Hrady a zámky na Slovensku očami Hanky Repkovej

Hrady a zámky na Slovensku očami Hanky Repkovej

Hanka miluje hory a zároveň ju fascinujú staré hrady, zámky a zrúcaniny. Navyše, veľmi rada fotografuje. Tieto svoje vášne spojila a už niekoľko rokov mapuje históriu objektívom fotoaparátu. Napriek tomu, že má len 33 rokov, je vernou čitateľkou nášho magazínu. Sme radi, že toto asi nebude posledný rozhovor. Nech sa páči, zoznámte sa.

Hanka, kedy ste sa začali zaujímať o krásu našich hradov a zámkov?

Spočiatku som cestovala najmä po zahraničí. Fascinovali ma mestá ako Rím, Vatikán alebo nádherné Toskánsko. Všade som fotila pamiatky a neuvedomila som si, a vlastne ani netušila, že aj na Slovensku je toľko krásnych miest. Môj prvý objekt bol hrad v Uhrovci a postupne ma dostalo celé  Slovensko. Naozaj som  spočiatku neverila, že je tu toľko úžasných pamiatok. Spísala som si zoznam a začala pomaly odškrtávať.

Robím to už rok a pol, možno už dva roky. Okrem krásy pamiatok objavujem aj ľudí. Milo ma prekvapilo, akí sú na Slovensku príjemní ľudia, ako a vedia pomôcť, keď treba.

Hrady a zámky na Slovensku očami Hanky Repkovej
Hrady a zámky na Slovensku očami Hanky Repkovej

Čo všetko máte už pochodené a nafotené?

Zo zahraničných destinácií som navštívila Rakúsko,Švajčiarsko,Rím Vatikán, Benátky a a ešte veľa miest. Odkedy dokumentujem slovenské ciele, mám odfotenú asi štvrtinu krajiny. A čo ma naviac dostalo? Určite napríklad Špania dolina, tam sa oplatí vidieť kostolík, Banská Štiavnica, Bojnice … Môj zoznam je plný miest, kam sa plánujem vybrať. Najbližšie to budú Rajecké
Teplice a Vysoké Tatry, Topoľčiansky zámok a kopec iných miest.Študovali ste fotografiu? Alebo je to iba vaša vášeň?

Nemám žiadnu školu, kde by ma učili fotiť alebo čokoľvek príbuzné. Fotografovať som začala sama, najskôr iba mobilom. Popravde, bolo to príšerné. Po čase som si kúpila zoom fotoaparát a postupne som sa učila, moje výtvory sa začali zlepšovať. Dnes fotím na zrkadlovku. Všetko som fotila sama, bez školy a odborného dohľadu. Raz mi iba  kamarát poradil objektív a ukázal, ako ostriť. Všetko ostatné som sa učila na vlastných chybách.

Postupne som naberala cit pre fotenie. Nadarmo sa nehovorí, že kto nemá pre niečo cit, tak to bude o ničom. Ochrannú ruku nado mnou drží môj brat,  je mi oporou. Bez neho by som to už dávno zavesila batoh s foťákom na klinec.

Cestovanie je náročný koníček, najmä finančne…

Na cestách si nekupujem žiadne blbosti, ale utrácam peniaze za výlety. Fotenie a cestovanie je moja vášeň. Niektorí moji rovesníci majú pochodené bary a koncerty, ja chodím po svete. Kde sa dá nazbierať viac skúseností? Neláka ma more a vylihovanie, mám rada pohyb a históriu. Chcem stále na sebe pracovať a zlepšovať sa.

Predtým než sa vyberiete na nové miesto, zvyknete si naštudovať historické fakty?

Iba základné informácie.  Niekdy si vopred dohodnem, aby mi sprístupnili hrad ešte pred oficiálnymi návštevnými hodinami. S radosťou musím skonštatovať, že sa našlo veľa milých ľudí ktorí mi vyšli v ústrety a umožnili mi fotografovať bez davu návštevníkov.

Ktorý z hradov vás najviac fascinoval?

Predsa ten náš Oravský a Bojnický! Veď nie jeden cestovateľ sa o nich vyjadril, že sú to skvosty Slovenska. Ostatné hrady a zrúcaniny sú tiež veľmi pekné ale tieto dva bodujú najviac.

Foto: archív Hany Repkovej

Mohlo by vás zaujímať