V záujme vlastnej VIERY sa často šíria HOAXY v rôznych skupinách. Preverujme, kým niečo zdieľame…

V záujme VIERY sa často šíria hoaxy a nepravdivé informácie na sociálnych sieťach…

Ako odlíšiť pravdu od klamstva? A čo hoaxy? Možno sa to stáva aj vám, že dostávate do správ na sociálnych sieťach zaručené informácie. Mne sa to stáva bežne. Takto mi chodia desiatky správ denne a nemám kapacitu ich všetky sledovať. Stane sa však, že niektorá príde opakovane z viacerých zdrojov. Takto som si pustila aj video z Austrálie. Má viac ako 1,4 tisíc zdieľaní… A takto sa šíria hoaxy a nepravdivé informácie na sociálnych sieťach…

Zaručená správa, čo sa to tam deje.

Človek ostane v nemom úžase. Chlapík sedí v aute a rozpráva o násilnostiach, povinnom očkovaní už aj v školách, ale aj o tom, že v nemocniciach sú len zaočkovaní! A tak podobne. Keď som video dostala, preposlala som ho do našej messengerovej skupinky, kde sú ľudia rôznych profesií a zároveň žijú v rôznych častiach sveta. A aj v Austrálii.

Po pár minútach mi prišla informácia, ako to tam je.

Chcem sa s vami o ňu podeliť, pretože má viac rovín.

1) Určite nie sú v nemocnici len zaočkovaní. To je blbosť!

2) Lockdown v Sydney – áno, možnosť pohybu len v rozmedzí 5 km (a to od minulého týždňa, predtým to bolo 10 km), lebo to chcú všetko otvoriť do konca septembra.

3) Áno, minimálne počty nakazených, lebo boli od marca 2019 ako krajina hermeticky uzavretí.

Ale… OČKOVANIE je tam skutočne DOBROVOĽNÉ a nie násilné. Nikto tam ľudí k ničomu násilím nenúti. Austrálčania sú známi tým, že sa dobrovoľne očkujú na všetko. A každý rok.

A teraz idú do toho aj preto, lebo chcú cestovať. Chcú, aby ich konečne po 2 rokoch ako krajinu otvorili. A to je vlastne ich hlavný dobrovoľný dôvod, prečo sa väčšina necháva zaočkovať.

Plus oni skutočne dôverujú svojej vláde. Koniec-koncov počas lockdownu každý, kto nemôže pracovať alebo stratil prácu, dostáva okamžite 700 $ týždenne (2800 $ mesačne). Berú to ako platenú dovolenku s rodinou. Na peniaze nečakajú. Tie im s presnou pravidelnosťou nabehnú na účet každý týždeň. A v okolí 5 km majú mnohí nádherné parky a pláže, kde všetci športujú…

A posledná info. Žiadne deti tam nikto NÁSILNE neočkuje! To je HOAX! Deti tam vôbec, okrem dobrovoľných prípadov, (zatiaľ) neočkujú.

Takže tento príspevok je ukážkovým príkladom šírenia hoaxu a veľmi, veľmi skreslených faktov…

Koniec správ od Slovenky z Austrálie. (Link na video sem zámerne nedám, aby sa nešírio zbytočne ďalej… Je však dohľadateľné).

Zaručených správ ide von veľa.

Sú z rôznych názorových skupín. Nielen od tzv. dezolátov. Aj zo zdrojov, ktoré presadzujú očkovanie ako jedinú možnú cestu, vychádzajú dáta, ktoré niekedy nesedia. To má potom za následok opatrenia, ktoré nesedia na danú oblasť, čo negatávne mení podmienky pre ľudí, ktorí tam žijú a podnikajú. Nedávno sme o tom písali aj tu, keď išlo o oranžovú v Košiciach, kde aj odborníci z Dáta bez pátosu upozorňovali na skreslené čísla alebo dokonca nepravdy.

Najhoršie na tom celom je, že to vyhrocuje situáciu.

Navyše stačí, aby ste zdieľali takúto informáciu a ste automaticky nedôveryhodná/ý, aj keby ostatné informácie, ktoré ste zdieľali, boli postavené na faktoch.

Ďalšou hrozbou je viera. Uveríte a vytvoríte si realitu, s ktorou ďalej pracujete. To môže zanechať dlhodobé následky na vašej psychike. Už teraz sú ambulancie psychológov a psychiatrov preplnené.

Už niekoľkokrát som robila rozhovory s rôznymi odborníkmi. Veľmi dobrá rada je vypnúť, čo sa dá, a snažiť sa prežiť bez zbytočného a hlavne nadmerného prísunu informácií. Imunitu si nevybudujeme čítaním správ, dokonca, aj keď s tými správami súhlasíme alebo im drukujeme.

Na to je lepší pobyt na čerstvom vzduchu a trávenie času s blízkymi ľuďmi.

Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať