Ak nemáte doma šijací stroj, ušite si rúško ručne. Najväčšou dilemou ale je, ako ho správne dezinfikovať.
Návod od Nela Sullens:
Chceme chrániť seba aj ostatných. Takéto rúška som ušila a chcem sa podeliť ako na to.
Prešla som veľa návodov, ale aj tak som sa nevedela rozhodnúť, aké rúško ušiť. A keďže nemám ani šijací stroj, tak som sa trochu natrápila, kým som ho ušila a sedelo ako treba.
Preto som nahrala krátky VIDEO návod ako si ušiť bavlnené rúško doma. A tiež aj návod, ako ho správne vydezinfikovať. Pretože iba správne vydezinfikované rúško vás chráni.
Či už máte látku (mne sa podarilo kúpiť) alebo použijete bavlnenú plachtu, utierku (tú nedávajte dvojmo, je dosť hrubá) alebo tričko.
Je tu totiž dilema. Sedieť doma zatvorení a vyhnúť sa akémukoľvek kontaktu s vonkajším svetom, alebo chodiť von na čerstvý vzduch, kde je šanca, že sa nakazíme?
Keďže k zdravej imunite patrí čerstvý vzduch, príroda a pohyb, ak naozaj dodržíme zásady ako sa ochrániť (ak nemáme žiadne symptómy a nie sme v karanténe, či podozriví z nákazy), tak na vzduch by sme ísť mali.
Dodržať:
- Kvalitné či už kúpené alebo vyrobené rúška (ochrana tváre).
- Ísť na miesta kde nikto nie je (najlepšie do prírody).
- Pri náhodnom strete s okoloidúcimi, dodržať odstup min 2 m.
- Používať rukavice.
- Naučiť sa správnu a bezpečnú manipuláciu a dezinfekciu nie len rúšok, ale aj oblečenia a obuvi.Lebo to že mám rúško a stále si ho skladám a zakladám, chytám ho a všetko naokolo potenciálne kontaminovanými rukami, ma naozaj neochráni od prenosu a nákazy vírusom. Skôr naopak. Potom je lepšie zostať DOMA
Mohlo by vás zaujímať…
Stres, panika, beznádej. Asi takto by som definovala situáciu, v ktorej sa nachádzame. Ľudia, najmä po informácii, že koronavírusom môže byť nakazených minimálne 10 %, ale aj 40 % ľudí na Slovensku, kolabujú. Psychicky.
Tu je rozhovor s Martinom Milerom. Možno príde vhod.