Cvrknutím to začína a únikom moču pokračuje. Kedy ešte nie je neskoro na prevenciu inkontinencie?

Cvrknutím to začína a únikom moču pokračuje. Čo s tým?

Inkontinenciou trpí na Slovensku až 20 % dospelých ľudí. Ako sa jej vyhnúť? A ako vlastne vzniká? Zaujímavé fakty o inkontinencii sme zisťovali u urologičky MUDr. Nikolety Ledererovej, s ktorou sme nedávno robili video rozhovor.

Kedy ešte nie je neskoro?

MUDr. Ledererová potvrdila, že vo veľkom počte prípadov sa dá inkontinencii vyhnúť. „Keď príde do ambulancie človek a spýtam sa ho, či cvičí cviky na posilnenie panvového dna, často počujem, že sa „snaží“. Vtedy mi je jasné, že necvičí.“ Hovorí MUDr. Nikoleta Ledererová. Cvikmi sa dá zabrániť inkontinencii preventívne alebo vo včasných štádiách choroby.

Potvrdzujú to aj skúsenosti našej 74 ročnej YouTube diváčky, pani Ľudmily, ktorá napísala:

„Proti inkontinencii úspešne bojujem cvikmi. Počas dňa veľmi intenzívne zaťahujem zvierače. Aspoň 10-krát za sebou. Spomeniem si na to hlavne pri močení. Pomohlo to aj mojej 82 ročnej susedke, ktorú inkontinencia trápila.“

U žien záleží aj na počte pôrodov a veľkosti bábätka

Nie vždy sa dá zabrániť inkontinencii jednoduchým cvikom. Platí pravidlo, že čím viac pôrodov má žena za sebou a čím väčšie bábätko bolo, tým je vyššia pravdepodobnosť vzniku inkontinencie. Riziko sa zvyšuje už pri pôrodnej hmotnosti bábätka 3300g. Pri pôrode totiž dochádza k porušeniu panvových orgánov a závesných aparátov, ktoré ak nefungujú správne, spôsobujú únik moču.

Závažia, online hra alebo cviky?

Našťastie, vývoj napreduje a dnes už existujú rôzne produkty, ktoré môžu pomôcť posilniť panvové dno. Napríklad aj závažia, ktoré sa dajú vsunúť do pošvy alebo dokonca počítačová hra, v ktorej si pomôcky na posilnenie panvového dna zavediete priamo do pošvy a prepojíte s online hrou. Na začiatok odporúčame jednoduché cviky: skúste Kegelové cviky, alebo si skúste zastaviť moč priamo pri močení.

Inkontinencia je nepríjemná - ako sa inkontinencii vyhnúťHormonálne zmeny u žien v prechode

U žien v prechode dochádza k zníženiu produkcie estrogénu s tele, čo vyvoláva hormonálnu nerovnováhu, ktorá pôsobí aj na kvalitu tkanív. Preto majú ženy v prechode problém s rednutím kostí a taktiež s oslabovaním tkanív panvového dna. Oslabené panvové dno a svaly okolo močovej rúry nedokážu udržať moč a tak dochádza k inkontinencii. Našťastie sa dá tento problém riešiť lokálnou hormonálnou liečbou, pri ktorej sa do pošvy lokálne aplikujú hormóny, ktoré sa vstrebávajú cez sliznicu a zlepšujú jej funkčnosť.

Prevencia je základ

Inkontinenciou trpia aj muži. U nich to môže začať tzv. „postmikčným driblingom“. Prejavuje sa to tak, že po močení odfrnknú ešte cca 4 kvapky moču. Inkontinencia u mužov je síce menej častá, ale aj tu platí, že takmer každý desiaty dospelý muž nad 65 rokov na inkontinenciu trpí. Preto je potrebné venovať prevencii dostatočnú pozornosť. Rovnako tak aj vyšetreniam a preventívnym prehliadkam, vďaka ktorým sa muži môžu vyhnúť rozvinutiu rakoviny prostaty. Viete, že preventívne vyšetrenie prostaty sa robí už od 40-ky? Navyše, poisťovne prišli na spôsob, ako mužov dostať do ambulancie: ak neabsolvujú preventívku, tak im nepreplatia dentálnu hygienu.

Nadváha a obezita môžu spustiť inkontinenciu

Nadváha je problémom dnešnej doby. Ľudia sa málo hýbu, vedú sedavý život, pri ktorom oslabujú svaly brucha a panvového dna. Zároveň veľká váha tukového tkaniva tlačí na orgány v brušnej dutine, teda aj na močový mechúr.

U obéznych ľudí dochádza k takzvanej stresovej inkontinencii. Nemyslíme tým však psychický stres, s ktorým sa stretávame každodenne. V tomto prípade je myslený stres, ktorý vyvolávame tlakom na orgány v brušnej dutine pri kýchaní, kašľaní alebo skákaní. Takýto tlak pôsobí na panvu a kompenzačné mechanizmy nestíhajú tento tlak kompenzovať a dochádza k úniku moču.

Dobrou správou však je, že ak schudnete 8 kg z vašej váhy, je vysoká pravdepodobnosť, že s nadbytočnými kilogramami odíde aj vaša inkontinencia.

Ako žiť s inkontinenciou?

Ak sa u vás už objavila, nie je jednoduché si na tento problém zvyknúť. Aby ste sa počas dňa cítili komfortne, určite je dobré siahnuť po inkontinenčných produktoch, ktoré sú voľne predajné v lekárňach a drogériách. Odporúčame najprv požiadať o vzorku inkontinenčných vložiek zdarma, aby ste vedeli, aká veľkosť a absorpcia vám vyhovujú. Tieto výrobky sú vytvárané tak, aby dokázali udržať väčší objem moču a zabránili zápachu. Klasické dámske vložky v tomto prípade nie sú úplne účinné.

Celý rozhovor na tému inkontinencie si môžete pozrieť priamo tu: 

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať