fbpx

Horšia kondička v tele po 40ke? Berte to športovo

Horšia kondička v tele po 40ke? Berte to športovo

Pár šedín, menšia výdrž, drobné vrásky a o pár kíl viac na bokoch? Naše telo sa po 40-ke mení, nie je to však žiadna tragédia a dôvod na paniku. Viaceré životné situácie sa zdajú byť na prvý pohľad neriešiteľné a katastrofické, no pokiaľ to berieme s nadhľadom a športovo, dá sa všetko zvládať bez najmenších problémov a hlavne stresu.

Z medicínskeho hľadiska je proces starnutia badateľný prostredníctvom spomaleného metabolizmu. Od 40. roku života sa v našom tele obnovuje menej buniek, potrebujeme výrazne menej kalórií, vplyvom čoho môžu byť naše vrásky a obezita o niečo výraznejšie. Aj keď sa naše telo po 40-ke zmení, nemusí to znamenať, že sme „starí“. Práve naopak. So správnym fitness a výživovým programom môžeme proti procesu starnutia pôsobiť vedome a pomerne ľahko. Tak sa poďme  spoločne o tom presvedčiť.

Pohyb je najlepšia prevencia šedín a vrások

Šport napína pokožku, spevňuje svaly a znižuje stres. V zásade preto platí, že cvičenie alebo iný aktívny pohyb, je stále najlepšia prevencia šedín a vrások. A nakoľko ste vo veku 40 rokov biologicky aj fyzicky stále pomerne mladý človek, vo všeobecnosti môžete vykonávať akýkoľvek šport, ktorý vás baví. S vyšším vekom si treba možno dávať pozor na fakt, že s pribúdajúcimi rokmi  hustota kostí klesá a zvyšuje sa pravdepodobnosť ich zlomenia.

Aby ste preto boli spokojní a nijako ste si pri aktívnom životnom štýle neublížili, využívajte tiež športy, ktoré sú nenáročné na vaše kĺby. Ideálne je v tomto smere plávanie, pretože pohyb vo vode je jednoduchší a trénuje celé telo. Prípadne môžete využiť na cvičenie v domácom prostredí príjemne mäkké a kvalitné koberce, ktoré sa zároveň vo vašom interiéri postarajú o útulnú atmosféru.

Alebo vyskúšajte Nordic Walking, ktorý tiež posilňuje svaly a zlepšuje vytrvalosť, a preto si tento šport už našiel mnoho zástancov, ktorí si chcú jednoducho zacvičiť na čerstvom vzduchu.

Oddýchnite si a posilnite psychiku v závesnom kresle

Aj keď v 40-ke o starobe moc hovoriť nemôžeme, psychika sa v procese starnutia často podceňuje, a preto telo od 40-tky potrebuje nielen fyzický, ale aj psychický odpočinok. Aby ste boli v súlade so sebou samým, môžete sa zúčastniť hodiny thai chi alebo jogy.

Naučte sa tiež svoje vrásky milovať namiesto toho, aby ste s nimi bojovali drahými krémami alebo kozmetickými operáciami. Absolvujte denné relaxačné praktiky vrátane autogénneho tréningu, progresívnej svalovej relaxácie a meditácie, ktoré sa postarajú o upokojenie vnútorného konfliktu a úzkosti.

Nepotrebujete k tomu žiadneho psychológa, pretože na tento účel môžete využiť dnes veľmi moderné a obľúbené závesné kreslo. Doprajete si v ňom kolísanie, ktoré je upokojujúce, príjemné a relaxačné.

Húpanie dokáže jemne precvičiť aj svalovú silu a jemnú motoriku. Udržiavanie rovnováhy v závesnom kresle môže zlepšiť aj pevnosť jadra. Zároveň ide dokonalý bytový doplnok, s ktorým si užijete množstvo príjemných chvíľ.

Zamerajte sa na lepšie stravovanie

To najdôležitejšie na záver. Aby ste nemuseli bojovať s obezitou, na ktorej vytváranie má telo vo vyššom veku lepšie podmienky, skúste zmeniť svoj jedálniček. V tomto ohľade je obzvlášť dôležité jesť niekoľko menších jedál, ktoré udržia hladinu cukru v krvi konštantnú.

Uprednostňujte zeleninu, ovocie, orechy, obilniny, červené mäso a ryby namiesto rýchleho občerstvenia, čokolády a koláčov. Vymeňte sladené nápoje za bylinkové čaje a vodu, aby ste uspokojili každodenné potreby hydratácie. Nezabúdajte aj na fakt, že vašu pokožku tvorí z väčšej časti voda, preto by ste jej mali vypiť dva až tri litre denne, aby nemali veľké vrásky ani najmenšiu šancu.

Uvidíte, že s týmito jednoduchými radami sa budete aj po nejakom tom rôčku navyše cítiť skvele.

Zdroj obrázkov:

  1. Prostock-studio/Shutterstock.com
  2. Photographee.eu/Shutterstock.com

-Partnerská spolupráca –

Mohlo by vás zaujímať