnes je moje zdravie aj vďaka produktom, ktoré som našla, v stave, o ktorom som pred 2 rokmi iba snívala. Produkty pomohli aj mojej dcére, ktorej po korone zistili poruchu imunitného systému.

Čo je vo vašej práci pre vás hnacím motorom?

Našťastie, mám povahu, ktorá nedokáže nič nerobiť, a tým pádom už základ mám, ale motorom sú aj samotní ľudia, ktorým rada pomáham (kto ma pozná odmalička, tak to o mne vie). Vyriešiť zdravotný problém alebo podať inú pomocnú ruku, to som proste ja. No hlavným motorom sú dva ďalšie projekty, ktoré mám na svojej nástenke, a jeden priamo súvisí aj s mojou dcérou.

Je to MLM?

Ako som už spomínala, tak je to MLM alebo network marketing. Nie je to ľahké odvetvie, ktoré ľudia stále vnímajú ako podvod, no, bohužiaľ, aj toto odvetvie bojuje s podvodníkmi ako každé iné. Dnes ľudia chcú zarobiť peniaze rýchlo a bez akejkoľvek práce, ale zlá správa je, že takéto niečo neexistuje. Pracovať sa musí všade, či už podnikáte, alebo ste zamestnancami. Toto odvetvie je čoraz rozšírenejšie. V zahraničí sa tento typ marketingu učí už aj na vysokých školách, pretože má svoje pravidlá.

Slovensko je ešte stále veľmi konzervatívna krajina. A to je hlavný dôvod, prečo ľudia nové veci odsudzujú hneď. Bez toho, aby si preštudovali a zistili fakty a informácie ohľadne MLM.

Súčasťou produktového radu sú aj kolagény. Tie dnes na ľudí vyskakujú z každého rohu. Kto neberie kolagén, akoby ani nežil.  Dá sa v tom vôbec zorientovať?

Hlavne a v prvom rade dávam ľuďom informáciu o tom, ako sa vo svete kolagénu majú orientovať, ako si vybrať z toho množstva, ktoré máme aktuálne na trhu, aby neprišli o svoje peniaze. Proste fakty, ktoré musia vedieť, lebo dnes je to obrovský biznis a každý na ňom chce zarobiť. Po tom, ako si vypočujú informáciu online cez YouTube video (https://youtu.be/iisIuQvsT0Y), tak sa musia sami rozhodnúť, či si chcú produkt zaobstarať cez moje služby, alebo si budú hľadať iné možnosti. Dôležité pre mňa je, že vedia, ako sa v tej veľkej ponuke orientovať.

Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí dnes stoja na rázcestí? V práci vyhoreli, radi by začali niečo svoje, ale neveria si?

Veľakrát som stála na rázcestí a väčšinou som si vyberala tú ľahšiu cestu – ako každý z nás. Odkedy si ale vyberám vždy tú ťažšiu cestu, posúvam sa dopredu a nestojím na jednom mieste. Ako sa to dá? Ide to iba jediným spôsobom, začať si veriť a prestať sa báť vecí, ktoré sa nikdy nemusia stať. Prestať vnímať okolie a riadiť sa výhradne iba podľa seba. Počúvať a učiť sa od ľudí, ktorí vo svojom živote už dosiahli, čo chceli, a majú výsledky.

Veľmi dôležité je aj to, aby si človek na tejto ceste vyžiadal pomoc, lebo nikto z nás to nezvládne sám. Každý potrebuje pomocnú ruku. Zmena, po ktorej túžime, nie je niečo, čo sa stane zo dňa na deň, či ide o prácu, alebo o čokoľvek iné. Treba sa rozhodnúť, byť trpezlivý a výsledky sa dostavia.

Pripravila: Martina Valachová

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať