Hotel pre psov Malacky radí: Máte šteniatko? Tieto návody Vám ušetria veľké množstvo trápenia v budúcnosti.

Hotel pre psov radí: Máte šteniatko? 10 rád,  ktoré Vám ušetria veľké množstvo trápenia v budúcnosti.

V našom psom hoteli sme sa stretli s nespočetným množstvom zdravých aj nezdravých návykov psíkov aj ich majiteľov. Keďže u nás trávime čas so psíkmi ako jedna veľká rodina a sme s nimi počas celého dňa, psíky sa u nás chovajú ako doma. Preto vidíme, akú obrovskú radosť musia majiteľom prinášať, ale aj to aké obrovské problémy im vedia narobiť. Náš hotel pre psov  sa venuje aj osvete. Rozhodli sme sa dať dokopy zopár základných rád, aby ste sa s tým vy nemuseli nikdy trápiť.

  1. Nenechávajte psíkovi prístup jedlu po celý deň.

Až príliš často sa stretávame s tým, že psíkovi je nasypaná kŕmna dávka na celý deň a pes si má zjesť, koľko mu chutí. Ešte horšia varianta je, keď sa mu miska doplní vždy keď je prázdna. Toto môže po čase viesť k nechutenstvu a naozaj vážnym zdravotným problémom. V opačnom prípade, kedy je pes šrotovník, zase k nadváhe, pri ktorej trpia kĺby. Častejšie sa však stretávame s nechutenstvom a majiteľ sa nám sťažuje, že mu pes prestáva jesť. Keď kŕmite, dajte psíkovi jedlo, a čo nespapá do 15 minút vezmite preč. Keďže šteniatka papajú častejšie, dostane ďalšiu dávku už o pár hodín. Toto sa dá aplikovať aj na dospelých psov a už po pár dňoch sa psík rozje. Môžete mu zo začiatku dopomôcť kŕmením z ruky. A keď sme pri jedle, nikdy nekŕmte priamo od stola, začnete to robiť a už Vás nikdy nenechá najesť.

Hotel pre psov

  1. Hotel pre psov? Zoznamujte psíka s rôznymi prostrediami

Ukážte mu toho čo najviac sa dá. Vezmite ho do výťahu. Vozte ho autom pri rôznych príležitostiach. Nech nemá cestu autom spojenú len s cestou veterinárovi. Navštevujte rôzne parky, lesy a jazerá. Meňte trasy ulíc kde ho venčíte. Vezmite ho do nákupného strediska, ukážte mu eskalátor. Nech sa takýchto vecí nebojí a nech ich pozná, keď bude raz treba.

  1. Dotýkajte sa pacičiek a ušiek.

Jemne hladkajte, prípadne šteniatku pár minút packu držte, keď spolu v kľude a pohode odpočívate. Má ich 4, tak to môžete striedať. Ušká takisto, ten dotyk by mal byť príjemný a robený s láskou. Nemusíte to robiť často, stačí občas, keď si na to raz za týždeň spomeniete. Cieľom je aby to pre psíka bolo „normálne“. Zúročí sa Vám to v budúcnosti, keď budete chcieť čistiť ušká, strihať pazúriky, alebo mu Vy alebo veterinár prezrieť labku v prípade podozrenia z úrazu.

  1. Pozor na separačnú úzkosť

Ak neviete čo je to separačná úzkosť, ste šťastný človek.  Je to stav, kedy vyvádza ako šialený, šteká, zavíja, škrabe na dvere – a to vždy, keď je sám. Napríklad odídete z bytu a začne sa rodeo, ktoré neskončí, až kým sa nevrátite. Neverili by ste, koľkí ľudia sa takto musia trápiť. Po zavedení home office je separačná úzkosť na vzostupe, lebo psíkovia si zvykli byť s majiteľom 24/7. Preto aj keď pracujete z domu, nechajte psíka občas samého. Niekedy na pár minút, niekedy na 3 hodiny, striedajte to, rôzne časové obdobia, rôzne časti dňa. Nechajte ho občas vo vedľajšej miestnosti aj keď ste doma. Niektoré psíky so separačnou úzkosťou napríklad vedia vydržať čas kedy ste v práci, lebo si na to zvyknú, ako na pravidlo. Ale už ako sa vrátite domov a večer by ste chceli niekam ísť, vtedy vyvádzajú. Preto aj večer po práci, netrávte so šteniatkom každú minútu a nechajte ho občas samého aj večer.

  1. Vyhnite sa vítaniu vo veľkom štýle

Toto je ďalšia vec, ktorá podporuje vznik separačnej úzkosti. Keď sa vrátite po 8 hodinách odlúčenia a vždy od prvého momentu, čo vojdete do dverí, sa radostne zvítate so psíkom. Môže si to vysvetliť aj tak, že ste doteraz veľmi trpeli (alebo on) a až keď ste spolu má život opäť zmysel. Je lepšie prísť domov, zložiť si v kľude veci a až potom sa začať s láskou a pokojom venovať psíkovi. Teraz nechceme aby ste boli ako roboti, a ignorovali Vášho psíka keď sa teší, iba sa tu snažíme predísť vážnemu stavu separačnej úzkosti, preto sa niekedy tešte s ním a niekedy sa zložte, urobte si kávu a potom sa začnite so psíkom hrať. Striedajte to.

  1. Pozor na skákanie

Skákanie na človeka treba odúčať od ranného veku. Špeciálne u väčších psov je to otázka Vášho zdravia. Asi Vám to nevadí, keď na Vás skáče 10 kg šteňa, no keď ho to neodučíte teraz, tak o rok na Vás od radosti vyskočí v plnej sile 40 kg živej váhy. Už sme mali v hoteli psíka, ktorého majiteľ potreboval naše služby práve preto, že skončil v nemocnici, lebo ho jeho pes zhodil od radosti.

  1. Psíka netrestajte

Nehovoríme o rýchlej a správnej korekcii. Ak sa jedná o nežiaduce správanie je na mieste ho rýchlo zastaviť, či už povelom, cuknutím vodítka, frčkou a podobne. Aj mama vlčica cvakne nevhodne správajúce sa šteňa. Ale urobí to v momente, keď sa to deje, a nie hodinu potom. Tu rozprávame o treste, keď objavíte roztrhanú sedačku, zničené topánky, alebo mláčku uprostred koberca. Pes si nemá ako spojiť túto udalosť, ktorá je preňho prirodzená a urobil ju tak dávno (napríklad pred 10 minútami) s tým, že ste rozčúlený teraz.

Čo sa týka tej mláčky, tu nikdy netrestajte, ani keď psa pristihnete pri čine. Pes si môže totiž vydedukovať že je nesprávne močiť kdekoľvek a potom bude pred Vami držať a pustí to len vtedy, keď pri ňom nebudete. Pokiaľ vidíte, že psík robí potrebu tam kde nemá, veľmi rýchlo ho treba vyviezť/preniesť von, tam ho nechať dokončiť čo musí a pochváliť, aký je super, prípadne aj odmeniť mlskou. V byte k tomu môže dočasne slúžiť podložka na to určená. A zároveň chváliť na každej prechádzke, keď spraví potrebu vonku.

Hotel pre psov Malacky radí

  1. Doprajte mu prespávačku u priateľov.

Majú Vaši známi, rodina, priatelia radi Vášho psíka? Strčte im ho občas na varovanie len tak. Na pár hodín alebo na noc. Možno si aj oni radi šteniatko trocha užijú. Alebo im za to ponúknete nejakú protislužbu. Ide o to, nech sa už v rannom veku naučí byť všade ako doma, nech nemá stresy, keď spí inde než bežne, alebo keď je bez Vás. Toto sa vám extrémne vyplatí, keď  budete niekedy naozaj potrebovať stráženie. Či už chcete v budúcnosti využívať psí hotel, alebo Vám pomôže rodina, je skvelé, ak od malička psík občas prespí u niekoho iného.

  1. Socializujte: Zoznámte ho s čo najviac psíkmi

Keď naša fenka bola šteniatko, každého koho sme stretli na prechádzke sme sa snažili „zbaliť“, aby sa spolu trocha zahrali. Či to bol veľký pes, malý pes, starý pes, všetko jedno, chceli sme ju zoznámiť s čo najviac povahami. A vyplatilo sa to. Polovica ľudí vás pošle do kelu, ale druhá polovica sa teší, lebo chcú presne to isté čo vy. Niekedy si so psíkom nebudú voňať a jednoducho si pôjdete ďalej svojou cestou, a niekedy sa super pohrajú a obaja zabavia. Doprajte vášmu šteniatku kontakt so psíkmi, potrebuje to ku šťastiu a rozvoju.

Hotel pre psov Malacky radí: Máte šteniatko?

  1. Pár minút denne tréningu urobí obrovský rozdiel

Občas prídu majitelia, ktorí sú celkom nešťastní z chovania ich psíka, pomaly im ani na meno nepočúva. Väčšinou povedia, že keď bol malý, chodili s ním na tréning, ale nemalo to efekt. To ale takto nefunguje. Na tréningu Vás naučia povely, ako ich učiť a ako psíka odmeňovať. Ale ďalej je to na vás a dôležité je denne to opakovať a pridávať ďalšie. Dobrá správa je, že naozaj stačí len minútka denne, aby ste videli zásadný rozdiel. Napríklad pri kŕmení. Vezmite misku s jedlom do ruky, trénujte nejaký povel, ktorý sa práve učíte, keď ho urobí dobre, dajte mu z ruky trochu jedla.  Toto zopakujte 3 – 4 x. Keď ho urobí super dobre, pochváľte ho a dajte mu celé jedlo. Toto je mini krátka a jednoduchá verzia tréningu. Takto cvičiť minútku pri každom kŕmení urobí divy.

Pes je Váš parťák, Vaše zlatíčko, Váš ochranca a člen rodiny. Miluje vás nadovšetko a väčšinou mu stačí, že ste s ním a že má dostatok pohybu. No doprajte vášmu šteniatku občas aj čas osamote, aj s inými ľuďmi, nové podnety a zmeny prostredia a uvidíte, že vám z neho vyrastie super spokojný pes, adaptabilný na každú zmenu a situáciu.

Váš hotel pre psov Malacky – váš PESHOTEL

Pripravené v spolupráci s: www.peshotel.sk

Mohlo by vás zaujímať